Fáze vývoje psoriázy

Psoriáza je jednou z nejznámějších a nejrozšířenějších kožních onemocnění. Lidstvo je známo po mnoho staletí. Dříve, když byl vývoj medicíny na velmi nízké úrovni, nikdo nedokázal určit, o jaký druh onemocnění jde a odkud pochází. Mnoho lidí si to pletlo s malomocenstvím, protože vnější příznaky se v určitých fázích shodovaly. Nedávné údaje naznačují, že asi 3% světové populace trpí psoriázou. Toto onemocnění postihuje hlavně mladé lidi do 25 let, ale existuje také mnoho případů, kdy onemocněli lidé nad 50. Navzdory významnému pokroku ve vývoji medicíny stále neexistují jednotné informace o příčinách onemocnění.

příznaky a projevy psoriázy

V tomto článku s vámi zvážíme známé příčiny a popisy příznaků onemocnění. Budeme také podrobně analyzovat, jak k tomuto chronickému onemocnění dochází a jaké stadia psoriázy lze rozlišit.

Příčiny psoriázy

Lékaři a vědci pokračují v hledání příčin chronické psoriázy. Nikdy se jim však nepodařilo s naprostou jistotou zjistit, proč se tato nemoc vyvíjí.

Jediná věc, která je jistá, je, jak se vyskytují psoriatické erupce. To je způsobeno skutečností, že imunitní systém těla funguje abnormálně, což vede k autoimunitní reakci. Buňky těla začínají agresivně ovlivňovat své vlastní tkáně, dochází k zánětlivým procesům, které se odrážejí na kůži ve formě těsnění, vyrážek a loupání.

Dnes jsou známy následující důvody pro rozvoj psoriázy:

 1. Genetická predispozice. Pokud vaši rodiče nebo nejbližší příbuzní měli psoriázu, je pravděpodobnější, že onemocníte.
 2. Stresující situace a neuropsychické napětí. Velmi oblíbený důvod i pro další nemoci. Vzhledem k tomu, kolik stresujících situací v životě moderního člověka existuje, není divu, že lupénkou trpí stále více lidí.
 3. Poruchy endokrinního systému. Způsobují narušení hormonálního pozadí těla, kvůli kterému mohou nastat různé nemoci.
 4. Narušený metabolismus, vitamíny, minerály a stopové prvky. Zvláštní pozornost je třeba věnovat nedostatku křemíku. Jeho nedostatek vede k tomu, že je narušena struktura kůže, oslabují se cévy a pojivové tkáně jsou ohroženy různými chorobami. Hlavní příčinou nedostatku křemíku může být buď nevyvážená strava nebo střevní paraziti, kteří vysávají veškerý křemík z těla.
 5. Střevní paraziti. Mikroorganismy, jako je vepřové a hovězí tasemnice, škrkavky, bičíky a lamblie, v důsledku svého aktivního života vylučují do těla mnoho toxických látek. Způsobují záněty a alergické reakce a oslabují imunitní systém. Ve výsledku se zvyšuje riziko vzniku psoriázy.
 6. alergická reakce jako provokující faktor ve vývoji psoriázy
 7. Virové infekce. Některé viry významně oslabují obranyschopnost těla, což nakonec vede k různým chorobám, včetně psoriázy.

Jak se vyvíjí psoriáza a příznaky onemocnění

Navzdory skutečnosti, že psoriáza vypadá velmi neesteticky a způsobuje pacientovi mnoho nepříjemností, nepřenáší se kontaktem. To znamená, že psoriázu nedostanete, pokud se obejmete nebo potřásáte rukou se svým přítelem, který touto chorobou trpí. Můžete i nadále používat stejné předměty pro domácnost a výrobky osobní péče, například ručník.

Pokud si pamatujete školní kurz biologie, většina z nás ví, že kůže je velmi složitý orgán lidského těla. Jakékoli poruchy v práci těla povedou k tomu, že bude také fungovat s poruchami. S určitou frekvencí postupně odumírají všechny kožní buňky a místo těch starých se objevují nové. Staré buňky jsou diskrétně odstraněny z povrchu těla. Průměrný cyklus náhrady všech kožních buněk trvá přibližně měsíc.

Ať už je v každém konkrétním případě příčina psoriázy, jakékoli poruchy fungování těla vedou k oslabení jeho ochranné funkce. Ve výsledku se výrazně zkrátí životní cyklus kožních buněk, a to až na několik dní. Mrtvé buňky nemají čas na úplné odstranění a na povrchu těla se objevují specifické plomby - takzvané psoriatické plaky. Jsou docela bolestivé, pokožka kolem nich je mírně zapálená a je také pozorován loupání.

Časná psoriáza se primárně vyskytuje na zápěstí, loktích, kolenou a popliteálních prostorech. Vyrážka se postupně objevuje na jiných částech těla a ve většině případů pokrývá většinu jeho povrchu.

