Lupénka: příčiny a symptomy, léčba nemoci

Kůže – orgán, chránící nás od pronikání do těla cizí látky a původců nemocí. Bohužel, kůže je také náchylná k různým nemocem, a lupénka patří mezi nejtěžší k léčbě. Kromě toho, onemocnění přináší nemocným spoustu problémů.

Lupénka

Co je to lupénka

Slovo "psora" v překladu z řečtiny znamená "kůže, svědění, svrab". V tomto názvu se odráží základní symptom onemocnění. Také lupénka je někdy označována jako šupinatá toho, za jeho vnější podobu. Z vědeckého hlediska, lupénka patří mezi onemocnění kůže – dermatóza. Nemoc mění vzhled pokožky, způsobí pacientovi utrpení, vyjádřil, v první řadě, v silném svědění.

O psoriázou bylo známo ve starověku, ale pak to často zaměňovat s jinými onemocněními kůže. Jako samostatné kožní onemocnění medicína uznal, že v roce 1799 V současné době, lékaři mají sklon považovat lupénka spíše ani jako žádné kožní onemocnění, stejně jako systémové onemocnění, protože postihuje nejen kůži, ale i imunitní, nervový a endokrinní systém.

Mechanismus rozvoje lupénky

Lupénka – to je porušení procesu regenerace buněk vrchní vrstvy kůže (epidermis). Pokud je v normě, buňky epidermis (keratocytes) jsou aktualizovány každý měsíc nebo každé tři týdny, pak s psoriázou tento proces trvá mnohem kratší dobu – jen 3-6 dní. Je také důležité, že buňky zrohovatělé vrstvy kůže, přičemž jsou získány nezastavěné a nejsou schopni plnit své funkce. V důsledku toho ztratí mezibuněčné komunikace, kožní vrstva dokáže správně tvořit a usadit. Tak vznikají psoriatické vzdělávání na kůži – papuly, pustuly a plaku. V nich pozorována nadměrná angiogeneze, to znamená, že je tvořen velmi mnoho malých cév. Spodní vrstvy kůže, přičemž nejsou dotčena. V mechanismu vzniku patologických útvarů na kůži také přijímají buňky lidského imunitního systému – T-lymfocyty.

Některé funkce toku a vzniku lupénky

Psoriatické vyrážky na kůži se často tvoří v místech, kde kůže byla zraněna, v místech, popáleniny, otlaky, kuří oka, odíráním a dokonce i popíchnutí. Podobný jev se nazývá jev Koebner , na počest německého dermatologa Heinrich Köbner, který popsal tento jev poprvé v roce 1872. Jev Koebner běžná lupénky zhruba v polovině případů a pro 90% případů těžké psoriázy.

Pro psoriázy je charakteristický sezónní dobu. U větší části pacientů v chladném období roku, projevy nemoci na kůži stanou se více viditelné. U některých pacientů, naopak, teplo přispívá k pokroku stavu.

Svědění

Jak se šíří svrab?

Podle současných představ, tato kožní nemoc není nakažlivá, to znamená, že není se přenáší při kontaktu s jinou osobou, i když postiženou oblast kůže dotýká kůže zdravého člověka. Není stanovena přenosu onemocnění krví. Také nelze s lupénkou nakazit při kontaktu se zvířaty nebo vyzvednout nemoc z životního prostředí. Příčina onemocnění spočívá výhradně v těle pacienta, i když některé nepříznivé vnější faktory mohou také uplatnit svůj vliv.

Kdo onemocní psoriázou

S lupénkou o něco častěji jsou postiženy ženy. Nemoc se vyvíjí především v mladém věku (do 25 let). Nejnebezpečnější období – od 16 do 20 let, v této době příznaky onemocnění se objevují u 70% pacientů. I když onemocnět mohou i starší lidé. Obvykle je však ve stáří jsou příznaky vyjádřeny nejsou tak jasně. Na druhou stranu, v dětském věku (do 16 let) onemocnění také se vyskytuje zřídka (asi 4% pacientů). Existují i rasové rozdíly ve výskytu. Nejčastěji onemocní zástupci bílé rasy, u některých skupin, například u indiánů jižní Ameriky, nemoc se vůbec nesetkala.

