Psoriáza: fotografie, co to je a jak je nemoc diagnostikována

jak vypadá psoriáza

Šupinatý lišejník je jednou z nejčastějších chronických dermatóz. 5–7% (podle různých autorů) populace celé planety trpí příznaky různé závažnosti. Toto onemocnění je lépe známé jako psoriáza. A pokud byla dříve patologie studována pouze z hlediska kožních lézí, nyní je častěji považována za systémový proces zahrnující téměř všechny orgány. Lékaři proto někdy používají výraz „psoriatická nemoc“, který ve větší míře charakterizuje klinické příznaky a patofyziologické procesy.

Hlavní příčina patologie se nazývá specifická autoimunitní reakce, jejíž predispozice je zděděna. Jinými slovy, na otázku, jak je infekční psoriáza, lékaři jednoznačně odpovídají - nemoc není pro ostatní absolutně nebezpečná. K objevení se jejích příznaků je nutná kombinace dědičných genových mutací a vliv určitých provokujících faktorů, které spouštějí řetězec imunologických reakcí.

Hlavním článkem v patogenezi takové dermatitidy je tendence keratinocytů, které tvoří většinu buněk epidermis, ke zvýšené proliferaci, tj. dělení. V tomto případě mohou patologické procesy pokrýt jakoukoli část těla - pokožku hlavy (seboroická forma), nehty na rukou a nohou, plantární a palmární oblast atd. Nejčastěji je však psoriáza lokalizována symetricky na ohybových plochách končetin, kolem velkých kloubů (lokty, kolena v oblasti dolních končetin), podél páteře, včetně zadní části krku.

V závislosti na patogenetických mechanismech vývoje patologie je psoriáza rozdělena do dvou typů. První se vyskytuje u téměř 70% pacientů. Jeho výskyt je spojen se složitým systémem HLA antigenů; tato forma onemocnění je charakterizována projevem v relativně raném věku. Obvykle k tomu dochází ve věku 20–25 let, ale v poslední době se objevuje tendence ke vzniku vyrážek ve tvaru plaku nebo kapkovitých kapek, charakteristických pro psoriázu, dokonce iu kojenců (obvykle kůže v oblasti hýždí, genitálií a obličeje). je ovlivněn). Fotografie takových příznaků lze snadno najít na internetu.

šíření psoriázy

Kromě vnějších projevů je vývoj onemocnění obvykle doprovázen významným porušením vnitřních orgánů, jedná se o:

 • Poruchy endokrinního systému. U dospívajících dívek a žen jsou exacerbace patologie často spojeny s menstruačním cyklem, obdobím kojení atd. U většiny pacientů je také detekován pokles glukokortikoidní funkce nadledvin (moderní vědci se snaží spojit tuto skutečnost s mechanismem vývoje onemocnění).
 • Metabolické poruchy. Jedná se o významné poruchy metabolismu dusíku, pokles obsahu albuminu se současným zvýšením hladiny α-, β- a γ-globulinů. Jsou také detekovány změny v metabolismu lipidů, které se projevují ve formě hypercholesterolemie a hyperlipidemie. V průběhu klinických studií, které byly provedeny na konci 90. let, odborníci stanovili vztah mezi závažností projevů, které charakterizují psoriázu, a hladinou volného cholesterolu.
 • Destruktivní změny v pojivové tkáni. Artropatie se vyskytuje v průměru u 5-10% pacientů, a pokud se u vulgární formy patologie vyskytuje v 6-7% případů, pak s pustulí - u 32%. Psoriatická artritida se může objevit různými způsoby, závažnost klinických projevů je dána genetickými vlastnostmi. Toto onemocnění však obvykle začíná agresivně a do 2 let způsobí vážné destruktivní změny v kloubech, které často vedou k invaliditě. Kromě toho existuje jasný vztah mezi intenzitou zánětlivého procesu v tkáni chrupavky a pokožce.
 • Abnormality v činnosti kardiovaskulárního systému. Již v počátečních stádiích je psoriáza doprovázena poruchami rytmu ve formě tachy- nebo bradykardie, zvětšením komor, fibrotickými změnami ve struktuře myokardu a defekty mitrální chlopně.
 • Poruchy zažívacího traktu. U 93% pacientů s diagnostikovanou psoriázou jsou odhaleny atrofické změny na sliznici trávicího systému. Rovněž je zaznamenán pokles sekrece kyseliny chlorovodíkové, esenciálních enzymů. Proces absorpce živin je narušen, což vede k nedostatku vitamínů. Kromě toho také klesá funkční aktivita jater.

