Slza lupénka

Slza lupénka – druh lupénky, charakteristické rysy, které jsou nedostatek ničení hřebík desek a spontánní nečekaný šíření kožní vyrážky související s přítomností infekce v těle. Primární prvek představuje růžovou slza deska. Vznik papuly doprovázeny svěděním. Původně vyrážka lokalizované na trupu a končetinách, ale následně se šíří po celém kůže kryt s výjimkou dlaní a chodidel. Nemoc je diagnostikována klinicky při identifikaci psoriatické triády, používají data histologie. Nejúčinnější metody léčby jsou PUVA-terapie a plazmaferéza.

slza lupénka

Obecné informace

Slza lupénka – dost zřídka společný tvar vločka zbavuje autoimunitní zbarvení s chronickým postupem. Dermatóza nemá žádné genderové nebo rasové rozdíly, nemá jasnou sezónnost a pravidelností. Nejčastěji slza psoriáza diagnostikována u dětí školního věku, u mladých mužů a žen. Ve světě více než 4% populace trpí psoriázou, na podíl slza představuje asi 2 miliony lidí. Slza lupénka má organický specifika, často v kombinaci s somatické patologie, akutními nebo chronickými infekcemi, které jsou intenzivnější. Předpokládá se, že takové kombinace jsou způsobeny porušením ochranných vlastností kůže a snadné proniknutí do těla infekčních agens, které jsou jedním z hlavních impulsů v launcher mechanismu rozvoje nemoci.

To je věřil, že šířeny slza lupénka zkracuje život ženy, na 3 roky, muži – na 1,5 roku. Příčinou zkrácení doby života jsou autoimunitní poruchy. Na rozvoj slza lupénky nepříznivě ovlivnit špatné návyky, zejména kouření a vysoký atherogenic profil napájení. Kouření krabičky cigaret denně zvyšuje riziko vzniku slza lupénky 2 krát. Konzumace velkého množství ryb (přirozený zdroj nenasycených mastných kyselin) snižuje pravděpodobnost vzniku onemocnění v 3 krát. Naléhavost problému je spojena s těžkým postupem psoriatické procesu, výrazně zhoršení kvalitu života pacientů.

Důvody slza lupénky

Drtivá většina dermatologů se domnívá hlavní příčinou slza lupénky přestěhoval infekci jakékoliv etiologie: chřipka, bolest v krku, zápal plic, akutní respirační onemocnění horních cest dýchacích, kandidóza hlenu. Ve prospěch infekční teorie svědčí zjištění patogenních původců v škrábání s slza plaku. Infekční onemocnění buď vede k debut patologie, nebo brousí po jiných forem lupénky a stimuluje jejich transformaci v slza lupénka. Na pozadí patologických změn se stává stres, přepracování, snížení imunity, dědičná predispozice nebo kombinace několika uvedených faktorů. I přes to, že škrábance z plakety se určuje patogenní původce, slza lupénka není infekční nemoc, není nakažlivá.

V patogenezi vývoje slza lupénky vedoucí roli patří autoimunitní reakcím. Přítomnost infekce aktivuje geny zodpovědné za rozvoj nemoci, stres působí na neuropeptidy, které jsou schopné stimulovat jsou keratinocyty, které, podle pořadí, vylučují cytokiny. Cytokiny aktivují lymfocyty imunitního systému a histiocyty pojivové tkáně složkou kůže, přitahuje eozinofily. Vydávají tři etapy vývoje slza lupénky: senzibilizace, latentní existence a efektor. V první fázi se spustí mechanismus reakce antigen-protilátka, kde antigen působí patogenní mikroorganismy, které se dostanou do kůže, a protilátky – buňky imunitního a retikuloendoteliálního systému. Ve druhé fázi dochází latentní nahromadění protilátek, které vznikají dermální buňkami a lymfocyty imunitního systému. Protilátky-nadbytek spojují nejen cizích částic, ale i endogenní strukturu pokožky.

příznaky lupénky

Konečně, ve třetí fázi začíná vyrážka primárních prvků na povrchu kůže. Čas zahájení závěrečné fáze nemožné předpovědět, protože délka latentní období závisí na virulence patogenu, nebo cytotoxicita jiného nejzávažnějších patogenní ohnisek začátku, jeho množství a odolnosti organismu. Je třeba poznamenat, že v případě slza lupénky genetická predispozice hraje rozhodující roli, protože geny, které jsou zodpovědné za rozvoj slza lupénky, mnoho, a genetický přenos jakékoli formy lupénky není se řídí zákony Mendel. Předpokládat slza lupénka genetické onemocnění nelze, lze hovořit pouze o geneticky stanoveném heterogenní onemocnění.