časné příznaky a příznaky psoriázy

Kromě škálování psoriatických plaků jsou zaznamenány následující příznaky onemocnění:

 1. Krvácející rány vyskytující se v místě největšího poškození kůže. Může nastat v důsledku popraskání a poškrábání kůže.
 2. Porušení nehtů. Stávají se křehkými, odlupují se, mění barvu a na jejich povrchu se objevují různé jámy.
 3. svědění, které se velmi často stává nesnesitelným, zejména v noci.
 4. Zánět poškozené kůže a bolesti kloubů. Mimochodem, pokud chronická psoriáza postihuje klouby, její forma je považována za těžkou, bez ohledu na to, kolik procent těla je ovlivněno.

Fáze psoriázy

Průběh nemoci je rozdělen do tří hlavních stádií - progresivní, stacionární a regresivní. První stupeň je charakterizován skutečností, že se onemocnění začíná zhoršovat, druhým je období přetrvávajícího stavu těla, ve kterém se příznaky nestávají více či méně. Třetí fáze je fází oslabení nemoci, když přechází do klidového stavu. U některých pacientů mohou vnější příznaky úplně zmizet. Někteří odborníci navíc identifikují takzvanou počáteční fázi, kdy se příznaky nemoci teprve začínají objevovat a určitý počet pacientů se z ní dokázal úplně uzdravit. V mnoha případech je hranice mezi fázemi poměrně rozmazaná. Pojďme se nyní podívat na fáze psoriázy zvlášť.

Počáteční fáze

V rané fázi vývoje onemocnění teprve začíná ovlivňovat pokožku. Začíná se objevovat vyrážka o velikosti špendlíkové hlavičky, ale postupem času se může zvětšovat. První příznaky jsou vyrážka na loktích a v podkolenních dutinách. Je pozoruhodné, že plaky nemusí dlouho růst. Jsou růžové barvy, ale postupem času jsou pokryty šedobílým povlakem. To naznačuje, že kožní buňky odumírají příliš rychle, jejich životní cyklus je znatelně zkrácen, díky čemuž nový epitel nemá čas růst. V této fázi musíte začít bít na poplach a okamžitě kontaktovat dermatologa, který vám pomůže s výběrem léčby.

Postupující fáze

Progresivní fáze je období exacerbace onemocnění. Progresivní fáze je charakterizována následujícími příznaky:

 1. Na místech mechanického poškození kůže se mohou objevit nové psoriatické plaky - popáleniny, škrábance, injekce, řezné rány, oděrky atd. Kromě toho se mohou objevit také kvůli tomu, že na některých místech je kůže otřena oděvy, a to i v případě, že aktivně používáte ke koupání žínku. Tento proces se nazývá Koebnerův fenomén a může trvat 3 až 21 dní.
 2. příznaky progresivního stadia psoriázy
 3. Počet plaků se zvětšuje, zvětšují se a spojují se navzájem. Tyto papuly se poměrně snadno odlupují od povrchu kůže a bude vyčnívat krev. Na jejich povrchu lze vidět suché šupiny, které se však na okrajích neodlupují. Je pozoruhodné, že mezi zdravou a nemocnou pokožkou je patrná velmi jasná hranice.
 4. Těžké, prodloužené svědění. Obvykle se zesiluje v noci, stejně jako v horkém období. Je to velmi nepříjemné, dotěrné a také velmi bolestivé. Z tohoto důvodu je narušen obvyklý rytmus života a pacient je zbaven klidu. Kromě toho, pokud poškrábáte kůži, objeví se nové psoriatické plaky.
 5. Postupné zvětšování postižené oblasti. Psoriáza začíná poškozovat povrch zad, hrudníku, končetin, hlavy a dalších částí těla.
 6. Poškození nehtů. Stávají se křehkými, křehkými, ztrácejí svou přirozenou barvu a také se odlupují od nehtového lůžka.
 7. jak se psoriáza projevuje na nehtech
 8. Poškození kloubů. Tento typ onemocnění se nazývá psoriatická artritida. Bolest kloubů se postupně zvyšuje, jak se deformují. Kvůli nedostatečné léčbě se stav jen zhoršuje.

Stacionární fáze

V této fázi je pozorována stabilita: nové léze se neobjevují, psoriatické plaky jsou zcela pokryty šupinatou vrstvou a některé nepříjemné pocity zmizí.

Lze také zaznamenat následující příznaky:

 1. Zvýšený loupání. S progresivním stadiem onemocnění šupiny zcela nezakrývaly poškozené léze; podél okrajů bylo vidět načervenalé ohraničení, oddělující psoriatický plak od zdravé kůže. Nyní jsou všechny poškozené oblasti zcela pokryty šupinatými šupinami.
 2. Nedostatek růstu velikosti plaku. Zůstávají na stejné úrovni.
 3. Absence fenoménu Koebner, to znamená, že při poškození pokožky se neobjevují nové psoriatické plaky.
 4. Přibližně polovina pacientů může mít takzvanou pseudoatrofickou Voronovovu korunu. Jedná se o světle zbarvený okraj kolem desky, široký ne více než 2 mm.

