Psoriáza: jak to vypadá v počáteční fázi, fotografie příznaků, rysy léčby

Psoriáza je závažné systémové dermatologické onemocnění. Toto onemocnění je charakterizováno chronickým průběhem, je obtížné, s obdobími exacerbace, po nichž následuje remise. Psoriáza může mít různé formy, vyžaduje integrovaný přístup k léčbě a je nebezpečná s řadou komplikací.

Co je psoriáza?

co je psoriáza, podstata nemoci

Psoriáza je dermatologické onemocnění, které se může vyskytnout u dospělých a dětí.

Psoriáza je neinfekční zánětlivé onemocnění epidermis. Patologie je charakterizována změnami na kůži, které se projevují ve formě peelingu a nodulárních útvarů.

Zvláštností psoriázy je chronický zvlněný průběh. Nemoc nelze zcela vyléčit; léčba je zaměřena na zmírnění příznaků a viditelných projevů nemoci. Po obdobích exacerbací následují období remise, která může trvat několik měsíců až několik let. Kritériem pro posouzení účinnosti zvoleného léčebného režimu je doba trvání remise.

Psoriáza se poprvé objevuje v mladém věku. Onemocnění může postupovat a způsobovat komplikace kloubům. Podle statistik psoriáza zkracuje průměrnou délku života v průměru o 7 let.

Navzdory skutečnosti, že je nemožné vyléčit patologii, nesmíte nechat nemoc naběhnout. Pokud se objeví alarmující příznaky, měli byste se poradit s dermatologem. Správně zvolený léčebný režim vám umožní žít plnohodnotný život, aniž byste se dívali zpět na zánět epidermis.

Příčiny psoriázy

Přesné důvody pro nástup patologického procesu nebyly stanoveny. Existuje několik teorií o původu této patologie.

 1. Autoimunitní povaha vývoje onemocnění.Tato teorie je velmi rozšířená. Mnoho lékařů se přiklání k názoru, že zánět epidermis je důsledkem imunopatologické poruchy v těle, v důsledku čehož lidský imunitní systém začne náhodně útočit na buňky epidermis v různých částech těla. V reakci na tento útok se objeví zánět kůže. Tuto teorii podporuje také jedna z nejčastějších komplikací psoriázy, psoriatická artritida. V tomto případě se patologický proces šíří z kůže do pojivové tkáně kloubů.
 2. Genetická teorie.Tato teorie vysvětluje, proč lidé s psoriázou mohou mít děti se stejnou diagnózou. V tomto případě genetické vlastnosti naznačují pouze možnost rozvoje onemocnění, ale neurčují psoriázu. Například pokud jsou rodiče náchylní k různým dermatitidám, jsou diagnostikováni s psoriázou nebo těžkými formami ekzému, existuje riziko, že se u dětí vyvine také chronický zánět epidermis. Poměrně často se však u pacientů s psoriázou rodí zcela zdravé děti, které po celý svůj život nemusí nikdy čelit žádným dermatologickým onemocněním, nemluvě o psoriáze.
 3. Neurogenní teorie.Dalším docela běžným vysvětlením příčin vzniku onemocnění je neuropsychický stres. V průběhu studií provedených v polovině minulého století bylo zjištěno, že pacienti s psoriázou mají zvýšený obsah neurotransmiteru acetylcholinu v nervových zakončeních vnitřních orgánů a epidermis. V reakci na neuropsychický stres může tento neurotransmiter teoreticky vyvolat vývoj zánětu v pokožce. Navíc u pacientů s psoriázou byly také odhaleny dysfunkce mozkového kmene a vegetativně-vaskulární poruchy. To vše ukazuje na neurózu podobnou chorobu.
 4. Teorie směn.Pravděpodobně může být psoriáza výsledkem obecné metabolické poruchy. Nedostatek nebo zhoršená absorpce určitých vitamínů a minerálů může vést ke změně struktury epidermis a náchylnosti k negativním vlivům, kvůli nimž se vyvíjí zánět.