Klasifikace slza lupénky

V dermatologii rozhodnuto zařadit slza lupénka podle závažnosti s ohledem na výskyt kožní léze příkrovů. Rozlišujeme:

  1. Měkké slza lupénka – vyrážky prezentovány jeden primární prvky na náměstí, která zabírá méně než 3% kožního krytu. Prvky se vyskytují akutně prostřednictvím 2-3 týdny po prodělané infekci a vyžadují okamžité ošetření k lékaři. Lokalizované na trupu a končetinách, regresi s jevy hyperpigmentace.
  2. Mírné slza lupénka – vyrážky více, jsou náchylné k periferní růstu, porážka kožních příkrovů od 3% do 10%. Celkový stav je rozbité, slaví kůže svědí, pacient potřebuje nemocniční lékařské péče. Prvky vyrážky mohou vyřešen sami, nebo se promítají do disseminirovanne formulář.
  3. Těžký slza psoriáza – časté vyrážky, které se více než 10% příkrovů kůže. Lokalizované všude, vážně ovlivnit stav pacienta, vyžadují lékařský zásah v podmínkách specializované nemocnice) a léčba individuální program až do úplného úpadku primárních psoriatické prvků.

Příznaky slza lupénky

Onemocnění má vlnité dobu, na střídání remise přicházejí recidivy, zejména časté v podzim-zima období. Klinické projevy slza lupénky vznikají spontánně. Primárním prvkem je jasně červená papule slza formy od 3 do 10 mm v průměru, pokryté stříbrným vločka. Papuly rostou na okraji, splynout a proměnit v plaku. Při zranění prvky náchylné k ulcerace a transformace v exsudativní psoriáza. Vznik vyrážky doprovázené svěděním. Vyrážka se nachází na trupu a končetinách – je to typická lokalizace primárních prvků slza lupénky. Osoba, téměř vždy zůstane zdarma, hřebík desky nejsou zaskočeni. Vyrážka může vyřešen sami, nebo se promítají do více těžkou forma psoriázy. Zmizení akné není zárukou uzdravení.

Diagnostika slza lupénky

Při stanovení diagnózy "slza lupénka" je brát v úvahu údaje o nedávno prodělané infekci, stížnosti a dostupnost konkrétní diagnostické triády: stearová skvrny, koncem filmu, krvácení "kapky rosy". Do UAC je určen zvýšené ESR a leukocytóza, podle biochemie zjištěna přítomnost revmatoidní faktor. Dětem, prochází infekci strep, tráví sérologické vzorku, a to s ohledem výtěr z nosohltanu s bakteriologické výzkumem na hemolytická hrdlo.

Histologie typické pro kapkové lupénky, morfologické změny svědčí o nezralosti epidermální buňky, zjištění biopsie T-lymfocytů a jevů hyperkeratóza. Onemocnění differencebut s jinými druhy lupénky, růžové toho, sekundární syfilis, lékové intoxikace, dermatitida a virové vyrážka.

léčba lupénky

Léčba slza lupénky

Dermatóza odolné k prováděné terapie, vyžaduje trpělivost od pacienta a od lékaře-dermatologa. Léčba je komplexní, v závislosti na závažnosti procesu se provádí v ambulantní nebo v stacionárních podmínkách. Za prvé, provádět reorganizaci ložiska chronické infekce, léčí zbytkové účinky akutní formy ARI a ARI, korigují souvisejících somatické patologie. Dermatolog vybere individuální program anti-atherogenic profilu jídlo s pitím v potravině nenasycených mastných kyselin. Současně tráví symptomatická terapii. Při takovém psoriázou je nejvíce efektivní PUVA-terapie, účtovaná v malých dávkách pod dohledem lékaře. Použití plazmaferézaа umožňuje snížit četnost relapsů.

Léky při této formě psoriázy platí s různými cíli a v souladu s různými terapeutické programy. Například, hormonální masti s ohledem na plochy léze kožního krytu používají pouze krátké kurzy; antibakteriální terapii proti hemolytická Streptococcus provádějí jmenování dlouhé cykly antibiotická léčba s použitím cefalosporinová. Nejvíce dlouhých na čas, je příjem imunomodulátory.

Zobrazeny vitamin terapie (A, D, C, E, skupina b) a přípravky obsahující monoklonální protilátky. Pokud výrůstky primárních prvků významné a i nadále postupovat, použít retinoidy dovnitř a masti s in calcitriol navenek. Předepisují sedativa, antihistaminika terapii a léky proti svědění. Dobrý efekt dát koupele s otruby. Prognóza je poměrně příznivá s ohledem na vlnité proudu slza lupénky a snížení kvality života pacientů.