Odrůdy psoriázy

 • Alergický
 • Na nohou
 • Na genitáliích
 • Lokty
 • Na hlavě

Diagnostika

psoriáza na těle

Psoriáza je obvykle diagnostikována specifickými klinickými projevy onemocnění, které se významně liší od příznaků běžné dermatitidy, jejímž hlavním příznakem je intenzivní svědění. Ale relativně nedávno jsou obecně k dispozici úzce zaměřené laboratorní krevní testy k identifikaci konkrétních markerů autoimunitních procesů. Jedná se o stanovení koncentrace různých interleukinů, některých forem HLA a faktoru nekrózy nádorů.

V obtížných případech se používá diagnostická biopsie. To je obvykle nutné k odlišení od lišejníků a růžových lišejníků, seboroické dermatitidy, toxikodermy a jiných typů dermatóz a bakteriálních pustul. Při podezření na psoriatickou artritidu je nutné provést rentgenové a ultrazvukové vyšetření kloubů.

Haemoscanning je v některých městech široce nabízen. Jedná se o diagnostickou metodu založenou na detekci různých onemocnění, včetně psoriázy, kapkou krve. Ale ve vědeckých lékařských kruzích je tato technika zacházena se značnou dávkou skepticismu.

Psoriáza je chronické onemocnění náchylné k neustálým relapsůma pro lékaře je někdy těžké říci, co je může provokovat. Pacientům se proto důrazně doporučuje dodržovat přísnou dietu a omezit používání kosmetiky. Pro péči o pleť doma jsou zobrazeny pouze speciální šampony a krémy.

Léčba psoriázy je složitá a zahrnuje použití jak externích látek, tak léků ve formě injekcí a tablet. Pro místní terapii jsou tedy obvykle předepsány masti s kortikosteroidy, stejně jako léky, které pomáhají změkčit pokožku. Těžká forma onemocnění, zejména psoriatická artritida, vyžaduje použití silných imunosupresiv a cytostatik. Předepsané jsou komplexy s vitamíny.

Ve stádiu remise mohou být patologie léčeny v sanatoriu. Pacientovi je nabídnuto opalování nebo solárium, nanášení dehtu na postižené oblasti kůže, různé fyzioterapeutické procedury. Důležitou roli v terapeutickém procesu hraje také psycho-emoční stav pacienta.

Psoriáza: klasifikace a příznaky

Existuje mnoho klasifikačních systémů pro tuto patologii, ale nejvhodnější a proto běžné rozdělení je považováno za založené na charakteristikách kurzu, prognóze a klinickém obrazu.Psoriáza s onemocněním má tedy následující typy:

 • psoriasis vulgaris, který podle povahy vyrážky může být obrácený, skvrnitý, seboroický atd . ;
 • psoriatická artritida s primárním postižením kloubů;
 • psoriatická erytrodermie, pro kterou jsou kromě kožních projevů charakteristické i systémové projevy;
 • pustulární psoriáza, která se dále dělí na generalizovanou (Tsumbushova choroba) a palmárně-plantární (psoriáza Barberova typu). Rozdíl mezi těmito formami spočívá v další prognóze. První patří k rychle se rozvíjejícím typům onemocnění, a proto je smrtelný, zatímco klinické příznaky druhého jsou zcela přístupné kontrole léků.
typy psoriázy

Onemocnění psoriázy je u většiny pacientů charakterizováno symetrickým uspořádáním papulární vyrážky. Lékaři však zdůrazňují, že může být ovlivněna jakákoli oblast nejen kůže, ale i nehtů. Hlavním prvkem vyrážky je takzvaná růžová epidermální papule. Má plochý tvar, drsný povrch a je pokryta stříbřitě bílými šupinami, které se při škrábání snadno odlupují. Tento odstín nastává v důsledku hromadění vzduchových bublin.

Velikost papul závisí na stadiu onemocnění. Zpočátku je to několik milimetrů, ale postupem času se vyrážka šíří a přechází do velkých plaků různých tvarů. Psoriázu může také doprovázet kombinace samostatně umístěných papulí a rozsáhlá vyrážka.

Charakteristickým rysem patologie je Kebnerův fenomén, který se také nazývá psoriatická triáda.

