Jak se navždy zbavit psoriázy

Psoriatická deska na lokti

Psoriáza je autoimunitní onemocnění kůže, které je doprovázeno tvorbou červených plaků na jejím povrchu. Toto onemocnění aktivně studují odborníci z celého světa. Probíhá hledání nových metod terapie, které jsou úspěšnější než ty klasické.Je možné se lupénky trvale zbavit?

Pacienti, kteří se setkali s nepříjemným onemocněním, se nejvíce zajímají o to, zda se ho mohou navždy zbavit. Abychom tomu porozuměli, je nutné pochopit povahu porušení. Vyrážka na pokožce, která se skládá z mnoha červených papulí různých velikostí, se vyvíjí v důsledku abnormální imunitní odpovědi. Z neznámých důvodů začnou imunitní buňky útočit na naprosto zdravé tkáně epidermis. To vede k rozvoji zánětlivých procesů, které vypadají jako těžká alergie.

Stále?

Léčba psoriázy pod dohledem lékaře

Lze nakonec psoriázu trvale vyléčit? V tuto chvíli se lékaři přiklánějí k odpovědi, že není možné dosáhnout úplné léčby. Důvodem, proč je psoriáza nevyléčitelná, je to, že nemoc je autoimunitní a povaha jejího výskytu není plně objasněna, nyní není možné najít zcela úspěšnou léčbu. S pomocí různých léků může pacient dosáhnout fáze stabilní remise a zapomenout na nemoc po celý život, ale stále musí dodržovat řadu preventivních opatření ke snížení rizika relapsu. K opětovnému rozvoji onemocnění dochází v důsledku stresu, přetížení, traumatu a dalších faktorů, které nejsou zcela závislé na pacientovi.

To neznamená, že se kvalita života pacienta vážně zhorší. Na otázku, zda je možné zemřít na psoriázu, lékaři odpověděli negativně. Toto onemocnění zvyšuje riziko vzniku maligních formací epidermis, ale samo o sobě není smrtelné. Kolik lidí žije s psoriázou, oficiální statistiky neuvádějí, ale protože onemocnění téměř neovlivňuje systémově tělo, průměrná délka života se prakticky nemění. Prognóza života se psoriázou je následující: pokud se včas zúčastníte preventivních prohlídek, fyzioterapie, budete užívat předepsané léky, budete se moci zbavit jak svědění u psoriázy, tak dalších nepříjemných příznaků.

Od roku 2008 do současnosti byl prováděn výzkum, jak navždy léčit psoriázu. Byly již objeveny tři nové metody boje, bylo zjištěno, které parazity způsobují psoriázu (mimo jiné faktory), ale žádná z metod terapie dosud nedosáhla 100% remise. V blízké budoucnosti však vědci pravděpodobně přijdou na to, jak se navždy zbavit psoriázy.

Psoriáza a závažnost vývoje patologie

Psoriáza má několik klasifikací. Nejprve je nemoc rozdělena na 3 hlavní typy: kapkovité, chronické a také opačné (vytvořené v místě ohybu končetin). Ale tato klasifikace se týká pouze vzhledu papul a příznaků doprovázejících vývoj poruchy. Abychom pochopili, jak je pravděpodobné, že pacient na onemocnění dlouhodobě zapomene, je nutné určit závažnost.

První stupeň

Psoriáza na paži

Odborníci rozlišují 3 stupně závažnosti. První je charakterizován následujícími příznaky:

 • téměř nepostřehnutelný vývoj nemoci;
 • plaky
 • mohou být nepřítomné nebo sporadické;
 • onemocnění často probíhá bez dalších příznaků nebo pouze s mírným svěděním a olupováním;
 • hlavními příznaky vývoje onemocnění jsou olupování a mírné zarudnutí kůže;
 • nejsou ovlivněna více než 3% celkové plochy kůže.

Jinými slovy, mírné léze nejsou ani diagnostikovány. Zřídka přináší pacientovi nepohodlí, protože nedochází k exsudativním formacím, a často zmizí samo po vymizení predisponujícího faktoru (stres, přetížení nebo systémové onemocnění).

Druhý stupeň

Druhý stupeň závažnosti, střední, se vyznačuje následujícími vlastnostmi:

 • postiženo je 3–10% pokožky;
 • všechny příznaky mírné závažnosti jsou výraznější;
 • zvýšené svědění;
 • papuly jsou výraznější, častější nebo větší.
Psoriáza na pokožce hlavy

Těžká psoriáza je pacienty nejhorší tolerovaná, protože je doprovázena následujícími poruchami:

  léze
 • více než 10% kůže;
 • větší tloušťka papul, větší průměr;
 • nesnesitelné svědění;
 • silné odlupování s tvorbou krust;
 • výskyt otoku;
 • trvalé zarudnutí kůže.

Čím více se porucha vyvinula, tím obtížnější bude dosáhnout fáze úplné remise. Takže s vysokým stupněm vývoje, i když jsou odstraněny vnější kožní poruchy a zánětlivé procesy, v důsledku řady komplikací mohou zůstat vady vnitřních orgánů, zejména ledvin. Jelikož je těžké žít s těžkou psoriázou bez dalších léků proti bolesti, jsou často postižena játra.

