Co je psoriáza, příčiny onemocnění

Podle statistik, diagnóza "lupénka" je registrován u 3-6% všech obyvatel světa. Ve větší míře mu podléhají lidé se světlou pletí. Výskyt lupénky se nejčastěji vyskytuje ve věku 15-45 let. To je stejně možné u zástupců obou pohlaví. Statistiky nutí mluvit o nemoci jako o vážném problému. Vzhledem k tomu, že skupina riziko velký, relevantní bude vlastnit obecnými informacemi o nemoci širokými vrstvami obyvatelstva.

Hlavní místo lokalizace psoriázy

Co je to za nemoc?

Lupénka – komplexní chronické onemocnění, jehož vývoj je spojen s činností imunitních buněk. Vyvolávají zánět, který se šíří do horní vrstvy kůže. V důsledku postižené kůže, ale také nehty. Nastane abnormální zduření kůže a kapilár. Toto onemocnění je jedním z nejvíce studoval, ale nyní se vědci nemohou dát odpovědi na všechny otázky o jeho příčinách vzniku. Oficiálně je uznáno za nevyléčitelné. Během onemocnění je doprovázena obdobími dočasné zlepšení a relapsy.

Druhý název psoriasis – lupénka. Souvisí to s pohledem projevy nemoci v podobě červených šupinatá skvrn. Vystupují nad povrch kůže, mají hrubý povrch s bílým nádechem. Ale "opar" — prozatímní název, protože mikroorganismy obhájce zde příčinou nemoci.

Příčiny vzniku

Vědci předložila několik teorií o příčinách vzniku lupénky.

 1. Jedná se o autoimunitní onemocnění, jehož příčiny spočívají v poruchách funkcí imunitního systému. Buňky, které provádějí ochranné funkce, začínají pronikat do horních vrstev epidermis, což vede k rozvoji onemocnění. Oni provokuje aktivní dělení buněk kůže.
 2. Příčinou jsou poruchy v růstu, zrání a dělení buněk epitelu. Tyto změny vedou k tomu, že imunitní buňky makrofágů a T-lymfocytů, pohlížejí na buňky kůže s poruchami, jako nemocné a napadat je.

Ani jedna z teorií neposkytuje hlavní odpověď — proč se dějí tyto imunitní poruchy a závady? Částečně v souvislosti s nedostatkem znalostí dané onemocnění zůstává nevyléčitelné. Existují faktory přispívající k rozvoji onemocnění.

 • Dědičná predispozice – u dětí, jeden rodič nichž trpěla psoriázou, riziko onemocnět je 15-17%, oba rodiče – 25%. Ale i když u nejbližších příbuzných tato nemoc není diagnostikována, riziko přetrvává a je asi 5%.
 • Některé vlastnosti kůže – suchosti a jemnost. Podle statistik vlastníci takového kůže více vystaveny nebezpečí vzniku nemoci.
 • Erytrodermní lupénka
 • Nadměrná hygiena – národnostní osobní hygienu, v tomto případě může hrát "krutý žert". Neustále vystavení kůže vnějším mechanickým účinky v kombinaci s kosmetikou, člověk ničí její ochrannou bariéru a narušuje fungování imunitního systému.
 • Vnější dráždivé faktory – pravidelný kontakt se spotřební chemie, různé druhy alkohol roztoky, kosmetické prostředky, atd.
 • Užívání některých léků – onemocnění se může stát jedním z vedlejších účinků. Do této skupiny léků se dostanou anti-malárie a antikonvulzivní léky, beta-blokátory, antidepresiva, lithium uhličitan vápenatý a jiné.
 • Plísňové onemocnění a staphylococcus – statistika poukazuje na velké množství případů, kdy se vývoj onemocnění začalo po podobných infekcí.
 • Sklon k alergickým reakcím.
 • Různé "stresové" situace pro tělo – stěhování, i kardinální změna klimatu a časové pásmo, nervové vypětí a depresivní stav.
 • Dostupnost škodlivých návyků, zejména dlouhotrvající jim následování.
 • HIV – jedna z tajemných důvodů vzniku lupénky. Faktem je, že při HIV se vyskytuje snížená aktivita lymfocytů, a příčinou lupénky je zvýšit jejich aktivitu. Ale statistiky ukazují, že nemocní s Aids více než ostatní náchylné k lupénka.
 • Pravidelné traumatické účinky na kůži.

Druhy lupénky a jeho fáze

Vyniká tři fáze:

 1. Pokračuje – je doprovázen vznikem nové vyrážky a porazit všechny velké plochy kůže.
 2. Lůžková – zachování rozměrů a tvaru stávajících vyrážky, nedostatek vznik nových.
 3. Retrogressive – snižuje množství plaků a jejich velikostí.

