Lupénka u dětí: při hledání účinné léčby

Lupénka u dětí převládá více, než se všeobecně předpokládá. Děti toto onemocnění způsobuje mnoho utrpení. Nicméně, čím dříve začnete léčbu, tím to bude efektivnější, a tím více otevřenou remise podaří dosáhnout. Rodiče by měli vědět o tom, a okamžitě obrátit na lékaře-dermatologa, bez ztráty drahocenný čas na experimenty s lidovými prostředky.

Psoriáza u dětí

Dětský svrab: mýtus nebo realita?

Lupénka u dětí, jako u dospělých, je chronické nepřenosné kožní onemocnění. Při této nemoci kožní buňky začnou dělit mnohem rychleji, což se projevuje vznikem šupinatá svědění plakety, trochu vzniklých nad úrovní kůže, nebo akné, je také možné, zarudnutí, vznik pláč plakety a dokonce i vředy. Příznaky jsou velmi specifické, ale diagnózu by měl stanovit pouze lékař-dermatolog, protože lupénka u dětí jsou často podobné jako na svým projevům na kandidóza nebo plenky dermatitida, a tyto nemoci vyžadují zcela jinou léčbu.

Ze 100 dětí, kterým dal diagnózu "dermatóza", asi 15 trpí právě s lupénkou. Nejčastěji (asi v 75% všech případů dětské lupénky) první příznaky choroby se objevují ve věku do 5-ti let. Lupénka šetří i novorozence.

Důvody pro rozvoj onemocnění

Přesné příčiny rozvoje lupénky vědě zatím neznámé. Možná, že celá věc je v genetických poruchách, tam je také autoimunitní a další teorie vzniku lupénky. Ať to bylo cokoliv, definitivní odpověď na tuto otázku lékaři ne. Nicméně, je známo, že riziko se zvyšuje, pokud je alespoň jeden z rodičů trpí psoriázou — v tomto případě je šance, že u dětí bude stejná nemoc, tvoří 1 až 4. Pokud s lupénkou onemocní a máma a táta, riziko je ještě vyšší, asi 60%.

Ale není to jen v dědičnosti, roli hrají i vnější faktory. Poznamenal, že provokovat vývoj psoriázy u dětí mohou infekce, onemocnění jater a ledvin, poranění kůže, ale také stres a silná nervozita. Typicky, zhoršení onemocnění u dětí se vyskytují v přechodových obdobích (školka, škola), stejně jako v obdobích nejvíce vysoké námaze a stresu (zkoušky, vystoupení, a tak ap).

Jak zjistit, že dítě lupénka: příznaky porážky

Důvody pro rozvoj onemocnění

U dětí kojených věku lupénka velmi často jako běžné opruzenin, drozd nebo ekzém. Na kůži se objevují ostře nastínil jasně růžové skvrny, někdy je na nich patrné velmi jemné kožní vloček. U dětí starší toto onemocnění začíná svěděním, na kůži se objevuje vyrážka nebo tvoří drobné papuly (uzly), které šedivý váhy mrtvé kůže. Papuly mají tendenci růst ve velikosti, a dokonce se spojit s sebou. Často kůže na nich navlhnutí, objeví mikrofraktury, ale je to s sebou nese vstupem infekce.

Diagnóza onemocnění

Lupénka u dětí diagnostikovat lékař-dermatolog. V podstatě dostačující vyšetření. Vyloučit jiné kožní onemocnění, lékař bere v úvahu existenci takzvané psoriatické triády. Tři značky, obvykle související lupénka: fenomén stearová skvrny (loupání připomíná stearová třísek), fenomén koncem filmu (kůže na táta po odstranění váhy se stává hladké a lesklé) a fenomén bodové krvácení (po škrábání váhy na kůži se objevují kapky krve). Zapracovány jsou i jiné příznaky. Jako obvykle, stravenky lokalizované na kolena, lokty nebo skalp. Není neobvyklé, že celé tělo pokrývají drobné červené plaky. Ve velmi vzácných případech vyžadují krevní test a biopsie kůže.

Vlastnosti léčby lupénky u dětí

Při léčbě dětské lupénky lékaři zejména přísně dodržovat známý princip — "není na škodu". Léčba lupénky u dětí by měla být efektivní, ale přitom šetřící. Pro získání výsledku se praktikuje holistický přístup, který zahrnuje fyzioterapie (léčba UV, plazmaferéza), lázeňská léčba (mnoho minerálních pramenů a v naší zemi a v zahraničí od dávných dob jsou známé pro jejich účinnost při psoriázou) a léčba je léčba, v podstatě — vnější prostředky. Je možné je rozdělit na několik kategorií.

