Psoriáza kštice: základní principy léčby

Je známo, že až 80% pacientů s psoriázou mají ve větší či menší míře léze kůže vlasové části hlavy. V řadě případů chlupatý část hlavy je jedinou lokalizací psoriatické vyrážky. Vzhledem k zvláštní "společenský význam" kůže hlavy, přítomnost chronických onemocnění v této oblasti výrazně narušuje kvalitu života 80% pacientů.

Psoriáza na hlavě

V nedávno provedené studii bylo pozorováno dopad psoriázy na pacienty (n=723), 97% poznamenal porušení každodenního životního stylu. 28% pacientů s psoriázou, podílejících se na studii z roku 2005, poukázal na problémy s přijímáním služeb v salonech krásy. U pacientů s psoriázou nízké sebevědomí, negativní odráží na sociální komunikaci. Podle jedné studie lupénka výrazně koreluje se stavem duševní zdraví (p < 0,01).

Specifické příznaky, které mohou přispět k náchylnost k PWCG

 • Spolu s přítomností dlouhého koncových vlasu a vysokou úroveň produkce kožního mazu pokožka hlavy se liší zesílenou deskvamace zrohovatělých jaderně nevyzbrojené buněk. Vysoká koncentrace folikuly, nedostatek slunečního světla, který omezuje vliv UV záření, která se obvykle snižuje rozvoj psoriatické komíny.
 • Způsobující zánět mikroorganismy (u pacientů s PWCG byla izolována houba typu Malassezia globosa, a také vyjádřil předpoklad o vztahu závažnosti onemocnění).
 • Opakované tření a poškození vlasové pokožky (jev Koebner) při kartáčování nebo použití zařízení pro stohování).

Klinika lupénky kštice

Psoriáza kštice je doprovázena na kůži charakteristické vyrážky, prezentované skvrnami nebo častěji desky od světle růžové až hnědá-červené barvy. Ve většině případů prvky vyrážky infiltrovali od minimálně nulového pohmat výška nad úrovní zdravé kůže do výraznější infiltrace více než 1 mm.

Dubitandum otázky:

 • lupénka a/nebo seboroická dermatitida;
 • lupénka a vypadávání vlasů;
 • lupénka a zjizvení;
 • lupénka a růst vlasů;
 • lupénka – inversny Koebner nebo fenomén Reinbek
Lupénka hlavy

Lupénka a/nebo seboroická dermatitida (SD)

Při stanovování diagnózy mohou nastat určité potíže při lokalizaci vadného procesu pouze na pokožku hlavy. U mnoha pacientů s psoriázou byl původně diagnostikován SD.

Diferenciál-diagnostické příznaky lupénky a SD:

 • na lupénku, na rozdíl od led diod, charakteristická více vyjádřenou infiltrace prvků vyrážky na účet z acanthosis a hyper-proliferace epidermis;
 • vyrážky s psoriázou jdou často za hranice vlasové části kůže hlavy, na čele (tzv. "psoriatické crown"), na krku, ušních boltců;
 • peeling s psoriázou suché, při SD vloček více mastné;
 • výraznější svědění pozorována SD;
 • je třeba také pečlivě sledovat a shrnout pacienta na téma ničení nehtů a kloubů, přítomnost kterých může mluvit ve prospěch lupénky a výrazně ovlivnit další taktiku léčby.

I přes určité rozdíly v klinice, není vždy klinicky lze vymezit tyto dvě poruchy. Velkou pomoc v tomto má dermatoscopy.

Funkce klinické obrazy a léčba psoriázy nehtů?

Je to užitečný nástroj pro hodnocení psoriázy kštice, zvláště jeho slabé a středně těžké formy, je obtížné dosáhnout klinické hodnocení. Dermatoscopy přispívá k včasné diagnostice, diferenciální diagnostice, následné pozorování a screening. Bere v úvahu úsek pokožky, postižené psoriázou, dostupnost a morfologie cévní kresby, erytém a loupání.

Dermatologicky psoriatické vyrážky bez odlupování se vyznačují vznikem červených bodů", které představují smyčky cév papillary dermis, rozšířené na pozadí z acanthosis a psoriatické zánětu.

Je třeba také připomenout, o možnosti kombinace lupénky a SD u jednoho a téhož pacienta, někteří autoři dokonce spojují tento stav je společný termín "sebopsoriasis". V řadě případů DIABETIKŮ může předcházet lupénka nebo tyto stavy mohou existovat vedle sebe. Vznik lupénky může také objevit v důsledku jev Koebner na pozadí léze kůže DIABETIKŮ.