Provokující faktory

poškození kůže jako provokující faktor ve vývoji psoriázy

Když jste se zabývali údajnými příčinami vývoje onemocnění, měli byste věnovat pozornost faktorům, které mohou potenciálně vést k nástupu zánětu. Zde mluvíme o druhu spouštěčů nebo spouštěčů, pod jejichž vlivem existuje buď primární projev psoriázy, nebo exacerbace po remisi. Mezi tyto spouštěče patří:

 • infekční nemoci;
 • napadení parazity
 • ;
 • hormonální změny;
 • stres;
 • alergické reakce;
 • imunodeficience;
 • poškození kůže;
 • agresivní vnější vlivy na pokožku.

Infekční onemocnění vedou ke zhoršení funkce imunitního systému. Po závažných infekcích u dospívajících a mladých lidí je často zaznamenán primární projev psoriázy. Od tohoto okamžiku je diagnostikována osoba, která s ním zůstává po celý život. Infekce nejsou přímou příčinou nemoci, ale vyvolávají její projevy. Parazitární invaze v játrech mohou také vyvolat nástup zánětu.

U mladých žen nebo dospívajících je větší pravděpodobnost výskytu primárního projevu psoriázy na pozadí hormonálních poruch. Puberta je spojena s výraznými změnami v práci těla a rychlým růstem, což vede k narušení imunitního systému a teoreticky může působit jako spouštěč nástupu zánětu kůže.

Když je vysoký acetylcholin, stres je jedním z nejzřejmějších spouštěčů.

Silný stres je příčinou primárního projevu psoriázy v 65% případů. Stejný stav může vést k přerušení remise a nástupu exacerbace.

Příznaky psoriázy se mohou objevit také v oblastech vážného poškození kůže. Tepelná expozice, popáleniny, hluboké rány - to vše je potenciálně nebezpečné pro osobu se sklonem k této nemoci. Poškození epidermis může vést k nástupu exacerbace a je obzvláště nebezpečné v raných stádiích onemocnění, protože v místech poranění se tvoří neoplazie podobné plaku. U některých pacientů jsou exacerbace způsobeny ultrafialovou expozicí.

Je psoriáza nakažlivá?

Fotografie velmi jasně popisuje zvláštnost příznaků psoriázy. Pokud je zánět lokalizován na otevřených částech těla viditelných pro ostatní (předloktí, ruce a dlaně, obličej a krk), mohou pacienti pociťovat nedorozumění a znechucení. I přes specifické příznaky psoriáza není infekční onemocnění, což znamená, že není vůbec nakažlivá.

Kontakt s kůží pacienta s psoriázou je pro cizince naprosto bezpečný. Toto onemocnění není přenášeno vzdušnými kapičkami, hematogenními nebo pohlavními, protože je to důsledek vnitřních poruch v těle, ale ne účinek patogenních mikrobů.

Mnoho lidí je zastrašováno výskytem kůže postižené psoriázou. To může mít negativní dopad na pocit sebe sama pacienta, což často vede k psychologickým problémům, jako jsou komplexy a nespokojenost se sebou. Osoba, která je diagnostikována poprvé, bude muset čelit problémům ve společnosti. V některých případech lékaři doporučují psychoterapii, aby přijali své onemocnění a sociální adaptaci.

Mechanismus vývoje psoriázy

Mechanismus vývoje onemocnění psoriáza spočívá v nadměrné proliferaci hlavních buněk epidermis, keratinocytů. Tento proces vyžaduje rozvoj zánětu, který se projevuje infiltrací kůže lymfocyty a makrofágy. Vizuálně se to projevuje změnou struktury epidermis. Stává se hustý, objevuje se keratinizace. Kůže se psoriázou je velmi šupinatá.

Zánětlivý proces vede ke změně mikrocirkulace krve v postižené oblasti. Kvůli zesílení epidermis dochází k silné křehkosti kapilár, v důsledku čehož postižené oblasti získávají fialově fialovou barvu.

Šupinatá kůže na povrchu plaku vytváří šedivý odstín. Psoriáza je také charakterizována silnou suchostí epidermis.

