Psoriáza: příčiny, příznaky a léčba šupinatých lišejníků

Psoriáza (skvamózní lišejník) je chronické neinfekční kožní onemocnění. Postihuje muže i ženy. Podle statistik trpí patologií 4–5% světové populace.

Psoriáza může začít v jakémkoli věku, ale častěji je diagnostikována mezi 18 a 25 lety. V tomto případě se první příznaky lišejníkové kůže objevují mnohem dříve. Nemoc výrazně snižuje kvalitu života pacienta, vytváří mnoho nepříjemností a příčin deprese.

Příčiny

V naší době nebyly příčiny psoriázy dosud stanoveny. Lékaři zvažují dvě hlavní možnosti vedoucí k rozvoji kožního onemocnění:

 • autoimunitní poruchy v těle. V tomto případě se lymfocyty zodpovědné za imunitní odpověď vymknou kontrole, stanou se agresivními a napadnou vlastní tkáně;
 • selhání normálního procesu množení kožních buněk (keratinocytů). Výsledkem patologických změn je opět útok lymfocytů, které chrání tělo před infekcemi.

Následující faktory mohou vyvolat přemnožení buněk a imunitní nerovnováhu:

 • genetická dědičnost;
 • alergické kožní vyrážky;
 • ztenčená, suchá, citlivá dermis;
 • neustálý kontakt s chemickými dráždivými látkami;
 • nedávno přenesená houbová a stafylokoková onemocnění;
 • nadměrné nadšení pro hygienické postupy;
 • Užívání antidepresiv, antimalarických léků nebo beta blokátorů
 • pravidelné poškození kůže na jednom místě.

V přítomnosti predispozice se psoriáza u dospělých může objevit pod vlivem momentálního stresu nebo dlouhodobého emočního a fyzického stresu.

Nedávný vědecký výzkum odhalil nové příčiny nástupu onemocnění:

 • u nosičů střevních parazitů se často vyskytuje skvamózní lišejník. Byl nalezen přímý vztah mezi invazí červů a výskytem kožních lézí;
 • příčinou kožní psoriázy je často nedostatek křemíku v těle. Vzor byl potvrzen spektrální analýzou krve pacientů.

Oba body spolu úzce souvisí, protože červi aktivně absorbují téměř veškerý křemík vstupující do těla.

Pohledy

V lékařské praxi je obvyklé rozlišovat tři stupně závažnosti psoriázy. Při mírném průběhu šupinatého lišejníku jsou zasažena méně než 3% kůže. Střední stupeň psoriázy je charakterizován vysokou prevalencí psoriatických plaků - v tomto případě zabírají 4-10% dermis. V těžkém průběhu onemocnění jsou klouby zapojeny do patologického procesu a je postiženo více než 10% kůže.

Kromě toho může být psoriáza pustulární a nepustulární. Co to znamená? Pro pustulární (exsudativní) kožní léze jsou charakteristické puchýře s hnisavým obsahem. Tento typ onemocnění zahrnuje následující typy psoriázy:

 • generalizovaná a lokalizovaná psoriáza druhu Zumbusch;
 • palmar-plantární nebo Barbera psoriáza;
 • anulární psoriáza;
 • acrodermatitis Allopo.

Non-pustulární (běžné) typy psoriázy:

 • léze plaku;
 • erytrodermický typ (vyskytuje se jako komplikace jednoduché psoriázy).

Kožní lichen vulgaris se vyskytuje v 90% případů. Není těžké to určit - je to vulgární forma se stabilním průběhem a příznaky charakteristickými pro psoriázu. S přechodem do erytrodermického stadia je vývoj onemocnění komplikovaný.

Kromě uvažovaných existuje také psoriáza, která se vyvinula na pozadí užívání léků, psoriáza podobná seborrhei, lišejníky kožních záhybů a flexorových povrchů, Napkinova psoriáza.

Příznaky

psoriáza na hlavě

Šupinatý lišejník je systémová léze celého těla. Ovlivňuje nejen kůži, nehty a vlasy, ale také klouby, imunitní a endokrinní systém. Pacient si stěžuje na neustálou letargii, deprese, podrážděnost.

Známky psoriázy jsou zvlněné, s obdobími remise a exacerbací. Závažnost léze se neustále mění a u stejného pacienta se může pohybovat od mírného zarudnutí až po svědivý plak pokrývající celé tělo.

Jak odlišit psoriázu od jiných kožních onemocnění? K tomuto onemocnění patří pouze klasické příznaky:

 • červené skvrny (psoriatické plaky), vystouplé nad povrch kůže o 1–2 mm a pokryté suchými šupinami připomínajícími parafín. Lze je lokalizovat kdekoli;
 • silné svědění, zejména během exacerbace psoriázy;
 • exfoliační nehty zaostávající za postelí;
 • krvácení (rosení krve) v místě oddělení plaku;
 • bolestivost kůže, praskliny a suchost.