Onemocnění podle druhů dělí na dvě skupiny:

Vulgární – je charakterizován podobného pokročilým akné v podobě plakety nebo papuly — uzliny načervenalé barvy, vzniklých nad pleť. Vyrážky jasně vynikají a mají šedavé barvy kvůli které pokrývají jejich povrch je stříbřitě-bílé váhy. Velikost plakety může být od 1-2 mm do 15-20 mm a více. Pokud lehce poškrábat povrch desky, pak se povrch začne odlupovat ještě více. Také při odstraňování povrchových váhy může vystupovat slizké epidermální vrstvy, které tvoří vlhký povrch — efekt "terminálu film". Při lehké poskablivanii lesklý povrch vyrážky pozorované jev Auspitz-Politenkova – vytékání kapiček krve, splývání mezi sebou, jako výsledek poškození dermální full-blooded papily. Hlavní místo lokalizace této formy lupénky – hlava, plochy velkých kloubů (kolena, loket).

Barber

Erythrodermic lupénka – vyvíjí na pozadí progresivní vulgární psoriázy. Hlavní vyvolávající faktory – nesprávné léčba nemoci, předčasné ukončení léčby, neuro-psychické faktory, paralelní akutní infekční onemocnění. V průběhu nemoci dochází aktivně šíří a sloučit plakety. Za aktivní působení negativních faktorů náhlé zhoršení může dojít rychle, doslova za několik hodin. Sloučení, stravenky tvoří těleso, jasně červený povrch s otok a hnědá peeling. Lze pozorovat vznik trhlin, celkové zhoršení stavu – zvýšení teploty, bolesti kloubů a svalů, zimnice, zvýšení lymfatických uzlin, atd.

Pustulární – více vzácný druh; liší těžším průběhu a může představovat hrozbu pro život pacienta. Vydávají asi 7-mi jeho forem, hlavními jsou:

 • Generalizované – nemoc může začít rychle. Kůže je pokryta jasně červené erytém a pak se na ní objeví pustular vyrážka. To se stává velmi citlivou, a po nemoci je doprovázen silné bolestivé pocity. Vyrážky se prolínají a tvoří hnisavé zóny, které i nadále své šíření na zdravé oblasti kůže.Onemocnění má vlnité cyklické v prvních 1-8 týdnů. Za útlum stánkem na některých místech je třeba vznik nových v sousedních oblastech. Hnisavé strupy, ztráty, obnažovat erodované povrch, kde se vyskytuje další velmi rychlá epitelizace.Hlavními zónami lokalizace vstupují pozemky v okolí kloubů, někdy je to hlava, obličej a dokonce i jazyk.
 • Ladonna-plantární pustulární (Barber) – postihuje zóny dlaní a chodidel. Ale na rozdíl od podobné formy vulgární lupénky, jeho erupce mají pustulární charakter s hnisavý obsahem.
 • Arthropathic psoriáza – postihuje drobné distální klouby. Zpočátku pocity bolesti jsou zanedbatelné, ale později se začíná zobecnění procesu, kterou doprovází reakční otok kloubů, silné bolest pocity, možné omezení pohybu a dokonce i podvrtnutí.

Příznaky

Lupénka je systémové onemocnění a je schopen zasáhnout kůži, nehty a vlasy. Hlavní částí léze ve většině případů jsou kožní závoje. Obecný příznak pro všechny druhy lupénky — vystupující vyrážka zářivě červené barvy s hrubým povrchem. Jsou doprovázeny silným svěděním, při postupující fázi — silnou bolestí a celkovým zhoršením stavu pacienta. Vyrážky mohou zasáhnout jakékoliv oblasti kůže, ale obvykle se první projevy se objevují v oblasti flexe klouby na hlavě, dolní části zad.

Ve formě objevit papuly, mohou mít různé formy:

 • slza;
 • bodové;
 • mince-prominentní.
Papule

Příznaky lupénky na lokalizaci:

 • Na hlavě – tvoří vyrážka v podobě šupinatá plakety. Vyčnívají nad povrch hlavy, jsou umístěny pod vlasy. Poslední přitom není poničen. Vloček na skvrny připomínají lupy, tak rané fázi, může projít bez povšimnutí.
 • Na tváři – stravenky tvořil na hladkou kůži (na čele). Jejich vzhled je možné na hlenu, například, v ústech, na jazyku.
 • Na nehty se – děje porážku desky. To může být vznik malých jam podobné stopy popíchnutí od jehly, typu "ne větší než náprstky". Mohou se vyskytnout příznaky, připomínající porážku houba – změna barvy, odlupování, atd.
 • Na kloubech – vyrážka v podobě plakety s váhy na povrchu. Stravenky výrazně vystupují nad povrch.