Takže při seškrábnutí plaku dojde k následujícím změnám:

 • začíná hojné oddělování stříbřitých šupin připomínajících hobliny od svíčky (fenomén „stearinové skvrny“);
 • po odstranění šupin se otevře mokrý „nalakovaný“ povrch (fenomén psoriatického filmu);
 • s dalším škrábáním kůže začíná kapkové krvácení (fenomén „rosy krve“).

Další klasifikace patologie je založena na výskytu vyrážky a velikosti výsledných papulí. Například existují takové typy psoriázy: bodová, když jsou prvky vyrážky podobné špendlíkové hlavičce, prstencové, když se z vyrážky tvoří kruhy, geografické, když se papuly spojí do obrázku, který vypadá jako mapa atd.

U 85% pacientů jsou kožní léze lokalizovány na pažích a nohou, v 70% případů sahá až k trupu. U poloviny pacientů (většinou dívek a žen) patologie pokrývá genitálie. Často jsou takové vyrážky kombinovány s tvorbou papulí v zóně růstu vlasů na temeni, spáncích, zadní části hlavy, obvykle je vyrážka ústřední povahy. Porážka dlaní a chodidel je zaznamenána přibližně u každého desátého pacienta, v takovém případě se vytvoří rozsáhlé zaoblené šupinaté plaky pokryté rýhami.

To je důležité

Psoriáza je geneticky podmíněné autoimunitní onemocnění, takže není nakažlivá vůči ostatním lidem. Příznaky lze léčit určitými léky, ale některé z nich lze vydat pouze v lékárně na lékařský předpis.

Psoriáza: příčiny, závažnost, dopad na životní styl člověka

Přesné příčiny patologie byly zjištěny relativně nedávno. Teprve s příchodem prostředků pro studium dědičných genetických mutací byli odborníci schopni vysvětlit, proč se psoriáza vyvíjí. Nyní bylo přesně stanoveno, že příčinou vývoje patologie je autoimunitní proces na pozadí dědičné predispozice.

Důvody

Příznaky kožních lézí se objevují po vystavení určitým faktorům, které stimulují procesy zvýšeného dělení keratinocytů, a v důsledku oslabení mechanismů, které je potlačují.

Příčiny, které mohou způsobit psoriázu, zahrnují:

psoriáza na loktech
 • nervové nebo duševní trauma, silný stres;
 • endokrinní patologie (diabetes mellitus, poruchy štítné žlázy);
 • chronická infekční onemocnění, obvykle vyvolaná streptokokem;
 • houbové infekce systémové nebo lokální povahy;
 • stavy imunodeficience;
 • poruchy metabolických procesů, zejména lipidů a bílkovin;
 • prudká změna v hormonálním pozadí;
 • dlouhodobé neléčené parazitické nákazy.

V současné době jsou předkládány hypotézy o možném účinku různých virů na genetický aparát epidermální buňky.

V závislosti na závažnosti klinických příznaků a oblasti lokalizace kožních lézí může psoriáza nastat ve třech fázích:

 • lehký, který se vyznačuje výskytem jednotlivých papulí, téměř úplnou absencí svědění a odlupováním kůže.
 • Středníje doprovázen poškozením od 3% do 10% povrchu kůže, takže příznaky jsou mnohem silnější, dochází k poruchám trávicího a kardiovaskulárního systému.
 • Těžký průběhpatologie je charakterizována přítomností ložisek zánětu na více než 10% povrchu epidermis. Souběžné orgánové poruchy jsou výrazné.

Onemocnění psoriáza, stejně jako jiné dermatologické patologie, má významný dopad na kvalitu života, protože pokožka je hlavní viditelnou částí těla. A její stav nepochybně ovlivňuje přitažlivost člověka. A jeho sebeúcta do značné míry závisí na míře přijetí ve společnosti, šíři kruhu přátel, uspořádání jeho osobního života.

psoriáza na pokožce

Neestetické klinické projevy psoriázy viditelné pouhým okem vedou mimo jiné ke zvláštnímu postavení člověka. Pacient má pocit, že je neustále sledován a někdy zesměšňován a odsouzen. Pacient proto musí zakrýt vady oblečením a vousy. Kromě toho každodenní problémy neznámé zdravým lidem neustále vznikají při výběru kadeřníka, kosmetičky, místa pro koupání v bazénu i na otevřené vodě.

