Psoriáza — příčiny, příznaky, fotografie, typy a léčba lupénky

Lupénka — chronické nepřenosné onemocnění, dermatóza, bít v podstatě kůži. Obvykle se lupénka způsobuje vznik příliš suché, červené, zvýšené nad povrchem kůže skvrn. Nicméně, někteří pacienti s lupénkou nemají žádné viditelné léze kůže.

Lupénka

Závažnost onemocnění se může lišit u různých pacientů, a dokonce i u jednoho a téhož pacienta v období remise a exacerbace ve velmi širokých mezích, od malých lokálních lézí až do úplného pokrytí celého těla desky lupénky. Často pozorovat tendenci k progrese onemocnění v průběhu času (zejména v nepřítomnosti léčby), k vážení a časté exacerbací, větší plochy léze a zapojení nových oblastech kůže. U jednotlivých pacientů je pozorován kontinuální průběhu onemocnění bez spontánní remise, nebo dokonce trvalé progresi. Často také postihuje nehty na rukou a/nebo nohou (psoriatic onihodistrofiya). Porážka nehty mohou být izolovány a pozorovaný v nepřítomnosti kožních lézí. Psoriáza může také způsobit zánětlivé porážka kloubů, takzvanou psoriatic arthropathy nebo psoriatic artritidy. Od 10% do 15% pacientů s psoriázou trpí také psoriatické artritidou.

Existuje mnoho různých prostředků a metod pro léčbu psoriázy, ale v důsledku chronické recidivující povaze samotného onemocnění a často pozorovatelný trend k progrese v průběhu času, lupénka je dost obtížné k léčbě onemocnění. Úplné vyléčení je v současné době nemožné (to je lupénka nevyléčitelná při současné úrovni rozvoje lékařské vědy), ale je možné více či méně dlouhé, více či méně kompletní remise (včetně životnosti). Zároveň však vždy zůstává riziko relapsu.

Příčiny lupénky

 • Stres, deprese;
 • Injection kožního krytu, zejména viry, bakteriemi (stafylokoky. streptokoky), houba (Candida);
 • Dědičná predispozice;
 • Metabolické poruchy, které ovlivňují regeneraci kožních buněk;
 • Selhání endokrinního systému (hormonální poruchy)
 • Stravenky
 • Onemocnění zažívacího ústrojí enteritida, kolitida, dysbacterioses (dysbiózou);
 • Alergie;
 • Onemocnění jater.

Podrobněji o příčinách lupénky

Rozbité bariéra funkce kůže (zejména mechanické zranění nebo podráždění, tření a tlak na kůži, zneužívání a mýdlem, mycími látkami, kontakt na rozpouštědla, spotřební chemie, alkohol roztoky, dostupnost infikovaných ložiska na kůži nebo kožní alergie, nadměrná suchost kůže) hrají také roli ve vývoji psoriázy.

Lupénka — to je do značné míry idiosyncratic kožní onemocnění. Zkušenost většiny pacientů mluví o tom, že psoriáza může spontánně zlepšovat, nebo naopak, zvýší bez zjevného důvodu. Studie různých faktorů souvisejících se vznikem, rozvojem, nebo zhoršení psoriázy, mají tendenci zakládat na studium malých, obvykle nemocnice (nikoliv ambulantní), který je samozřejmě těžší, skupiny pacientů s lupénkou. Proto tyto studie často trpí nedostatečné reprezentativnosti vzorku a z neschopnosti odhalit kauzální vztah v přítomnosti velkého množství jiných (včetně dosud neznámých nebo zjištěné) faktorů, možnost vliv na charakter proudění lupénky. Často se v různých průzkumech zjištěny, jsou v rozporu s navzájem nálezy. Nicméně, první příznaky lupénky se často objeví poté, co utrpěl stres (fyzické nebo duševní), poškození kůže v místech prvního výskytu psoriatické vyrážky a/nebo prodělané streptokoková infekce. Podmínky, podle několika zdrojů, které mohou přispět ke zhoršení nebo zhoršení toku lupénky, patří akutní a chronické infekce, stres, změny klimatu a změny ročních období. Některé léky, podle několika zdrojů, jsou spojeny s zhoršení toku lupénky nebo dokonce mohou vyvolat jeho primární výskyt. Nadměrná konzumace alkoholu, kouření, nadváha nebo obezita, špatné stravovací návyky mohou hmotnost průběhu lupénky nebo omezit jeho léčba, provokovat zhoršení. Lak na vlasy, některé krémy a pleťové vody na ruce, kosmetika a parfémy, domácí chemikálie mohou také vyvolat zhoršení psoriázy u některých pacientů.