Důvody

I přes nesporný pokrok medicíny, věda zatím nemá odpovědi na mnoho otázek. V podstatě se to týká důvodů vzniku mnoha onemocnění. To platí i pro lupénka. Zájem v tomto případě nese ne akademická. Koneckonců, pokud jste pochopili, jak se rodí tento kožní patologie, pak je možné najít a způsoby jeho úplné vyléčení. A protože kompletní jasnost v otázkách etiologie psoriázy u vědců ne, on zůstává nevyléčitelné. V tomto případě to znamená jen to, že pacient nemůže se zbavit kožního lupénky až do smrti. I když ve většině případů lupénka není bezprostřední příčinou smrti. Metody léčby umožňují omezit rozvoj lupénky a zabraňují vzniku komplikací.

Existuje několik teorií, které vysvětlují vznik tohoto kožního onemocnění, nicméně ani jedna z nich zcela nevyhovuje vědců:

 • autoimunitní,
 • genetická,
 • hormonální,
 • virové,
 • neurogenní,
 • metabolické.
Lupénka na krku

Faktory přispívající k rozvoji onemocnění

Do této kategorie by měla zahrnovat jevy, které nejsou přímo mohou být příčinou psoriázy. Nicméně, pokud máte sklon, například, dědičné dispozice, tyto faktory se mohou stát spoušť, zahájení chorobný mechanismus. Zejména, je vidět, že onemocní častěji lidé s tenkou, suchou a citlivou pleť. To souvisí s nedostatečnou výroba sekrece mazových žláz, díky čemuž podněty, zejména streptokoky, mohou proniknout hluboko do kožní tkáně.

Faktorů, které přispívají k lupénka, docela hodně:

 • Kouření;
 • alkoholismus;
 • zranění, zranění a pořezání kůže;
 • kožní popáleniny, včetně solární;
 • bodnutí hmyzu nebo jiných zvířat;
 • stres;
 • nezdravá strava, hojnost tučných jídel, sladkostí, nedostatek ovoce a zeleniny, větší příjem kofeinu obsahující nápoje;
 • diabetes mellitus;
 • užívání některých léků, především antibiotik, nesteroidní antirevmatika, hypotenzní léky, vitamínové komplexy, antidepresiv, antimalarika a antikonvulziva;
 • podávání léků lithium (lithium porušuje syntézu keratocytes);
 • nedostatek vitamínů v těle;
 • infekční kožní nemoci (plíseň, opar, dermatitida, furunkulóza, opary, akné);
 • systémová infekce nebo infekce dýchacích cest (chřipka, ARI);
 • injection Helicobacter pylori, stafylokoky;
 • očkování;
 • přestěhování se do jiné klimatické zóny;
 • podchlazení nebo studené mikroklima;
 • otrava jídlem;
 • snížená imunita, včetně AIDS;
 • účinky na kůži chemikálie, včetně čistících látek, kosmetiky, parfémů;
 • příliš časté mytí pokožky, ničí užitečné mikroflóru;
 • porušení práce zažívacího ústrojí, dysbiózou.

Většina těchto faktorů nosí vzhled a charakter. A to znamená, že každému člověku sil zabránit jejich účinky na tělo, aby se zabránilo rozvoji nemoci.

Vulgární psoriáza

Typy

Nejčastějším typem psoriázy je vulgární psoriáza. To je přibližně 90% případů.

Málokdo ví, že lupénka může zasáhnout nejen kůži, ale i klouby a nehty. U mnoha pacientů s lupénkou kůže došlo také lupénka nehtů (psoriatické onihodistrofiya) nebo psoriatická artritida (onemocnění kloubů).

Psoriatická artritida obvykle postihuje malé klouby rukou a nohou. Nicméně, patologie se může přelít i na velké formulace, že postihnout páteř. To hrozí pacientovi zdravotním postižením.

Psoriatická artritida se odkazuje na neutěšenou lupénka, bez ohledu na to, jaké procento kůže je při tom zasažen. Tato forma je pozorována u 15% pacientů.