Všechny tyto faktory mají významný dopad na psychosomatický stav člověka. V týmu jsou neustále problémy s adaptací, což je zvláště důležité pro teenagera. Lidé často čelí obtížím při zakládání rodiny, hledání zaměstnání atd. Nežádoucí účinky při užívání různých léků určených ke zmírnění psoriázy neovlivňují lidský stav tím nejlepším způsobem.

Psoriáza s kožními chorobami: hlavní léčba, recepty a výživa

Dosud není možné se této patologie úplně zbavit a terapie je zaměřena na potlačení procesu nekontrolovaného dělení buněk epidermis. Proto je nutné zajistit, aby psoriáza kožního onemocnění prošla do stádia remise, a tuto fázi prodloužit co nejdéle.

psoriáza na zádech a kůži

Léky

V současnosti neexistuje žádný obecně přijímaný léčebný režim pro patologii, proto lékaři vybírají prostředky pro místní nebo systémové použití na základě závažnosti příznaků onemocnění, stavu osoby a oblasti postiženého povrchu kůže. Přípravky pro vnější použití jsou vhodné pouze pro mírnou psoriázu. V ostatních případech je nutná kombinovaná léčba.

Obvykle přiřazeno:

 • zvlhčující a protizánětlivé krémy s keratolytickým účinkem na bázi lanolinu, kyseliny salicylové, černouhelného dehtu atd . ;
 • masti s kortikosteroidy, které mají výrazné protizánětlivé vlastnosti, jsou tyto léky nejběžnějším způsobem, jak eliminovat příznaky kožního onemocnění psoriázy;
 • lokální aplikace derivátů vitaminu D k prevenci nežádoucích účinků při užívání hormonálních krémů;
 • orální retinoidy, inhibující dělení epidermálních buněk a stabilizující buněčné membrány;
 • cytostatika, která potlačují autoimunitní reakci;
 • multivitaminové komplexy;
 • antihistaminika;
 • léky obsahující enzymy;
 • hepatoprotektory;
 • enterosorbenty;
 • psychotropní léky.

To je důležité

Kožní onemocnění psoriáza je neinfekční, proto se při jeho léčbě nepoužívají antibiotika, jsou nutná pouze v případě komplikací.

Lidové

Březový dehet je nejčastěji doporučovanou alternativní léčbou. Večer by měl být aplikován na postižené oblasti pokožky, ponechán trochu nasáknout a poté pokrytý lněnými nebo bavlněnými plenkami. To vše na vrchu zabalte pergamenem nebo jen silným papírem, ale v žádném případě pro tyto účely nepoužívejte celofán. Zakryjte vlněným šátkem a zajistěte obvazem. Postup se opakuje třikrát, poté se musíte vykoupat mýdlem. Pokračujte v tomto kurzu po dobu až jednoho měsíce. Místo březového dehtu lze na léze aplikovat nastrouhané syrové brambory.

Kožní onemocnění u psoriázy vyžaduje hypoalergenní stravu. Zároveň by však měla být bohatá na všechny potřebné vitamíny a minerály. Základem stravy je zelenina a ovoce, s výjimkou rajčat, lilku, papriky, citrusových plodů, červených jablek, malin, jahod atd. Můžete jíst bylinky, kořenovou zeleninu, česnek a cibuli.

psoriáza na nohou

Chudé vařené maso a luštěniny jsou dobrým zdrojem bílkovin. Strava může také zahrnovat obiloviny, celozrnné moučné výrobky, přírodní sušené ovoce, rostlinné oleje. Měli byste se však zdržet medu. Doporučuje se také konzumovat nejméně jeden a půl litru vody denně, snížit množství soli a živočišných tuků. Alkoholické nápoje, čokoláda a další výrobky s kakaem jsou kontraindikovány. Je naprosto nezbytné přestat kouřit.

Prevence patologie je nezbytná zejména u lidí, jejichž nejbližší příbuzní na vlastní kůži vědí, co je psoriáza kožní onemocnění. Nejprve je třeba se vyvarovat nervového přetížení, je-li to nutné, řídit emoční stav sedativy. Kromě toho se musíte vyvarovat konzumace potravin, používání kosmetiky a léků, které mohou vyvolat příznaky alergické reakce. Je také nutná včasná sanitace ohnisek virové nebo bakteriální infekce.