Pamětní deska lupénky

Lupénka se nejčastěji vyvíjí u nemocných s původně suchou, jemnou, citlivou pleť, než u pacientů s mastnou a dobře hydratovanou pleť a je výrazně častější u žen, než u mužů. U jednoho a téhož pacienta lupénka nejčastěji se poprvé objeví na stránkách je více suché nebo více z jemné kůže, než na úsecích s mastnou pleť, a to zejména se často objevuje v místech poškození integrity kůže příkrovů, včetně poškrábání, odíráním, odřeniny, škrábance, řezy, v místech vystavených tření, tlaku nebo kontaktu s agresivními chemickými látkami, čistící prostředky, rozpouštědla. Předpokládá se, že tento fenomén ničení psoriázou především suché, jemné, nebo zraněný kůže je spojena s infekcí, s tím, že infecting tělo snadno proniká do kůže při minimálním vylučování mazu (které by za jiných okolností chrání pokožku před infekcí) nebo při přítomnosti poškození kůže. Nejvíce příznivé podmínky pro rozvoj psoriázy, proto jsou nejvíce příznivé podmínky pro rozvoj houbové infekce stop (tzv. "nohy sportovec") nebo podpaží, třísla. Pro rozvoj plísňových infekcí nejvíce příznivé vlhké, mokré kůže, na lupénku, naopak, je suchá. Pronikl na suchou pokožku infekce způsobuje suché (non-exudative) chronický zánět, který zase způsobuje příznaky charakteristické pro psoriázy, jako je svědění a zvýšenou proliferaci buněk kůže. To zase vede k dalšímu zvýšení suchost kůže, jak v důsledku zánětu a větší proliferace keratinocyty, a v důsledku toho, že infecting tělo spotřebovává vlhkost, která by jinak sloužila by pro hydrataci pokožky.

Příznaky lupénky

 • Silné svědění na kůži;
 • Vzhled na kůži malé vyrážky, které s rozvojem napsáno kapalinou, odhalit, tvoří krusty, dále se spojují v jednotné zánětlivé úseky a hradí grayish-bílé, někdy s žlutá příměsí (tzv .. psoriatické stravenky);
 • Krvácení plakety;
 • Psoriáza nehtů nejprve jeho zahušťuje, pak stratifies a nehty vyloučena;
 • Je možné bolest v kloubech.
Lupénka je chronické deska

Stupeň závažnosti psoriázy (fáze lupénky)

Lupénka se obvykle klasifikované podle stupně závažnosti na:

 • Lupénka 1 stupeň (lehký stupeň poškození méně než 3% povrchu kůže);
 • Lupénka 2 stupeň (středně těžkou porážkou od 3 do 10% povrchu kůže);
 • Lupénka 3 stupně (těžký body, zahrnující více než 10% povrchu kůže).

Psoriatic porážka kloubů se posuzuje jako těžká forma psoriázy, bez závislosti na oblasti kožních lézí.

Druhy lupénky

Lupénka se může projevit v různých formách. Možnosti lupénky patří vulgární (jednoduché, běžné) nebo, jinak, plaque lupénka (psoriasis vulgaris, plaque psoriasis), pustulární lupénka (pustular psoriasis), drop-tvaru nebo bodové lupénka (guttate psoriasis), lupénka flexe povrchů (flexural psoriasis). V této části je uveden stručný popis každé odrůdy psoriázy spolu s jeho kódem podle Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN-10).

Plaque lupénka, nebo obyčejné lupénka, vulgární psoriáza, jednoduchý lupénka (psoriasis vulgaris) je nejčastěji společné forma psoriázy. To je pozorováno u 80% — 90% všech nemocných s lupénkou. Plaque vulgární psoriáza se nejčastěji projevuje v podobě typické zvýšené nad povrch zdravé kůže pozemky jsou zanícené, rudé, horké kůže, potažené šedou nebo stříbrno-bílá, snadno šupinatění, šupinaté, suché a ztluštělé kůže. Červená kůže pod snadno odstraněna šedou nebo stříbrnou vrstvou snadno zraněný a krvácí, protože obsahuje velké množství drobných cév. Tyto pozemky jsou typické psoriatické léze se nazývají psoriatic desky. Psoriatické stravenky mají tendenci růst ve velikosti, spojit se sousedními desky, které tvoří celé desky plakety ("parafínové jezera").

Lupénka flexe povrchů (flexural psoriasis), nebo "reverse psoriáza" (inverse psoriasis) obvykle vypadá jako hladké, není šupinatá nebo s minimálním peeling, není nijak zvlášť vyčnívající nad povrch kůže, červené zanícené skvrny, která se nachází výhradně v záhybech kůže, při absenci nebo minimálním poškození jiných částí kůže. Nejčastěji je tato forma psoriázy postihuje záhyby v oblasti zevního genitálu, v tříslech, na vnitřní straně stehen, podpaží, záhyby pod zvětšeným pro obezitu žaludku (psoriatic pannus), a na záhybech kůže pod mléčnými žlázami u žen. Tato forma psoriázy je zvláště náchylný k degradaci vlivem tření, poranění kůže a vylučování potu, a je často doprovázen nebo komplikuje sekundární plísňové infekce nebo streptokoková pyodermie.