Lupénka pokožce hlavy a vypadávání vlasů

Nejčastější stížnost u pacientů s lupénkou vlasové části hlavy je vypadávání vlasů, ale příčinou většiny těchto případů je považován za vypadávání vlasů, spustil zranění, způsobené svědění ložiska (traction alopecie).

Tak, byly analyzovány stav 47 pacientů s psoriatické alopecie: období následného pozorování u 41 pacienta činily 7 let, u 34 pacientů (83%) byl zaznamenán opětovný růst vlasů při odstraňování psoriatické komíny. Zprávy o telogenní effluvium nejsou přímo spojeny s psoriázou.

Dermatologickyй stav:

Léčba lupénky
 • pozorováno snížení hustoty a řídnutí vlasů s pozemky plešatosti, je výraznější v centrálně-parietální oblasti vlasové části hlavy;
 • nedostatek folikulární ústí;
 • erytematózní-infiltrativní ložiska s peeling.

Dermatoscopic známky psoriatické jizevnaté alopecie je obvykle následující: je to dostupnost interfollicular kroucené červených závěsů, které jsou typické pro PWCG, na pozadí nedostatku folikulární otvorů. Postolatii nebo růst vlasů svazky přitom byly pozorovány.

Horizontální sekce vzorku biopsie při PWCG ukazují:

 • mazové žlázy není bylo vizualizovat, nicméně se zúčastnili jednotlivé svaly, zvedly vlasy, a také došlo ke perifollicular fibróza;
 • analýza vertikální řez ukázal epidermální změny, srovnatelné s psoriázou, a mírný chronický zánětlivý infiltrovat kolem cév a potních žláz, doprovázené tvorbou vláknitých svazků;
 • na dermal-epidermal je žádné inter-vrstva změny nebo ztráty folikulární epitelu nebyla pozorována.
 • Získané výsledky biopsie při PWCG v souladu s jizevnaté alopecie, v doprovodu psoriasiform epidermální změnami.

Lupénka a sekundární jizevnaté alopecie

Nejčastější faktory, spojují s rozvojem psoriatické jizevnaté alopecie, jsou vysoká doba trvání onemocnění a závažnosti psoriázy.

Za předpokladu, že tyto změny v různé míře, jsou společné pro všechny lymfocytární jizva alopecia, máme důvod se domnívat, že psoriatické alopecie představuje sekundární klinické změna primárního procesu a není je unikátní histopathological stav.

Vysoká, zda je frekvence výskytu této komplikace, zatímco autenticky není známo, proto, aby se zabránilo progresi do vývoje jizevnaté alopecie, je nezbytný pro optimální kontrolu psoriatické zánětu.

Lupénka je na nejvyšší části hlavy

Lupénka a růst vlasů

Pozorování ukazují, že sled událostí s psoriázou je propojen s aktivací anagenic růst vlasů. Všiml překvapivé analogie mezi kinetika epidermální buňky s psoriázou a šíření keratinocyty vlasového matrix během fáze anagen.

Provádí analogie mezi jevy Koebner a obnovením anagenic růstu, tj. proces hojení ran. Oba fenomény mohou mít stejnou "spouštěcí" mechanismus.

Unikátní metoda léčby lupénky laserem?

Si všiml, že klinicky aktivní lupénka deprimuje alopecie alopecie (HA). Šíření rozsáhlého psoriázy ve vlasové části hlavy se zastaví na hranici krbu HA. S tím spojený opětovný růst vlasů a lupénky na hlavě dochází po kontaktní imunoterapie při HA. Fenomén Reinbek – vykazuje normální růst vlasů na psoriatické ohnisek při průvodních HA.

Faktory, které určují výběr terapie s psoriázou

 • věk;
 • typ lupénky;
 • stupeň léze, charakter a lokalizace vyrážky;
 • předchozí terapie;
 • související onemocnění.

Skupiny léků pro aktuální terapie psoriázy:

 • aktuální glukokortikoidy;
 • analogy vitaminu D3;
 • aktuální calcineurin inhibitory;
 • keratolytic;
 • ostatní (retinoidy, bylinné, léky dehtu, kombinované léky).

Léčba lupénky kštice

Při poškození kůže vlasové části hlavy je přiřazen krém 1 krát za den, který má anti-pobuřující, odlupuje akce.

Při mírných zánětlivých projevech a mírným peeling doporučuje šampon a krém 1-2 krát denně až do zmizení klinických projevů.

