Jak začíná psoriáza: příznaky, fotografie, léčba

Psoriáza je jednou z nejčastějších kožních patologií. Může se vyskytnout u pacientů v jakémkoli věku. Etiologie onemocnění dosud nebyla plně stanovena, takže je nemožné úplně vyléčit psoriázu. Proto je tak důležité si to uvědomit v počáteční fázi vývoje. V tomto článku budeme analyzovat, co je psoriáza, jak se projevuje a jak s ní zacházet.

Co je psoriáza

Psoriáza je polyetiologické kožní onemocnění, které se projevuje jako monomorfní vyrážka.Patologie je chronická. Psoriáza proudí ve vlnách, jsou možná období relapsu a remise.

Relaps může být vyvolán nedostatkem adekvátní léčby, zneužíváním alkoholu, stresem atd. Vyrážka u dospělých i dětí se šíří postupně a zahrnuje stále více nových oblastí pokožky. Psoriáza je charakterizována tvorbou vyvýšených, načervenalých, suchých skvrn se šupinatým, stříbřitě bílým povrchem. Tato vyrážka se nazývá psoriatické plaky.

Psoriáza je nejčastěji pozorována v oblasti ohybů loktů a kolen, na hýždích, to znamená v místech největšího tlaku a tření. V některých případech se vyrážka vyskytuje na pokožce hlavy, dlaních, chodidlech a vulvě. Psoriatické plaky na obličeji jsou velmi vzácné.

Příčiny výskytu

Mnoho lidí si klade otázku, zda je psoriáza nakažlivá pro ostatní nebo ne. Patologie není nakažlivá, to znamená, že se nepřenáší ostatním. Mezi důvody vzniku psoriázy patří:

 1. Dědičná predispozice.
 2. Endokrinní onemocnění (diabetes mellitus, dysfunkce štítné žlázy).
 3. Stres, neuropsychiatrický stres.
 4. Parazitické invaze (giardiáza, askariáza, vepřové nebo hovězí tasemnice).
 5. Metabolické patologie (zvláštním nebezpečím je nedostatek křemíku).
 6. Alergická predispozice.
 7. Infekční onemocnění virové povahy.
 8. Slabý imunitní systém.
 9. Dlouhodobý příjem léků.

Ve většině případů se psoriáza projevuje ve věku od 15 do 30 let s jednou nebo více příčinami.Podle lékařských statistik má více než 60% pacientů s psoriázou příbuzné, kteří trpí touto chorobou.

Časné příznaky psoriázy

Abyste zjistili, jak psoriáza začíná, měli byste se seznámit s hlavními příznaky onemocnění. Měli byste být upozorněni:

 • tvorba vyrážek na kůži světlé barvy s jasně vyčnívajícími okraji (nejčastěji se objevují v místě poranění - popáleniny, řezy, omrzliny);
 • vzhled loupání ve střední části plaku;
 • svědění psoriatických útvarů (projevuje se pouze v polovině případů kvůli oslabené imunitě);
 • otok a zánět v oblasti, kde se objeví vyrážka.

Zpočátku je vyrážka velmi malá, přibližně o velikosti špendlíkové hlavičky. Mají polokulovitý tvar a hladký, lesklý povrch. Po několika dnech vyrážka naroste a pokryje se světlými šupinami, které lze snadno oddělit. Když je deska poškrábaná, na jejím povrchu se objevují kapičky krve, což naznačuje malé krvácení.

Někdy může být psoriáza komplikována exsudativními jevy (serózní tekutina). Váhy absorbují tento exsudát a vytvářejí drsnou kůru. Pokud jej odstraníte, zůstanou pod ním plačící oblasti. Takové jevy jsou nebezpečné kvůli přidání sekundární bakteriální infekce.

Časná psoriáza obvykle trvá 2–3 týdny.Pokud nejsou plaky ošetřeny, dorůstají do 5–7 cm, slučují se a tvoří celé konglomeráty pokrývající velké plochy kůže.

Jak vypadá psoriáza v počáteční fázi?

Pojďme se nyní podívat, jak vypadá psoriáza na začátku jejího vývoje na různých místech lokalizace. Pro usnadnění vnímání uvádíme odpovídající fotografie.

 1. Nohy. . . Onemocnění začíná jedinou malou vyrážkou, která se nachází hlavně na kolenou a chodidlech, ale lze ji pozorovat také na jakémkoli povrchu nohou.
 2. Počáteční fáze psoriázy na povrchu nohou
 3. Lokty. . . Ve většině případů se na tomto místě objevuje plakový typ psoriázy, který je charakterizován malými vyrážkami s velmi silným loupáním. Na loktech je kůže drsná.
 4. Psoriatické plaky počátečního stadia onemocnění na loktech
 5. Zbraně. . . V tomto okamžiku se psoriáza vyskytuje náhle ve formě malé vyrážky, kterou si mnoho lidí mýlí s alergií. Teprve poté, co se objeví suché váhy, lidé jdou k lékaři. Vyrážka je často lokalizována mezi prsty na dlaních.
 6. Vyrážka v počáteční fázi psoriázy na paži
 7. Hlava. . . Psoriáza často postihuje pokožku hlavy, uši a zadní část hlavy. Vyrážka v této oblasti se vyznačuje vlhkými šupinami a téměř vždy svědí.
 8. Počáteční fáze psoriázy na pokožce hlavy
 9. Tvář. . . Vyrážka postihuje nasolabiální záhyby, víčka, obočí a oči. Tato forma psoriázy je považována za atypickou.
 10. Vyrážka na víčku v počáteční fázi psoriázy
 11. Nehty. . . Psoriáza na nehtech je spíše jako plísňové onemocnění. Nejprve se na okraji nehtů objeví podélné pruhy nebo body a poté se rozšíří ke kořenům. V tomto případě se nehtová destička sama otupí a zesílí.
 12. Podélné pruhy na nehtech - projevy počátečního stadia psoriázy

Léčba psoriázy

Terapie by měla začít návštěvou dermatologa.V žádném případě by se nemělo provádět samoléčba. Léčba psoriázy v počáteční fázi by měla být komplexní. V dnešní době byly vyvinuty nové metody léčby, které pomáhají úplně se zbavit šupinatých vyrážek, i když samotnou chorobu úplně neléčí. Během léčby je nutné vyloučit všechny faktory, které vyvolávají exacerbaci patologie, změnit stravu a dodržovat speciální dietu.