Příčiny vzniku lupénky

Slza lupénka (guttate psoriasis) je charakterizována přítomností velkého počtu malých, zvýšené nad povrch zdravé kůže, suché, červené nebo fialové (až do fialové barvy), podobný ve tvaru k, kapky, kapky slzy nebo malé body, bubliny prvky ničení. Tyto psoriatické prvky obvykle pokrývají velké plochy kůže, nejčastěji stehna, ale mohou být také pozorovány na holeně, předloktí, ramenou, pokožce hlavy, zad, krku. Slza lupénka často poprvé se rozvíjí nebo zhoršuje po streptokoková infekce, v typických případech — po streptokoková bolesti v krku nebo streptokokové hltanu.

Pustulární lupénka nebo exsudativní psoriáza je nejvíce těžké kožní formy lupénky a vypadá jako zvednutý nad povrch zdravé kůže bubliny nebo puchýře, které jsou naplněné neinfikovaný, transparentní zánětlivé výpotek (pustuly). Kůže pod a nad povrchem puchýřky a kolem nich rudá, horká, oteklé, zanícené a zahuštěný, snadno oloupat. Lze pozorovat sekundární injection puchýřky, v tomto případě exsudát získává hnisajícího charakter. Pustulární lupénky může být omezený, lokalizované, přičemž nejčastější jeho lokalizací jsou distální konce končetin (rukou a nohou), pak existuje holeně a předloktí, to se nazývá palmoplantaris puchýřky (palmoplantar pustulosis). V jiných, závažnějších případech pustulární lupénky může být generalizované, s širokou distribucí puchýřky po celém povrchu těla a tendence k jejich sloučení do větších puchýřky.

Psoriáza nehtů, nebo psoriatické onihodistrofiya vede k různým změnám vzhledu nehtů na prstech rukou nebo nohou. Tyto změny mohou zahrnovat libovolnou kombinaci změny barvy nehtů a nehtového lůžka (žloutnutí, bělení), nástup na nehty a pod nehty tečky, skvrny, příčné rýhování nehty liniemi, ztluštění kůže pod nehty a okolí nehtového lůžka, svazky a zahušťování nehtu, celkové ztráty nehty (onycholýza) nebo rozvoj zvýšené rozbití nehty.

Psoriatická artritida, nebo psoriatické artropatie, arthropathic psoriáza je doprovázen zánětem kloubů a pojivové tkáně. Psoriatická artritida může zasáhnout všechny klouby, ale nejčastěji — malé klouby distální falangy prstů rukou a/nebo nohou. To je v typických případech způsobuje otok prstů na rukou a nohou, známý jako psoriatická dactylitis. Psoriatická artritida může také zasáhnout hip, kolenních kloubů, zmrazené kloub, klouby obratlů (psoriatická spondylitida). Někdy se psoriatická artritida kolenních nebo kyčelních kloubů, a to zejména psoriatická spondylitida někdy tak výrazný, že vede k těžké postižení pacienta, neschopnost se pohybovat bez speciálních pomůcek. Úmrtností při těchto nejtěžších formách psoriatické artritidy se zvyšuje, tak jak imobilizaci pacienta v posteli přispívá k vzniku proleženin a zápal plic. Přibližně 10 — 15 procent pacientů s psoriázou trpí také psoriatické artritidou.

Lupénka na břiše

Psoriatické erytrodermie, nebo erythrodermic lupénka se projevuje častým, často generalizované zánětem a peeling, oddělení kůže na celém nebo na velkou část povrchu kůže. Psoriatické erytrodermie může být doprovázena intenzivní kožní svědění, otoky kůže a podkoží,bolest kůže. Psoriatické erytrodermie často stává výsledkem zhoršení vulgární lupénky při jeho nejistém toku, zejména při náhlé prudké zrušení systémové léčby nebo místních glukokortikoidů. Může se také objevit jako výsledek provokace alkoholu, neuro-mentální stres, interkurentních infekcím (zejména nachlazení onemocnění). Tato forma psoriázy může být smrtící, protože se velmi silný zánět a loupání nebo odchlípení kůže narušují schopnost těla k regulaci teploty těla a bariéra funkci kůže, které může být komplikované generalizované pyodermie nebo sepse. Nicméně omezená, lokalizované psoriatické erytrodermie může být dokonce prvním příznakem lupénky, následně transformace v vulgární plaque lupénka.