První příznaky psoriázy

Psoriáza na loktech

Mnoho lidí neví, jak začíná psoriáza, protože onemocnění nepatří mezi nejčastější. Výskyt psoriázy se však každým rokem zvyšuje.

Díky včasnému přístupu k lékaři můžete rychle jednat, protože zvládnout tuto chorobu v počáteční fázi je vždy snazší.

Včasný nástup nebo debut psoriázy

Počáteční fáze onemocnění je nespecifická. Vyrážka je tradičním příznakem. Má několik charakteristik, které pomohou odlišit časné příznaky psoriázy od jiných kožních onemocnění:

 • Malá velikost vyrážek. Nástup onemocnění je doprovázen tvorbou malých patologických prvků. Zřídka přesahují velikost 3 mm.
 • Kulatý tvar. S rozvojem psoriázy si plaky zachovávají správný tvar.
 • Růžová nebo červená barva vyrážky.
 • svědění. Nástup psoriázy není vždy doprovázen tímto příznakem. Projevuje se pouze v polovině všech klinických případů. Zda svědění psoriázy v počátečním stadiu závisí více na individuálních charakteristikách organismu.
 • Peeling. Vyskytuje se relativně zřídka v časných stádiích onemocnění. Často doprovází fázi progrese psoriázy.

Malé plakety jsou pokryty stříbrnými šupinami. Odtud pochází druhý název choroby - „šupinatý lišejník“. Výskyt patologických prvků je často spojen s jakýmsi silným zážitkem nebo infekcí kůže.

Klasická triáda příznaků

Ženská ruka s psoriatickými plaky

Kromě uvedených známek psoriázy je její počáteční fáze, stejně jako ostatní, doprovázena povinnou triádou příznaků. Rozlišují psoriázu od řady jiných dermatóz. Následující projevy zůstávají charakteristické pro šupinaté lišejníky:

 • Fenomén stearinu. Po odstranění šupin se pod nimi objeví jakási skvrna, která se podobá parafínu nebo stearinu.
 • Fenomén „koncového filmu“. Při dalším škrábání obsahu plaku se objeví lesklý povrch. Připomíná to polyethylen. Toto je poslední prvek, který má být odstraněn z kůže.
 • Fenomén rosení krve. S dalším česáním filmu bez šupin se objeví několik kapiček krve. Zvyšují se, slučují se kvůli poškození mikrociev umístěných v postižené oblasti. Dochází k plačícímu kapilárnímu krvácení, které se brzy zastaví.

Díky těmto příznakům lékaři vědí, jak rozpoznat psoriázu v rané fázi. Hlavní věc je pamatovat si, že škrábání se provádí tupým skalpelem nebo mikroskopickým sklíčkem. Neměli byste to dělat nehtem.

Provokující faktory

Stres je spouštěčem psoriázy

Častěji se nemoc vyvíjí hladce. Objeví se první plakety. Nemusí pacientovi způsobovat žádné nepohodlí.

V tomto případě je důležité co nejdříve navštívit lékaře, aby proces zastavil.

Počáteční psoriáza, projevující se typickými plaky, je doprovázena pozitivním Koebnerovým příznakem. Spočívá ve tvorbě nových kožních prvků při mechanickém dráždění zdravých oblastí pokožky. Tento jev se také projevuje ve formě vývoje nových prvků vyrážky v místě poranění kůže - škrábance, modřiny.

Faktory, které provokují psoriázu v těle:

 • genetická predispozice;
 • chronický stres;
 • užívání léků;
 • přenesené hnisavé kožní nemoci (pyodermie, furunkulóza) kůže;
 • špatné návyky;
 • endokrinní patologie;
 • nepříznivé podmínky prostředí a nezdravá strava.

Když se objeví první projevy psoriázy, měli byste okamžitě vyhledat pomoc dermatologa. Jinak bude nemoc jen postupovat.

Časné příznaky na různých místech

Toto onemocnění se tradičně nejprve vyskytuje na extenzorových plochách kolenních a loketních kloubů. Toto jsou oblíbená místa pro dermatózu. Nejprve se vytvoří malé patologické oblasti, které mírně stoupají nad úroveň kůže. Postupem času rostou. Psoriáza se objevuje častěji po silném stresu nebo infekčním onemocnění.