Psychosomatika: lupénka - fyzické odraz duševních problémů?

V tuto chvíli největší rozšíření v léčbě lupénky obdrželi metody fototerapie s aplikací ultrafialového záření (UV) spektra B (280-320 nm). Vliv používání fototerapie je založena na její anti-zánětlivé, immunomodulatory a antiproliferative akci.

Fototerapie je vynikající v kombinaci s topical prostředky, a může být také použit ve formě monoterapie nebo podpůrná léčba.

Pro nejefektivnější použití fototerapie na kůži vlasové části hlavy, existují nástroje, optimalizované pro tuto zónu. Tyto přístroje jsou vybaveny hřeben nebo optická vlákna, které přispívají k plynulé dostat UV záření na pokožku hlavy.

Algoritmus fototerapie PWCG

Před začátkem kurzu fototerapii se doporučuje připravit pokožku hlavy s použitím keratolytic, protože nadměrné olupování může výrazně snížit účinnost terapie.

Je důležité si uvědomit, že změkčovadla mohou být použity přímo před fototerapie, protože oni ztěžují přístup záření na kůži. Ale je možné a je nutné použít po každém sezení fototerapie, protože UV záření extra suchou pokožku.

Fototerapie USE 311 nm je přiřazena 2-4 krát týdně, 20-30 postupy na kurz.

Po skončení intenzivní léčby v některých případech je vhodné označení se drží fototerapie 1 krát za týden.

Roli finančních prostředků základní péče o pleť u pacientů s PWCG:

 • příprava k léčbě;
 • zvýšení účinnosti terapie;
 • snížení doby trvání léčby a potřeby v oblasti "aktivní terapie", včetně použití TLS;
 • prodloužení období remise, snížení počtu exacerbací za rok;
 • zlepšení stavu kůže a prognózy onemocnění obecně.

Optimalizace terapie lze dosáhnout použitím keratolytic, emollients, antimykotika.

 1. Keratolytic - nejdůležitější krok v léčbě psoriázy. To je správná příprava kůže k léčebné metody léčby. Součástí keratolytic fondy obvykle patří: močovina (10-30%), kyselina salicylová (2-5%), mléčná, glykolová a další organické kyseliny, alfa-hydroxy kyselin a jejich deriváty (cloimid).
 2. Změkčovadla - jsou schopny restrukturalizovat mokřady lipidnuu plášť a epidermální bariéru, tyto látky jsou nezbytné v terapii v případě trvalé použití keratolytic prostředků.
 3. Antimykotika - platí za účelem záchrany pokožky hlavy (šampony a pleťové vody s ketokonazol, sloučeniny zinku, atd.
Lupénka je na nejvyšší části

V léčbě lupénky může být úspěšná aplikace anti-psoriatické cosmeceuticals. Její úspěch, jako pravidlo, je založen na kombinaci metod jemné deskvamace, zvlhčování a sanaci pokožky hlavy.

Vzhledem k tomu, funkce v průběhu onemocnění, specifické keratolytic postupy mohou být prováděny v režimu 2-3 krát týdně na jedno použití měsíčně.

Na pozadí úpadku, symptomatologie intenzita keratolytic terapie může být snížena.

Z hydratačních prostředků, které mohou být použity na kůži vlasové části hlavy, je lepší dát přednost gel skladby nebo emulze.

Pro vlasové části hlavy se běžně používají formy jemné šampony (šampón - krém), olej a výživné masky, balzámy, oleje na vlasy, pleťové vody, které mají nízkou kyselost (méně než 5,5).

Ukáže se taktika použití hydratační masky po umytí hlavy.

Systémová terapie PWCG

Údaj o systémové terapie s psoriázou je neúčinnosti lokální léčba a fototerapie, stejně jako účast v procesu důležitých anatomických zón. Nutnost určení systémové terapie při lokalizaci vadného procesu pouze na pokožce hlavy se vyskytuje jen zřídka.

Ale přesto, nejúčinnější moderní metody lokální léčba a fototerapie, ne vždy dosáhnout požadovaného léčebného účinku.

Vzhledem k velmi podstatný vliv léze pokožky hlavy na kvalitu života, v případech torpid proudu lupénky je vhodné zvážit systémovou léčbou, konzultuje s pacientem očekávaný efekt a možná rizika.

Systémové léky pro léčbu lupénky zahrnují následující skupiny:

 • retinoidy;
 • cytotoxické léky;
 • imunobiologické léky.