K usnadnění diagnostiky se používá index závažnosti PASI. Umožňuje vám posoudit závažnost od 0 do 72 bodů se zaměřením na kvalitu a počet lézí a také na doprovodné příznaky. Přesný počet bodů určuje pouze kvalifikovaný dermatolog. Stanovení počtu bodů je ovlivněno takovými faktory, jako je velikost léze v procentech, stupeň deskvamace, erytém a síla sekrece exsudátu. V závislosti na počtu získaných bodů se stanoví, zda je možné úplně vyléčit psoriázu (s přihlédnutím ke specifikům onemocnění, přivést onemocnění do stádia stabilní remise) a opustit léčbu, nebo zda bude nutné léky být používán pro život.

Léky

Lze vyléčit těžkou psoriázu? Bez ohledu na stupeň poškození můžete pomocí profesionálních léků zvládnout příznaky i samotnou nemoc a přenést ji do stádia remise. Samozřejmě čím silnější jsou léze, tím nebezpečnější léky pro játra budete muset užívat.

Pacient s psoriázou podle dohody s lékařem

Léčivé masti a gely tvoří základ terapie. Jsou vyráběny na základě drog různých skupin:

 • vitamin D pro počáteční stadia onemocnění vám umožní nasytit pokožku užitečnými prvky, zastavit zánět a odlupování;
 • kortikosteroidy, tj. hormonální látky, inhibují vývoj autoimunitních reakcí a zabraňují rozvoji papulí;
 • Inhibitory kalcineurinu
 • plní stejné funkce jako hormonální látky, lze je však použít v případě poruch endokrinního systému.

Léky užívejte pouze podle pokynů ošetřujícího lékaře. Nesprávný výběr finančních prostředků, porušení předepsané doby léčby nebo dávkování někdy vede k vážným komplikacím.

Uvedené typy gelů a mastí se používají k léčbě středně těžké psoriázy. Existují profesionální prostředky, které mohou zastavit vývoj příznaků v počátečních fázích. Mezi nejoblíbenější léky pro dospělé a děti patří:

 • hořčičná mast;
 • formulace
 • s dehtem a bylinkami;
 • zvlhčující a regenerační prostředky na bázi kyseliny salicylové;
 • anthrasulfonová mast;
 • Přípravky
 • na bázi solidolu a léčivých bylin, které mohou zastavit zánět a napravit rovnováhu vody.

V některých případech se používají hormonální léky nebo imunosupresivní pilulky. Takové léky někdy vedou k rozvoji systémových vedlejších účinků, ale pomáhají rychle se zbavit závažných příznaků.

Může psoriáza sama odeznít? K tomu dochází, ale je to velmi vzácné, zejména u pacientů mladších 12 let.

Lidové léky

Léčí se psoriáza lidovými léky? Nemoc lze porazit pomocí infuzí a odvarů z jejich vlastní přípravy. Nedoporučuje se používat níže uvedené recepty, pokud je stupeň vývoje závažný nebo střední. V rané fázi je povoleno používat odvar na bázi bylin a rostlin, ale pouze po dohodě s lékařem.

Jak se zbavit psoriázy vlaštovičníkem doma:

 1. Rozemlejte kořen skorocel. 4 lžíce. l. nalijte 0, 5 l do nádoby.
 2. Naplňte nádobu až po okraj lékařským alkoholem.
 3. Počkejte na infuzi 24–48 hodin.
 4. Používejte denně, aplikujte na papuly, sledujte kurz po dobu 3 měsíců.

Jak porazit psoriázu vlašskými koupelemi:

 1. Připravte 0, 5 kg loupaných ořechů (arašídy nebo vlašské ořechy).
 2. Oloupejte ořechy a skořápky zalijte litrem vroucí vody. Počkejte 30-60 minut.
 3. Přidejte tinkturu po odstranění skořápky do teplé vody ve vaně.
 4. Koupejte se 15 minut.

Je možné se lupénky zbavit jinými metodami

Existuje několik dalších způsobů, jak psoriázu odstranit. U dětí, stejně jako u těch, kteří jsou náchylní k potravinovým alergiím, se onemocnění často vyvíjí na pozadí nesprávné výživy. Pokud výsledky výzkumu ukazují, že tento faktor byl hlavní příčinou onemocnění, je předepsána jedna z běžných diet:

 1. Dieta, která vylučuje uzeniny, rychlé občerstvení a hodně cukru. Jednou týdně si zajistěte půst.
 2. Pegano dieta. Na základě kyselosti potravin: 30% stravy je kyselé, 70% alkalické.

Psoriáza jako alergická reakce na jídlo zmizí 2–4 týdny po zahájení diety.

Ať už je psoriáza nakonec léčena nebo ne, pacient s tímto onemocněním může pokračovat v aktivním životním stylu. S psoriázou můžete žít zdravě, musíte pouze dodržovat předpisy specialistů. Omezení alkoholu, stresové faktory, fyzické přetížení mohou snížit projevy příznaků i bez léčby. A při systematickém užívání předepsaných léků dosahuje kvalita života dokonce stejné úrovně, jaká byla pozorována před rozvojem autoimunitní poruchy.