Proces tvorby nových ložisek nemoci se nazývá progresivní psoriáza. Tato fáze trvá určitou dobu a poté je nahrazena stacionární fází. Je charakterizována absencí jakýchkoli změn v povaze vyrážky nebo počtu kožních lézí.

Stacionární stupeň je v průběhu času nahrazen regresivním. Plakety se zároveň zmenšují, postupně se hojí a stávají se téměř neviditelnými. Čištění pokožky od zánětu je začátkem remise. Jak dlouho to vydrží, není možné předem předpovědět, ale remise je dříve či později opět nahrazena progresivním stadiem onemocnění.

Typické příznaky psoriázy:

 • chronický zvlněný průběh;
 • specifičnost ložisek zánětu kůže;
 • postup s každou exacerbací;
 • změny v epidermis a kapilárách v postižené oblasti.

Zvláštnost metod léčby psoriázy závisí na formě onemocnění. Celkově se rozlišuje několik klinických forem s charakteristickými příznaky a rysy kurzu.

Klasifikace psoriázy - klinické formy a znaky příznaků

projevy pustulární psoriázy na dlaních

Příznaky psoriázy závisí na formě onemocnění. Tato patologie je charakterizována širokou škálou forem a znaků, což komplikuje vlastní diagnostiku.

Podle typu zánětu existují tři hlavní formy onemocnění:

 • plakety nebo vulgární;
 • pustulární;
 • ve tvaru slzy.

Plaketa nebo vulgární forma onemocnění je nejčastějším typem psoriázy diagnostikovanou v 80% případů. Tato patologie může ovlivnit jakoukoli část těla. Toto onemocnění je charakterizováno tvorbou husté nodulární vyrážky. Kůže v místě vyrážky se zapálí a zčervená. V průběhu času se uzliny spojily do dostatečně velkých ohnisek, která stoupají nad kůži.

Obecně u psoriázy s plaky není svědění. Je možné nepohodlí způsobené suchou pokožkou. Svědění je obvykle zaznamenáno při další expozici alergenům.

Pustulární psoriáza kůže je charakterizována tvorbou malých vezikul naplněných světelným exsudátem. Onemocnění začíná tvorbou hustých uzlin pod kůží, které se zvětšují a mají podobu puchýřkové vyrážky. V tomto případě jsou bubliny umístěny hluboko v epidermis, při stlačení bolí a snadno se poškodí. Kůže kolem pustul bobtná, zčervená a odlupování začíná v průběhu času snadno odnímatelnými šupinami. Toto onemocnění nejčastěji postihuje pokožku nohou, rukou, zad, ale může se šířit i do těla.

Guttátová psoriáza dostává své jméno podle charakteristického vzhledu vyrážky. Má tvar kapky s výrazným okrajem. Kůže kolem prvků vyrážky je oteklá, zarudlá, svědící a bolestivá. Ve středu vyrážky se epidermis nemění. Forma onemocnění ve tvaru slzy probíhá v generalizované formě, to znamená, že se patologie šíří do celého těla.

Psoriáza může postihnout jakoukoli část těla. Podle lokalizace vyrážky se dále rozlišují následující formy onemocnění:

 • psoriáza na povrchu flexoru;
 • psoriatická onychodystrofie;
 • artropatická psoriáza;
 • psoriatická erytrodermie.

Flexorová psoriáza postihuje pouze záhyby kůže. Vyrážka zároveň nevypadá jako plak, ale je to malá červená skvrna s hladkým a lesklým povrchem. Oblasti šíření nemoci - tříselné záhyby, podpaží, oblast pod mléčnými žlázami u žen. Patologie probíhá v poměrně mírné formě, ale je nebezpečná přidáním sekundární infekce v důsledku poškození skvrn. Nejčastěji se tato forma onemocnění zhoršuje mykózami.

Onychodystrofie na pozadí psoriázy je lézí nehtových destiček. Patologie zřídka působí jako nezávislé onemocnění, nejčastěji komplikace plakové psoriázy na nohou a rukou. Onemocnění se projevuje změnou barvy a struktury nehtových destiček. Blednou a křehnou. V pokročilých formách to vede k úplnému nevratnému zničení nehtů.