Pokud se k pásovému oparu přidají příznaky artritidy, je pozorována bolest a otok kloubů.

Existují 3 stadia psoriázy:

 1. Progresivní.Během tohoto období se aktivně objevují nové plaky, stávající se zvyšují, je zaznamenáno závažné svědění a odlupování.
 2. Stacionární.Je charakterizován stabilním stavem. Růst formací se zpomaluje, na placích se objevují suché šupiny.
 3. Regresivní.Svědění a odlupování se zastaví, skvrny se stanou bělavými, začíná období remise.

Staging lišejníkových kožních je založen na sezónnosti (v zimě se nemoc vyvíjí aktivněji) a závažnosti zánětlivého procesu. To znamená, že čím je podráždění jasnější, zejména ve stadiu 1 psoriázy, tím silnější je reakce těla ve formě výskytu nových vyrážek.

Formy a jejich příznaky

Známky psoriázy se liší v závislosti na lokalizaci léze a stádiu onemocnění. U různých typů onemocnění mohou symptomy trvat nejvíce neočekávané kombinace a liší se v intenzitě.

Jak vypadá psoriáza v různých formách? Například pokožka hlavy na pokožce hlavy způsobuje silné šupinatění pokožky podobné lupům. Je lokalizován na čele, za ušima a v oblasti pokožky hlavy. Forma nehtů se vyznačuje špatným stavem nehtů: křehkost, stratifikace, tuberosita.

Nejběžnějším typem kožní psoriázy je plaková psoriáza. Je registrována u 93% pacientů. Projevuje se přítomností červených skvrn umístěných po celém těle: na hlavě, zádech, loktech, kolenou a hrudníku. Typ plakové psoriázy je ve tvaru slzy. Pro něj je typická vydatná vyrážka malých, suchých a červených papulí připomínajících kapičky.

Nejzávažnější formy psoriázy jsou atropatické a exsudativní. První postihuje klouby paží nebo nohou. Artritida kolenních a kyčelních kloubů může být tak závažná, že vede k invalidnímu vozíku.

Při exsudativní psoriáze se nad povrchem kůže objevují puchýře naplněné tekutinou (pustuly). Jejich poškození často vede k rozvoji hnisavého procesu, který vyžaduje komplexní léčbu. V závažných případech se pustulární léze šíří po celém těle a generalizuje se.

Je psoriáza nakažlivá?

Je psoriáza nakažlivá? Psoriáza je individuální rys těla, který vznikl na pozadí autoimunitních poruch, a není výsledkem expozice bakteriím a virům. Četné studie a praktické zkušenosti prokázaly, že lišejníková kůže je zcela bezpečná, a přítomnost členů stejné rodiny s příznaky psoriázy jen potvrzuje teorii genetické dědičnosti.

Který lékař léčí psoriázu?

Pokud máte podezření na lupénku, musíte nejprve navštívit dermatologa, protože se zabývá kožními chorobami. Pokud z nějakého důvodu tento specialista na místní klinice chybí, kupón terapeutovi by měl být odložen. Jedná se o praktického lékaře, který může také diagnostikovat a předepisovat léčbu psoriázy. Pokud je kožní lišejník komplikován bolestí kloubů, budete se muset poradit s revmatologem.

Diagnostika

lékařské vyšetření na lupénku na nohou

Diagnostika kožní psoriázy je přímočará a zpravidla vychází z vnějších příznaků onemocnění. Specialista provádí vizuální vyšetření a odhaluje změny v dermis, které jsou charakteristické pouze pro šupinatý lišejník.

Pokud není obraz patologie dostatečně zřejmý, a takto pokračuje lupénka, která právě začíná postupovat, předepisuje se pacientovi další studie, například kožní biopsie. V případě stížností na bolest a otoky kloubů se odebírá rentgen a vzorek krve pro obecnou analýzu.

V posledních letech se rozšířil hemoscanning, ke kterému je potřeba pouze jedna kapka krve. Lékaři říkají, že tento postup pomůže nejen rozpoznat šupinatý lišejník v raných fázích, ale také sledovat účinnost terapie. Hemoscanning by měl být v každém případě doplněn o externí vyšetření a další diagnostické metody.

Léčba

Tento proces je velmi individuální. Terapii by měl provádět pouze kvalifikovaný lékař, spoléhat se na symptomy, přítomnost doprovodných patologií a vliv faktorů prostředí. Úspěch léčby do značné míry závisí na věku pacienta, jeho profesi, pohlaví a stádiu psoriázy.

Stávající techniky jsou založeny na rostoucím vlivu léků na tělo pacienta. Kurz začíná šetrnějšími místními agenty s minimálním počtem nežádoucích účinků. Pokud nepomohou, jsou do schématu zavedeny pilulky.