Regresní fáze

Nejpříjemnější a dlouho očekávaná fáze po dlouhodobé léčbě. Můžeme říci poslední fázi. Exacerbace onemocnění a několik stadií léčby jsou již pozadu a zdravotní stav se výrazně zlepšuje. Nyní bude hlavním úkolem zabránit následným exacerbacím psoriázy. U některých pacientů plak zmizí téměř na nulu. Regresivní fáze psoriázy má řadu dalších funkcí. Kteří?

 1. Pseudoatrofická koruna. Váhy prakticky mizí a kolem míst, kde se nacházely psoriatické plaky, se objevují lehké záhyby světla. Vzhledem k tomu, že tento příznak je charakteristický i pro předchozí fázi, neměla by regresní fáze být určena pouze jím.
 2. Téměř úplné vymizení peelingu.
 3. Místo psoriatických plaků se objevují světlé věkové skvrny.
pigmentace kůže v regresivním stadiu psoriázy

Léčba nemocí

Je nemožné úplně se zbavit psoriázy pomocí moderní medicíny. Jediná věc, které bylo nedávno dosaženo, je dlouhodobá remise. V některých úspěšných případech může trvat téměř celý život. Pokud jste však ještě daleko od takového zlepšení, buďte připraveni na to, že období exacerbace může nastat téměř každý měsíc, nebo dokonce častěji. Ale co když se vaše psoriáza teprve začíná rozvíjet? Jaké kroky je třeba podniknout, pokud máte podezření na první fázi onemocnění?

Nejdůležitějším pravidlem je nikdy se neléčit. Farmaceutický trh má poměrně velké množství léků určených k boji proti této dermatologické nemoci. Bez potřebných znalostí je velmi snadné vyvolat u samoléčby opačný účinek, když se váš stav místo očekávaného zlepšení výrazně zhorší.

Největší chybou psoriázy je začít užívat hormonální léky samostatně. Obvykle přicházejí ve formě masti. Bez konzultace s odborníkem a při nesprávné léčbě mohou nastat velmi závažné nežádoucí účinky: hormonální nerovnováha, závislost, atrofie kůže, a pokud je lék náhle zrušen, může dojít k takzvanému abstinenčnímu syndromu. I když je možné dosáhnout některých pozitivních změn, onemocnění se může vrátit velmi brzy, ale bude mnohem obtížnější postupovat. První věcí, kterou musíte udělat, je navštívit dermatologa.

léčba kožní psoriázy

Poté, co kontaktujete odborníka, předepíše vám řadu vyšetření, po kterých vám v závislosti na indikacích a závažnosti průběhu onemocnění předepíše individuální léčbu. Může to být ovlivněno mnoha faktory: věkem, oblastí, ve které žijete, pracovními podmínkami, pohlavím a také individuálními charakteristikami organismu. Kromě toho byste měli vzít v úvahu možné alergické reakce na léky a přítomnost špatných návyků. Ve fázi ústupu je hlavní věcí neublížit.

Všechny metody léčby lze rozdělit do tří hlavních skupin:

 1. Lokální léčba - používá se ve všech případech onemocnění bez ohledu na závažnost a stádium psoriázy. Používají se různé krémy a masti, zvlhčovací, hormonální masti na bázi glukokortikoidů, bylinné přípravky.
 2. Terapeutické postupy jsou předepsány pro formu psoriázy jakékoli závažnosti. Patří mezi ně ultrafialové záření, laserová terapie, fotochemoterapie a různé metody hardwarového čištění krve.
 3. laserová terapie jako metoda léčby psoriázy
 4. Systémová léčba - užívají se závažnější léky patřící do skupiny monoklonálních protilátek, cytostatik, hepatoprotektorů, enterosorbentů a antihistaminik.

Kromě toho se aktivně doporučuje lázeňská léčba. Neméně důležitým bodem je prevence psoriázy.

Prevence psoriázy

Pokud vám byla diagnostikována psoriáza, nejdříve se nedoporučujte léčit. To je velmi nebezpečné a může to mít velmi vážné následky.

Druhým bodem, který je třeba mít na paměti, je pravidelné sledování stavu pokožky. Snažte se nepoškrábat svědění pokožky. Zvláště během období regrese.

Chraňte se před nachlazeními všemi způsoby. Každé nachlazení znamená oslabení imunitního systému, což negativně ovlivňuje průběh psoriázy.

nutriční korekce jako metoda prevence psoriázy

Vaše strava musí být vyvážená. Je nutné vyloučit ze stravy sladkosti, kořeněná jídla a potraviny obsahující velké množství konzervačních látek a dalších škodlivých látek. V žádném případě byste neměli pít alkohol.

Veďte zdravý životní styl a pravidelně cvičte. Snažte se zůstat na slunci co nejméně, protože spálení sluncem jen zhoršuje již tak obtížnou nemoc.

Pamatujte, že nejjednodušší je léčit první fázi onemocnění. Dále to bude obtížnější.

Závěr

Doufáme, že vám tento materiál pomůže včas identifikovat příznaky psoriázy. Kromě toho budete vědět, co hledat, abyste ulehčili svému utrpení.