Psoriáza a její počáteční fáze, která je lokalizována na extensorových površích kloubů, je často doprovázena zarudnutím oblastí patologicky změněné kůže. To je způsobeno neustálým třením plaků o oděv.

Projev psoriázy na extensorových plochách loketních kloubů

Obličej a krk

Počáteční fáze psoriázy, jejíž příznaky se vyvíjejí na obličeji a krku, má řadu charakteristik:

 • Omezené patologické prvky. Jsou malé, zřídka se spojují.
 • Typická lokalizace kolem očí, na ušních lalůčcích, v nasolabiálních záhybech, obočí.
 • Možnost úplné absence svědění.

Vyrážka vypadá jako malé papuly se všemi rysy charakteristickými pro psoriázu (stříbřité šupiny a triáda jevů).

Chlupatá část hlavy

Typické časné plaky se často objevují na pokožce hlavy podél linie vlasů. Vytvoří se specifický načervenalý okraj pokrytý šupinami. Říká se tomu „psoriatická koruna“.

Dalším rysem psoriázy na pokožce hlavy je dysfunkce mazových žláz. Psoriáza na pokožce hlavy postupuje jako seborrhea. Lupiny jsou přítomny a nereagují dobře na konvenční léčbu.

Psoriáza na pokožce hlavy

Tělo a záda

Rysem kožní psoriázy v zádech a v těle je vzácný projev příznaků v této oblasti při obvyklém tempu rozvoje onemocnění. Vznik nových patologických prvků na břiše nebo pod lopatkami často naznačuje zevšeobecnění procesu.

První stupeň dermatózy se často vyvíjí jinde. Na zádech a těle se objevují fialové prvky ve tvaru slzy.

Prsa a bradavky

První příznaky psoriázy postupují jako normální plaky v areole. Jsou doprovázeny svěděním, odlupováním a pokryté šupinami. Dalším příznakem je výskyt trhlin a zranění.

K tomu často dochází u kojících matek. Sekundární infekce se spojuje s progresí příznaků (bolest, otok, zarudnutí, zvýšená místní tělesná teplota).
Tato situace je plná akutní mastitidy, proto je nutná urgentní konzultace s chirurgem.

Dlaně a chodidla

Počáteční fáze psoriázy je doprovázena zhrubnutím epidermis v případě lokalizace na dlaních a chodidlech. Kůže se stává tvrdou. Snadno podléhá fyzickému zranění. Bakteriální a plísňové infekce jsou běžné.

Hřebíky

Příznaky psoriázy nehtů se projevují jako onychodystrofie. Dojde k poškození nehtové ploténky. Typické časné příznaky nemoci:

 • zesílení nebo ztenčení nehtové ploténky;
 • vzhled příčných nebo podélných čar na jeho povrchu;
 • změna barvy a konzistence nehtu. Může se rozpadat. Nejhorším scénářem je onycholýza s úplným oddělením dlahy.

Příznaky nástupu psoriatických erupcí jsou různé. Je důležité, abyste je dokázali včas rozpoznat a vyhledat pomoc u dermatologa. Vyzvedne si ošetření. Včasná návštěva lékaře často vede k brzké stabilizaci stavu.

Psoriáza u dětí

Psoriáza u dítěte

Mnoho lidí se zajímá o to, jak se psoriáza u dětí projevuje. Podobá se klinickému obrazu u dospělých, ale má řadu funkcí:

 • Plaky se častěji vyskytují na atypických místech. Mohou to být kožní záhyby, sliznice úst, genitálie.
 • Neustálé svědění. U dětí jsou vyrážky doprovázeny těžkým nepohodlí, které často dokonce narušuje spánek.
 • Výrazná červená barva a změna měřítka plaků.

Pokud se na pokožce vašeho dítěte objeví typické papuly, měli byste ihned navštívit lékaře. Časnou psoriázu u kojenců lze snadno zaměnit s alergiemi a atopickou dermatitidou. Je přísně zakázáno zahájit jakoukoli léčbu bez konzultace s lékařem.