Artropatická psoriáza je také zřídka samostatným onemocněním. Jedná se o systémovou patologii, která ovlivňuje pojivovou tkáň. Tato forma onemocnění je charakterizována zánětem epidermis a kloubů. Psoriatická artritida postihuje malé klouby prstů na rukou a nohou a vede k jejich deformaci. V závažných případech je nebezpečné vyvinout postižení v důsledku ztráty funkce motoru v nemocných kloubech.

Jak vypadají příznaky psoriatické artritidy, je zřejmé z fotografie - jedná se o otoky a zesílení prstů, deformace kloubů a omezenou pohyblivost

Jak začíná psoriáza: příznaky počáteční fáze

příznaky a příznaky raného stadia psoriázy

U závažné patologie se mohou postižené oblasti sloučit a vytvořit příznaky velké velikosti.

Jak přesně vypadá lupénka v počáteční fázi závisí na formě onemocnění. Psoriasis vulgaris začíná hustými uzlíky pod kůží. Stoupají nad epidermis, jsou dobře hmatatelné, ale nezpůsobují nepohodlí. Kůže kolem uzlin se rychle začíná odlupovat. Po nějaké době se uzliny spojí do velkých ložisek vyrážky, vytvoří se plak.

Pustulární psoriáza začíná hrudkami hluboko pod kůží, které jsou zvenčí neviditelné, ale dokonale hmatatelné. Kůže kolem prvků vyrážky bobtná, bolí tlakem a mechanickým poškozením.

Guttátová psoriáza je tvorba malých vyrážek na velkých plochách kůže. Nejběžnějšími oblastmi lokalizace jsou stehna, hrudník, záda. Vyrážka vypadá jako kapka s výrazným okrajem.

Abyste pochopili, jak psoriáza vypadá v počáteční fázi, měli byste znát specifika kožních změn během zánětu - uzliny se objevují dříve, později se spojí a teprve poté se vytvoří velké plaky.

V počátečních stádiích onemocnění se peeling vyjadřuje mírně, bez ohledu na formu onemocnění. Jak kůže postupuje, mění se, zhušťuje se, objevují se velká loupaná ložiska

Příznaky a rysy různých forem onemocnění

Jak vypadá psoriáza na těle závisí na formě onemocnění. Každý typ patologie má své vlastní vlastnosti.

Vlastnosti psoriasis vulgaris:

 • lokalizace: nohy, paže, předloktí, záda, hruď, krk;
 • vyrážkové formy: velké husté plaky s výrazným odlupováním;
 • neexistuje žádný nepohodlí kromě pocitu napjatosti;
 • Po zhojení plaku zůstává pokožka zabarvená.

Psoriasis vulgaris vede ke zhoršení produkce pigmentu v postižené oblasti. Poté, co se plaky vyřeší, když se úplně uzdraví a zmizí, věkové skvrny připomínají psoriázu. Na místě plaků mohou být hnědé skvrny, světlé oblasti kvůli nedostatečné pigmentaci nebo fialové skvrny, které vypadají jako jizvy.

Specifičnost příznaků pustulární psoriázy:

 • lokalizace: distální konce končetin;
 • vyrážková forma: husté vezikuly s neinfikovaným (nehnisavým) výpotkem;
 • sekundární příznaky: bolest a svědění, celková nevolnost, horečka;
 • existuje riziko infekce prvků vyrážky.

Pustulární psoriáza je nejzávažnější formou onemocnění. Ve vzácných případech se zobecňuje a ovlivňuje pokožku celého těla. V tomto případě se bubliny mohou sloučit do velkých útvarů. Po jejich vyřešení mohou na pokožce zůstat jizvy.

Psoriáza slz má následující vlastnosti:

 • lokalizace: nohy, stehna, ramena, krk, chlupaté oblasti pokožky těla;
 • tvar vyrážky: malé tečky, kapky nebo kruhy, s oteklou kůží kolem vyrážky;
 • žádná bolest nebo svědění;
 • tělesná teplota se může objevit, jakmile se objeví vyrážka.