Zvažte hlavní metody léčby psoriázy

Systémová terapie

Používá se pro středně těžké až těžké kožní lišejníky. Zahrnuje následující skupiny léků:

 • hepatoprotektory;
 • antihistaminika;
 • glukokortikosteroidní léky;
 • cytostatika;
 • MAT (monoklonální protilátky);
 • imunosupresiva;
 • deriváty vitaminu A.

Specifická léčba u dospělých je doplněna symptomatickou terapií. Pokud je to nutné, pacientovi s psoriázou jsou předepsány antifungální nebo antibakteriální léky, léky, které zvyšují metabolismus a uklidňují centrální nervový systém.

Místní terapie

Léčba psoriázy zahrnuje použití různých gelů a krémů. V počátečních stádiích onemocnění kůže se používají nehormonální přípravky. Pokud nedávají očekávaný účinek, pacientovi jsou předepsány lehké hormonální masti, pak přecházejí na silnější glukokortikosteroidy.

Předpokládá se, že nejúčinnějším prostředkem pro léčbu psoriázy na kůži jsou krémy na bázi solidolu.

Všechny hormonální masti se používají pouze podle pokynů lékaře a po pečlivém přečtení pokynů.

Šupinatá léčba lišejníků na hlavě

Jak se zbavit psoriázy na hlavě? Dobrý účinek mají léčivé šampony. Aby se předešlo závislosti, mění se každé 2-3 týdny.

Před použitím detergentů se na pokožku hlavy nanese 2% salicylová masť nebo krémová maska. Mezi úpravami vody se používají hormonální tonika.

Místní přípravky na lupénku se používají kombinovaně a pouze po konzultaci s ošetřujícím lékařem. V závažných případech je pacientovi předepsáno fyzioterapeutické postupy: ultrafialové záření, UV hřeben, fotochemoterapie.

Strava

Pro lidi s psoriázou je velmi důležité držet dietu. Různé odchylky od doporučené diety mohou zhoršit psoriatické onemocnění.

Jídelní lístek by měl obsahovat potraviny bohaté na křemík, lecitin a vitamín D. Doporučuje se jíst ryby nebo bílé maso 3-4krát týdně a dát přednost výrobkům z kyseliny mléčné. Kromě vyvážené stravy je dobré pít rybí olej i několikrát ročně.

Lze psoriázu úplně vyléčit?

Lze psoriázu zcela vyléčit? Dnes je bohužel kožní onemocnění neporazitelné. Psoriáza má chronickou, pomalou formu a postupuje pomalu. Prognóza je vždy podmíněně nepříznivá. Různé léčby kožní psoriázy dočasně zlepšují stav pacienta, ale nevedou k úplnému uzdravení.

Prevence

Prevence kožní psoriázy je obtížná a snadná zároveň. Obtíž spočívá ve skutečnosti, že vývoj patologie může vyvolat řada faktorů, zejména s genetickou predispozicí. Současně existuje řada jednoduchých opatření, která vás mohou chránit před kožními onemocněními a s již vzniklou psoriázou snížit příznaky.

Hlavní preventivní opatření:

 • zvýšení imunity, tělesná výchova na čerstvém vzduchu, otužování;
 • kompetentní a kompletní péče o dermis obličeje a těla, včetně čištění a zvlhčení. Pro vodní procedury se doporučuje používat měkké žínky a neutrální gely;
 • přísně dávkované vystavení slunci. Ultrafialové světlo v mírném množství posiluje pokožku a zvyšuje její odolnost, zatímco přebytek způsobuje poškození kůže a exacerbaci psoriázy;
 • je třeba se vyvarovat syntetických věcí. Doporučujeme zakoupit oblečení z přírodních tkanin, které nezpůsobují alergie. Totéž platí pro lůžkoviny;
 • jakákoli poranění a poškození kůže (mozoly, vyrážka plenky) musí být vyléčena okamžitě a úplně;
 • neměli byste se nechat unést agresivní kosmetikou a používat krémy, které prošly datem spotřeby. Při používání chemikálií pro domácnost byste měli používat rukavice a v případě potřeby masku;
 • je velmi důležité vyhnout se stresu, emočním přepětím a přepracovanosti. Je to morální faktor, který se často stává hlavním provokatérem lišejníků kůže.
kalení jako způsob prevence psoriázy

Prevence psoriázy zahrnuje průběh příjmu vitamínových komplexů se zvýšeným obsahem kyseliny askorbové a imunostimulantů.

Pokud se patologie již vyvinula, měli byste věnovat velkou pozornost výživě. Vyloučení ze stravy rafinovaných a sladkých jídel, uzenin, marinád a alkoholu u více než třetiny pacientů eliminuje projevy kožních lézí.

Navzdory dlouhé a obtížné léčbě psoriázy není možné ji úplně porazit. Ale dodržování všech lékařských předpisů a provádění preventivních opatření zajistí remisi po mnoho let.