Tradiční prostředky

K těmto nástrojům patří dehet, kyselina salicylová, močovina. Oni snížit zánět, ale zejména spoléhat na takové nástroje nejsou třeba. Faktem je, že tyto léky jsou obvykle používány pouze v raných fázích vývoje lupénky a dát efekt pouze ve složení komplexní terapie. Síra-kyselina salicylová a tar masti mohou pomoci v případech, kdy se lupénka lokalizované na nohy a dlaních, ale skládání by měly být pod obvazem.

Chronická lupénka

Aktuální steroidy

K topicus užívání steroidů patří betamethason, hydrokortizon, clobetasol, mometason a další. Funkce steroidních léků je v tom, že díky obsahu hormonů, vykazují poměrně rychlý účinek, ale je dosaženo velmi vysokou cenu — velké riziko vzniku komplikací, jako je atrofie kůže a dermatitida zrušení. Aktuální steroidy patří do kategorie účinných léků. V Evropě a USA a jejich prodej bez lékařského předpisu a je vůbec zakázáno. Při použití takových léků je nutné striktně dodržovat doporučení a ne zapojit self-léčit: nedoporučuje se dlouhodobé užívání (déle než 5 dní), kreslení na velké plochy a časté použití na zvláště citlivých místech těla (obličej, krk, kožní záhyby). Nedodržení těchto podmínek vede k rozvoji systémových nežádoucích jevů: návykové, časté exacerbace (když se po zmírnění příznaků a vysazení léku onemocnění se vrací s novou silou). Většina odborníků jisti, že aplikace kortikosteroidy děti není bezpečné, protože může způsobit rozvoj Cushingova syndromu, zadržování lineárního růstu, zpomalení přibývání na váze, vzestup intrakraniálního tlaku, atrofie a hypo-pigmentace kůže. Pokud aplikace aktuální steroidy vyhnout nelze, pak pro snížení rizika nežádoucích vedlejších jevů doporučuje se střídat použití hormonálních prostředků s non-hormonální léky podobné akce: to znamená, že po zmírnění ostrosti recidivy hormonální prostředky — používat non-hormonální lék, léčit onemocnění a obnovení integrity kožního krytu a jeho ochrannou funkci. Tento přístup umožní, aby delší období klidu bez exacerbací onemocnění.

Non-hormonální léky

Dnes široce používán non-hormonální léky pro vnější použití, v jehož složení obsahuje pyrithion zinku, z kalcipotriolu.

Z kalcipotriolu přispívá k potlačení rychlého dělení buněk a blokuje specifické imunitní neurotransmiterů, které jsou významným faktorem v rozvoji psoriázy. Nicméně, přípravky na jeho bázi se nedoporučuje aplikovat na citlivé oblasti kůže obličeje, krku, břicha a použít k léčbě rozsáhlých lézí, protože to může vést k overdose a rozvoji nežádoucích jevů. Obvykle prostředky s calcipotriol používají k léčbě psoriázy u dětí starší 6-ti let.

Lupénka

Optimální není hormonální léčba psoriázy u dětí jsou prezentovány na přípravky na bázi pyrithione zinek — tato látka se také nazývá aktivním zinkem. V porovnání s renomovanými přípravky s obsahem oxidu zinečnatého (zinek clacker, zinek mast, atd.), aktivní zinek má široké spektrum působení: anti-pobuřující, anti-bakteriální, anti-houbové, a také pomáhá vyrovnat se s svědění a vysušení (při aplikaci ve formě krému), a napomáhá obnově komplexní pokrytí pokožky a její ochranné funkce. Četné studie prokázaly, že pyrithion zinku má efektivitou srovnatelný s hormonálními látkami, ale při tom je to bezpečné — je prakticky není absorbován z povrchu kůže, nezpůsobuje nepříjemné a poškození akce. Používání přípravků na jeho bázi pro léčbu psoriázy u dětí je nejvíce nejlépe — pyrithion zinku nemá omezení na náměstí potisk (lze ji používat na rozsáhlých oblastech ničení, včetně citlivé — obličej, krk, záhybech). Doba trvání a frekvence používání bylinné přípravky na bázi pyrithione zinku jsou povoleny k použití děti od 1 roku.

Jaká je šance na úplné vyléčení dítěte a jak zlepšit šance na příznivý výsledek nemoci?

Lupénka — chronické onemocnění, ale pokud začnete léčbu včas a správně vyzvednout léky, může dosáhnout otevřenou remise — možná v budoucnu projevy tohoto onemocnění vůbec nebude obtěžovat dítě.

80% úspěšnost léčby — je to správná volba lék prostředky, místní akce.