Guttátová psoriáza se často vyvíjí na pozadí snížené imunity po infekčním onemocnění, a to navzdory skutečnosti, že samotné onemocnění je autoimunitní, nikoli infekční. Tato forma onemocnění se často poprvé objevuje v dospívání po streptokokové infekci.

Diagnostika

jak diagnostikovat kožní psoriázu

Zkušený lékař může snadno identifikovat příznaky psoriatických onemocnění vizuálním vyšetřením.

Plaková psoriáza se snadno diagnostikuje. Pro předběžnou diagnózu je pro zkušeného dermatologa dostatečné vizuální vyšetření. Dále se provádí test na takzvanou psoriatickou triádu. Jedná se o specifickou kožní reakci, ke které dochází v reakci na škrábání plaku.

Guttátová psoriáza je také diagnostikována na základě vizuálního vyšetření. U pustulární psoriázy se provádí diferenciální diagnostika bakteriálních kožních onemocnění.

V případě psoriázy povrchů flexe je nutné provést další vyšetření, aby se vyloučila fungální povaha zánětu kůže. Nejsou vyžadovány žádné specifické laboratorní testy, protože psoriáza nevede ke změnám ve složení krve.

Jak se léčí psoriáza?

Způsob vyléčení psoriázy závisí na formě a závažnosti příznaků. Patologii nelze zcela vyléčit, terapie je zaměřena na dosažení stabilní remise. Zvláštností psoriázy je, že neexistuje žádný univerzální léčebný režim. U psoriázy léčba zahrnuje:

 • léková terapie;
 • úpravy výživy;
 • fyzioterapie;
 • lázeňská léčba.

Existuje celá řada základních léků, ale nejsou vhodné pro všechny pacienty. Primárním úkolem lékaře je určit typy léků, které jsou vhodné pro konkrétního pacienta. Kromě toho je v některých případech nutné vyzkoušet tucet různých režimů léčby drogami, než bude zvolen optimální směr léčby drogami.

Masti a krémy na pokožku

Jak lze vyléčit psoriázu? Vědci a lékaři s touto otázkou bojují již více než tucet let, stále však neexistují žádné léky, které by účinně vyléčily tuto nemoc. Konzervativní terapie navrhuje použití mastí a pleťových krémů.

Prostředky pro vnější použití se dělí na lhostejné a hormonální.

Hormonální masti jsou nebezpečné a v některých případech způsobují zhoršení příznaků, proto dermatologové stále více opouštějí tuto metodu léčby a volí indiferentní masti a fyzioterapii.

Indiferentní masti jsou přípravky s přírodním složením obohacené o různé vitamíny a mikroelementy. Jsou zaměřeny na zastavení zánětu, snížení odlupování a změkčení pokožky.

Při léčbě psoriázy lze použít bylinné masti s protizánětlivými vlastnostmi. Při absenci alergií je povoleno užívat léky s propolisem. Masti s ropnými produkty jsou široce používány, což účinně změkčuje pokožku.

V případě závažného zánětu se používá hormonální léčba. Jedná se o kortikosteroidní masti. V závažných případech mohou být předepsány injekce těchto léků.

Interní přípravky

Kromě lokálních produktů vyžaduje lupénka pilulky. Pokud je snížena produkce vitaminu D, je indikován příjem této látky. Nezapomeňte předepsat hepatoprotektory, protože zánět epidermis negativně ovlivňuje funkci jater, zejména při prodlouženém průběhu psoriázy.

Nemoc se zhoršuje stresem. Neurózy a jiné duševní poruchy vedou ke zhoršení průběhu onemocnění. V tomto ohledu je tradiční terapie nutně doplněna sedativy. U psoriázy jsou léky proti úzkosti předepsány k boji proti stresu. Pro dlouhodobé užívání lze předepsat tinkturu léčivého kozlíku lékařského, mateřského mléka nebo pivoňky.

Nejnovější metody léčby psoriázy jsou metody zaměřené na potlačení nadměrného množení kožních buněk. U těžkých forem onemocnění mohou být předepsány imunosupresiva a antineoplastické léky.

