Počáteční fáze psoriázy: příznaky, léčba

příznaky a léčba psoriázy v rané fázi

Psoriáza je chronické onemocnění, při kterém dochází k dermatóze kůže, v některých situacích silně ovlivňuje oblast kloubů. Proudí ve vlnách, lupénka se často zhoršuje, pokud je vyvolána vnějšími a vnitřními faktory. Psoriáza může být sporadická nebo rozsáhlá. Nemoc často progreduje, proto je nejlepší ji včas identifikovat.

Fáze vývoje psoriázy

Jak závažné je onemocnění, závisí na individuálních vlastnostech člověka. Lze rozlišit následující stadia vývoje psoriázy:

  1. Počáteční.
  2. Fáze, kdy nemoc postupuje.
  3. Stacionární jeviště.
  4. Regresivní fáze.

Příznaky počáteční fáze psoriázy

Nejprve se objeví malé malé papulární epidermální - dermální formace. Psoriáza je ve formě malých papulí, které mají špičku. Po chvíli se na nich vytvoří stříbřitě bílý květ, šupiny se snadno odstraní. Tento typ psoriázy se nazývá bodový. V počáteční fázi se objevují neustále nové malé formace psoriázy.

Pak přichází progresivní fáze, počet vyrážek roste, poté, co se spojí. V této fázi se objevuje loupání, psoriatické prvky aktivně rostou.

Existuje příznak Kebnera - izomorfní psoriatická reakce. Když je kůže pacienta postižena traumatem, po týdnu se vyvíjí psoriáza. Tento příznak se může objevit po vážném poškrábání postižené kůže.

Každá ze dvou fází trvá odlišně, vše závisí na individuálních charakteristikách organismu. V této situaci je nutné použít nehormonální mast, která je nejlepším profylaktickým činidlem a je vhodná k léčbě.

Pokud není psoriáza léčena včas v počáteční fázi, vše může skončit v regresivní a progresivní fázi, ve které se dermatóza zastaví, dojde k silnému odlupování, ovlivní celý povrch kůže.

Pacient má často úzký okraj, což vede ke změně barvy kůže a jejích záhybů. Během fáze ústupu se loupání zmenšuje, útvary se zplošťují, zatímco na pokožce lze vidět prvky různých tvarů - ve formě prstenu, oblouku, lichoběžníku.

V některých situacích symptomatologie vychází ze skutečnosti, že atrofie a jizvy nejsou pozorovány, na postižené pokožce se objevuje hyperpigmentace.

Papuly v počáteční fázi psoriázy jsou následujících typů:

  1. Stearinová skvrna, když je papule mírně poškrábaná, váhy se snadno oddělí.
  2. Terminální film, po odstranění vodního kamene, kůže je tenká, lesklá, vlhká.
  3. Krevní rána, když se dotknete filmu, může se objevit krev.

Nejprve onemocnění postihuje oblasti kolen, loktů, škrábance, škrábance. Když začne psoriáza postupovat, vyrážka roste, psoriatické plaky se vyvíjejí aktivně, kvůli nim je silné svědění, které nelze tolerovat.

Léčba psoriázy v počáteční fázi

K vyléčení nemoci je nutné používat léky, které se mohou zbavit svědění, bolesti, zánětu, zatímco by neměly mít vedlejší účinky na tělo. Nejčastěji se používají léky s keratolytickým účinkem, měly by obsahovat vitamíny A, D, hormonální léky, také kyselinu salicylovou, taclonex, malé množství kalcipotriolu, dithranol. V případě, že se onemocnění závažně projeví, je nutná systémová léčba.

Vezměte prosím na vědomí, že není možné úplně vyléčit onemocnění, je důležité neustále udržovat stav pacienta za normálních podmínek. Je důležité včas vidět příznaky, které jsou charakteristické pro počáteční fázi psoriázy, aby bylo možné nemoc rychle vyléčit. Pečlivě sledujte vyrážky, papuly a pupínky, které se objevují na kůži. V případě, že dojde k vyrážce v oblasti obličeje, trupu, paží, jsou růžové, červené, na nohou trochu modré. Psoriáza postihuje nejprve pokožku hlavy, poté další části těla. Na pupíncích, papulech, velkém množství bílých, stříbřitých šupin, jsou lesklé, hladké. Kůže pod je tenká, vlhká.

Vždy v počáteční fázi jsou papuly jasné, nasycené, poté mohou vyblednout. Objeví se silné svědění, kůže je silně napnutá. První útvary se objevují tam, kde si člověk mnul, poškrábal kůži, poškrábal se, také v případě zranění a jiných vážných poranění loktů a kolen.

Používají se také metody preventivní léčby, pomocí kterých můžete zabránit progresi onemocnění. Působí na psoriázu pomocí chladu, ultrafialového záření, terapie PUVA a čistí krev.

V žádném případě byste si neměli sami zvolit způsoby léčby, což může vést k vážným následkům. Nemůžete jít do solária sami, pokud ultrafialové paprsky silně ovlivňují pokožku, může to skončit tím, že se onemocnění začne rozvíjet ještě více.

Domácí léčba počáteční psoriázy

Je nutné užívat sódu bikarbónu, může mít pozitivní vliv na pokožku, neobsahuje hormony ani jiné chemické prvky. Pomocí jedlé sody můžete zastavit zánět, zjemnit oblast pokožky, očistit postižené oblasti, vysušit postiženou pokožku, zbavit se odlupování.

Chcete-li vyrobit komprimaci sody, musíte navlhčit gázu v předem připraveném roztoku sody. Udržujte kompresi, dokud nevychladne.

Doporučuje se použít takový efektivní recept: musíte si vzít žloutky - 3 kusy, sódu - čajovou lžičku, kuřecí tuk - sklenici, dehet - 5 lžící, chaga - 100 ml. Zpracovávejte přes noc, aby byl produkt dobře vstřebatelný a účinný.

Psoriáza tedy musí být léčena v počáteční fázi onemocnění, dokud není zahájena, aby se psoriáza nepřesunula do další fáze, nezačala postupovat a zhoršovat se. Existuje velké množství léčebných metod; pouze dermatolog je může vybrat individuálně.