Psoriatická artritida

Samostatnou formou onemocnění zůstává psoriatická artritida nebo artropatie. Je doprovázeno zapojením pojivové tkáně a kloubů do patologického procesu. V raných stádiích onemocnění je to extrémně vzácné, ale někdy se vyskytnou výjimky.

Typické časné příznaky artritidy:

 • bolest a nepohodlí kloubů, ranní a časná bolest;
 • zarudnutí a otok měkkých tkání;
 • omezující rozsah pohybu;
 • narušení funkce;
 • tuhost.
Psoriatická artritida kolena

V raných stádiích je třeba odlišit psoriatickou artritidu od revmatoidních, reaktivních a dnavých variant poškození kloubů. Za tímto účelem se provádějí pomocné diagnostické postupy - ultrazvuk, rentgen, MRI, někdy dokonce i punkce.

Závažnost nemoci

Počáteční fáze psoriázy je často mírná. Příznaky jsou minimální. Člověk si nemusí vůbec stěžovat, jen jeho oči přitahují nepochopitelné prvky na kůži a vzniká psychické nepohodlí.

Ve vzácných výjimkách se patologie vyvíjí rychle s výrazným klinickým obrazem. V závislosti na závažnosti se rozlišují následující stupně kožních lézí:

 • snadné. Na patologickém procesu se podílejí méně než 3% krytu těla.
 • Střední. Postiženo je 3–10% kůže.
 • Těžký. Plaky se současně objevují na více než 10% oblasti kůže. Nejzávažnější formou je psoriatická erytrodermie, při které je postižena velká část kůže.

V závislosti na závažnosti onemocnění se přístup k jeho terapii bude lišit.

Zvláštnosti léčby

Počáteční fáze psoriázy, kterou pacienti často zanedbávají, je nejlepší čas pro zahájení léčby. Jakmile se objeví první příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Dermatolog

Rychlá diagnostika a výběr terapie pomůže zastavit rozvoj psoriázy i ve fázi prvních vyrážek.

Nebude možné úplně odstranit patologii. Psoriáza je jednou z nefatálních, ale nevyléčitelných nemocí. Pokud však nad tím převezmete kontrolu od samého začátku, příznaky postupují pomalu a nemění životní styl člověka. Při úspěšné léčbě je možná trvalá dlouhodobá remise s úplným vyčištěním pokožky.

V raných stádiích se psoriáza nejlépe léčí topickými léky. Minimalizují vedlejší účinky a komplikace a jsou snadno použitelné.

V lékařské praxi se nejčastěji používají následující skupiny drog:

 • Hormonální masti. Aktivními složkami jsou glukokortikoidy. Mají výrazný protizánětlivý účinek a snižují aktivitu patologického procesu.
 • Retinoidy pro externí použití. Ovlivněte zrání, dělení a rejekci keratinocytů. Zlepšuje stav pokožky.
 • Léky na bázi vitaminu D. Zvyšte účinnost léků z předchozí skupiny. Lze použít samostatně. Stabilizují metabolismus v pokožce, zabraňují odlupování a tvorbě nových patologických prvků.
 • Pomocné masti. Jsou vytvořeny na bázi kyseliny salicylové, zinku, síry. Nespecificky zlepšují stav pokožky - zvlhčují nebo suší (podle potřeby), čistí pokožku od šupin.

V raných fázích jsou lidové recepty přijatelné. Jedná se o masti vyrobené z dehtu, naftalenu, odvarů a pleťových vod z léčivých bylin nebo koupelí s mořskou solí.

Před léčbou psoriázy je bezpodmínečně nutné věnovat pozornost skutečnosti, že na počátku onemocnění bude dodržování pravidel zdravého životního stylu, normalizace tělesné hmotnosti a povinné odmítání špatných návyků rozhodně pomáhat eliminovat pokožku vyrážky. Někdy dodržování pouze těchto jednoduchých a rozumných požadavků vede k tomu, že nemoc ustupuje a nikdy se nevrací.