Drogová terapie

Taktika léčby psoriázy v rané fázi se postupně mění. Pokud byly předepsány dřívější hormonální léky obecného účinku, nyní jsou široce používány místní látky.

Následující masti jsou dobře zmírněny z projevů psoriázy:

 1. Keratolytické a zvlhčující.
 2. Zeleninový.
 3. Glukokortikoid.
 4. Cytostatické.
 5. Na bázi tuhého oleje.
 6. Na bázi oleje.

Lékař také může předepsat sedativa, antihistaminika pro silné svědění, imunomodulátory a vitamín-minerální komplexy. Léčba by měla zahrnovat i fyzioterapii. Široce se používají následující metody:

 • parafínové koupele;
 • PUVA terapie;
 • UV záření;
 • sulfidové a radonové lázně.

Elektrospánek a magnetická laserová terapie mají příznivý účinek. Kryoterapie (léčba chladem) a hirudoterapie (léčba pijavicemi) si získávají na popularitě.

Při léčbě psoriázy na pokožce hlavy nepoškrábejte pokožku. Hlava by měla být denně omyta terapeutickými šampony se zinkem, dehtem, sulfidem seleničitým.

Domácí léčba

Před použitím jakéhokoli předpisu musíte konzultovat lékaře, aby to nevyvolávalo vznik komplikací.Léčba tradiční medicínou je primárně zaměřena na posílení imunitního systému a zmírnění zánětlivého procesu. Proto je nutné pít vitamínové čaje - odvary z divoké růže, citronu, kaliny, malin, heřmánku atd. Doporučuje se přidávat med do bylinných čajů.

Mezi nejúčinnější domácí léky patří:

 1. Vlaštovičník. . . Dobře zmírňuje záněty a zklidňuje pokožku. Plaky musí být denně mazány šťávou z této rostliny.
 2. Peroxid vodíku. . . Nejprve zřeďte peroxid vodou v poměru 1: 3 a pomocí dezinfekčního roztoku promažte psoriatickou vyrážku. Použijte před aplikací masti nebo krémů.
 3. Lněný olej. . . Dokonale zmírňuje záněty a uzdravuje pokožku. Aplikujte na postiženou oblast dvakrát denně.
 4. Prášek do pečiva. . . Neutralizuje kyselost pokožky, která se zvyšuje s psoriázou.
 5. Solidol. . . Vynikající na začátku nemoci. Je třeba namazat postižená místa před spaním.

Prevence a doporučení

Pro snížení rizika psoriázy je nezbytná prevence. Postupujte podle těchto pokynů:

 • pravidelně zvlhčujte pokožku krémy;
 • vyvarujte se poškození kůže v podobě popálenin, škrábanců, kousnutí atd . ;
 • posílit imunitu, sportovat a více chodit na čerstvém vzduchu;
 • vzdát se špatných návyků (kouření, pití alkoholu);
 • užívejte pouze léky předepsané lékařem.

Je důležité si uvědomit zvlášť zvláštní dietu pro psoriázu.Pomáhá rychleji dosáhnout remise a zkracuje dobu relapsů onemocnění. V tabulce níže je uveden seznam povolených, zakázaných a omezených potravin.

produkty Povoleno Omezené použití Zakázáno
Ryby a maso krůtí, kuřecí, králičí, chudé říční ryby libové hovězí a jehněčí maso vepřové, mořské ryby
Obiloviny a moučné výrobky ovesné vločky, pohanka, proso, perličkový ječmen, kukuřice, pšeničné vločky rýže krupice, listové těsto, pečivo z pšeničné mouky, chléb
Mléčné výrobky nízkotučný tvaroh, odstředěné mléko kefír, fermentované pečené mléko, zakysaná smetana sýr
Zelenina mrkev, brokolice, okurka, chřest, hlávkový salát, zelené fazolky kukuřice, dýně paprika, rajčata, brambory, lilek
Ovoce a bobule kiwi, ananas, mango, hrozny, nektarinka, třešeň švestka, borůvky, rybíz, brusinky, avokádo jahoda, citrusy, červené jablko
Ořechy mandle piniové oříšky jiný
Cukroví sušené meruňky, rozinky, datle Miláček čokoláda, sladkosti a jiné cukrovinky
Koření kopr, petržel, zelená cibule křen, česnek, cibule pepř, hřebíček, muškátový oříšek
Oleje slunečnice, oliva, bavlník, kukuřice máslo pomazánka, margarín
Pití bylinné čaje, džusy, kompoty zelený čaj černý čaj, káva, sycené nápoje, alkohol

Nezapomeňte na svůj pitný režim. Musíte vypít 1, 5-2 litry pitné vody denně.

Psoriáza je poměrně nepříjemné kožní onemocnění, které způsobuje mnoho nepříjemností. Nelze jej zcela vyloučit, avšak kompetentním přístupem k léčbě lze dosáhnout stabilní remise. K tomu musíte navštívit dermatologa. V počáteční fázi psoriáza dobře reaguje na farmakoterapii. Nepoužívejte samoléčbu, protože to může jen zhoršit průběh onemocnění.