Příznaky lupénky nemá jednotné klinické formy – její projevy jsou různorodé. Zvláštní nebezpečí představují příznaky systémového ničení, protože se mluví o kombinaci hned několika typů lupénky.

Je nakažlivá, zda je lupénka?

Toto onemocnění není nakažlivé! Taková je odpověď všech odborníků a vědců. Je to důležité pro utváření vztahu k lidem, kteří trpí psoriázou ve společnosti. Nemocný člověk nepředstavuje žádnou hrozbu pro okolí. Onemocnění není přenášen ani jeden z možných cest. Otázka o dědičný sklon byl považován za vyšší.

Metody diagnózy lupénky

Pro diagnostiku onemocnění jsou používány následující metody:

 • vnější kontrola;
 • sběr anamnézy, včetně údajů o dědičné dispozice;
 • laboratorní studie – obecné a biochemický rozbor krve, stanovení hladiny cholesterolu a glukózy v krvi, vyšetření moči na vodní soli rovnováhu;
 • při diagnostice psoriatické artritidy – je to x ray, MRI, punkce synoviální tekutiny z kloubu (typ analýzy předepsané lékařem individuálně);
 • další analýzy, zaměřené na stanovení celkového stavu pacienta a odhalení přidružených onemocnění.

Vliv diagnózy na život pacienta

Lupénka je chronické onemocnění s jasně vyjádřené příznaky. Takže ve většině případů to má vážný dopad na život pacienta. V závislosti na rozsahu a míst lokalizace plaky se mohou vyskytnout problémy, především sociálně-psychologické adaptaci člověka.

Přítomnost vyrážky na otevřených oblastech těla se také může stát překážkou pro profesionální plnění povinností v objektech s přítomností faktorů negativní vliv. Může dojít k omezení na pronásledování některými druhy sportu, návštěvě veřejných místech – bazény, například.

Hlavním problémem – to je psychologické komplexy, nutnost dodržovat určitý režim života a výživy pravidel.

Léčba

Léčebné metody závisí na typu lupénky, jeho fáze, místa, lokalizaci, celkovém stavu pacienta a mnoha dalších faktorech. Je to vždy komplexní léčbu. Všechny metody lze rozdělit na skupiny:

 1. Lék.
 2. Non-droga:
  • fyzioterapie;
  • strava;
  • balneology.

Při lék léčbě se používají místní a systémové léky pro vnitřní užití. Rozšířená je technika, kdy léčba začíná s méně aktivní, jemný léků. Pokud jejich akce neefektivní, pak dochází k jejich nahrazování na více silné léky. Ale i v případech, kdy je léčba pro pacienta vhodná a dává pozitivní výsledky, v určitých fázích se provádí výměna léků jsou podobné. To pomáhá vyhnout se zvykání organismu a udržet pozitivní trend. Nejlepší efekt na lokální léčbě mají masti. Díky svým vlastnostem mast není zůstává na povrchu kůže, jak to chodí s jinými vnějšími léky, a zjemňuje deska a proniká dovnitř. V počátečních fázích lékařem mohou ustanoveni non-hormonální masti. Ale nejvíce rychlé a kvalitní efekt dávají hormonální masti. Podle míry jejich účinku se dělí na:

Psoriáza nehtů
 • slabé;
 • střední aktivita;
 • silné;
 • velmi silné/

Přípravky pro domácí aplikaci jsou roztříděny do následujících skupin:

 • imunosupresiva – je zaměřena na snížení aktivity práce imunitního systému (Cyklosporin A);
 • léky, jejichž činnost je zaměřena na léčbu maligních formací;
 • retinoidy – mají vliv na proces formování vrchní vrstvy kůže tím, že odstraní nesrovnalosti, data přípravky jsou deriváty vitaminu Va

Rehabilitační metody patří:

 • selektivní fototerapie;
 • laserová terapie;
 • uv záření;
 • kryoterapie;
 • fonoforézou;
 • elektrické;
 • x-ray léčby.

Označení postupů čistě individuálně.

Komplex léčebných metod je také tvořen na základě místa lokalizace akné:

 • pro terapii pokožce se používají speciální léčebné šampony, masti, masky, a z fyzioterapeutických metod – ultrafialové záření;
 • na rukou a loket kloubech je přiřazen systémový léčba z místních léků a léky pro vnitřní užití.

V závěru

Lupénka je složité a obtížné nedá léčbě onemocnění. Je to opravdu změní život člověka k lepšímu. V silách pacienta společně se zkušenými odborníky, aby se život i s touto diagnózou, naplňující a šťastný. Okraj tohoto bude včasnost a pravidelnost léčby.