Fyzioterapie

Fyzioterapie je pro léčbu nutností. U psoriázy platí:

 • terapie PUVA;
 • ultrafialové záření (UFO);
 • laserová terapie;
 • selektivní fototerapie;
 • elektrospánek.

Každá metoda má své vlastní charakteristiky, avšak všechny metody ovlivnění zanícené epidermis stimulují metabolické procesy a zastavují nadměrnou buněčnou proliferaci.

V případě exacerbace psoriázy v létě pod vlivem UV záření je nutné pečlivě přistupovat k problematice fyzioterapie. Ultrafialové techniky mohou selhat a zhoršit příznaky.

Elektrospánek je indikován pro závažné psychické problémy a silný stres. Tato metoda vykazuje docela dobré výsledky v léčbě psoriázy.

Lidové prostředky

Terapie lidovými léky na lupénku zahrnuje použití domácích zvláčňujících mastí a léčivých rostlin se sedativními vlastnostmi.

Ke snížení otoku kůže se doporučují lázně se smrkovými větvemi, které si pokožku otírají heřmánkovým odvarem. Masti se připravují na bázi žloutků, másla, sádla. Jejich hlavním účelem je změkčit pokožku, takže to neléčí psoriázu.

Pro vnitřní příjem se doporučují odvar z meduňky, třezalky tečkované, heřmánku. Doma si můžete připravit sedativní tinktury z kořene kozlíku lékařského nebo mateřského mléka.

Výživa pro lupénku

Dieta hraje při léčbě důležitou roli. S exacerbací psoriázy se doporučuje vyloučit ze stravy alergenní potraviny. Vzhledem k tomu, že onemocnění negativně ovlivňuje fungování jater, je třeba se vzdát alkoholu, tučných a smažených potravin. Uzené maso a nakládaná zelenina, polotovary, sycené nápoje a káva jsou zakázány.

Upřednostňovat by se mělo ovoce a zelenina, libové maso, ryby. U psoriázy je užitečné jíst ořechy, protože jsou bohaté na vitamíny B, které jsou nezbytné pro normální fungování nervového systému.

lázeňská léčba

lázeňská léčba lupénky na těle

Lázeňská léčba je lékařská péče, která se provádí pro preventivní a rehabilitační účely při lupénce.

Léčba minerální vodou je široce používána u psoriázy. Pacientům jsou doporučovány termální prameny Karpat, Bulharska a Turecka. Dobrého výsledku se dosáhne při návštěvě sanatorií a lázní, kde se vodoléčba provádí pomocí ryb, které požírají keratinizované částice pokožky.

U psoriázy, mořského vzduchu a mořské soli je užitečné terapeutické bahno. Léčba sanatoriem se doporučuje každoročně. Spolu s léky a fyzikální terapií tato metoda pomáhá dosáhnout trvalé remise.

Psoriáza a armáda

Mírná forma psoriázy není ve všech případech osvobozena od vojenské služby. U rozšířené psoriázy na pokožce, která se často zhoršuje, lze muže zařadit do kategorie „B“, je však nutné podstoupit úplnou lékařskou prohlídku a každých šest měsíců předložit potvrzení o výsledku léčby.

V případě generalizované formy onemocnění s komplikacemi v kloubech a neúčinností imunosupresivní léčby může být muži přiřazena kategorie „D“.

Kvalita života a prognóza

Psoriáza významně zhoršuje kvalitu života, zejména kvůli problémům se sociální adaptací v generalizované formě onemocnění. Komplikovaná psoriáza negativně ovlivňuje celkovou pohodu a zhoršuje fungování vnitřních orgánů, zejména jater.

Komplikace psoriázy sahají až do kloubů. V závažných případech to může vést k jejich deformaci, zhoršení motorické aktivity a postižení.

Správná terapie zároveň umožňuje pacientovi žít život naplno. Navzdory skutečnosti, že u psoriázy je prognóza podmíněně nepříznivá, protože nemoc je nevyléčitelná, člověk se může naučit koexistovat s jeho diagnózou.