Nejvýraznějším typem lupénky je psoriatické erytrodermie (2% případů). Také těžká forma je pustular (1% případů). Psoriáza nehtů dochází u čtvrtiny pacientů. Tento typ lupénky může a nemusí být doprovázena výskytem vyrážky na kůži.

Slza forma psoriázy se obvykle dochází po infekcí (ARI, chřipka). U 85% pacientů s teardrop psoriázou v krvi zjištěny protilátky k Streptococcus, odpovědné za vývoj bolesti v krku, a 63% pacientů s tímto typem psoriázy těsně před zhoršení onemocní faryngitida. Pustulární lupénka obvykle je typické pro lidi s vyšší hmotností.

Existuje také stupnice hodnocení závažnosti psoriázy. V tomto indexu jsou zaznamenány různé projevy onemocnění:

 • zarudnutí kůže,
 • svědění kůže,
 • ztluštění kůže,
 • kožní překrvení,
 • loupání,
 • velikost kožních lézí.

Komplikace

Lupénka – to není smrtelné patologie. Základní nebezpečí představuje přistoupení bakteriální a plísňové kožní infekce. V některých případech se lupénka může mít generalizované charakter a zasáhnout celý povrch kůže. Zvláště nebezpečné jsou takové druhy generalizované kožní léze, jako psoriatické erytrodermie a generalizované pustular forma nemoci. Psoriatická artritida může zasáhnout nejen malé klouby, ale i páteř. Klouby a páteř, při tom se může deformovat, což vede k postižení pacienta.

Méně často přijímané v úvahu komplikace, které s sebou přináší lupénka – problémy psychologického plánu. Patologie má svůj negativní vliv na kvalitu života přibližně stejně, jako je hypertenze a diabetes.

Asi 71% pacientů si myslí lupénka je velkým problémem jeho života. Lidé, zejména mladí, mají psoriatické stravenky na viditelných částech těla, především na obličeji, mohou mít potíže při komunikaci, která vede k nízké sociální adaptace, neschopnost dělat určité práce, nebo zařídit osobní život. A to v pořadí, vede k psychickým problémům, neuróz, depresím, alkoholismu. Že zase ještě více zhoršuje stav pacienta. Ukazuje se začarovaný kruh, dostat z něhož se stane, není snadné.

Terminál fólie s psoriázou

Diagnostika

Obvykle patologie snadno diagnostikována lékařem při prohlídce. Plaky lupénky na kůži mají výrazný vzhled a je obtížné zaměnit s příznaky jiných onemocnění kůže, včetně alergické povahy. S psoriázou obvykle nejsou přítomny otoky na kůži, a to při alergických dermatitida – to je běžný jev.

S výjimkou těžkých forem onemocnění, neexistuje specifické systémové parametry, jako například v analýze krve, na které by se dalo strávit unikátní diagnostiku. Při vážném psoriázou v krvi pozorovány změny typické pro intenzivní zánětlivý proces (leukocytóza, zvýšená ESR, atd.).

Může být provedena kožní biopsie k vyloučení jiných dermatologických onemocnění. Také při biopsii je stanovena nezralost keratocytes, zvýšený obsah v kůži T-lymfocytů a makrofágů. V místech léze pozorované zvýšené kapilární cévy (syndrom Auspitz).

Také je třeba vzít v úvahu, že existují formy lupénky, ne jako vulgární, jako jsou tekoucí, pustulární a erytrodermie. Nemocný často mohou vzít za projevy alergie na kůži a léčit špatně. Psoriáza nehtů může být zaměňována s plísňovým infekcím.

Psoriatická artritida se v mnoha ohledech podobá revmatoidní artritida. Nicméně při diagnostice revmatické artritidy se provádí speciální testy, takže pokud jejich výsledek se objevil negativní, pak existuje důvod domnívat psoriatická artritida.

Při diagnostice lupénky se lékař identifikuje známky přítomnosti psoriatické triády:

 • stearic skvrny,
 • terminál fólie,
 • bodové krvácení.

To znamená, že povrch kožní plaky na dotek mastná a podobná stearin. Po odstranění plaku pod ní pozorován tenký a hladký film na povrchu, kde působí malé kapky krve ("krevní rosa").

Léčba lupénky

Léčba

Metody úplné vyléčení z psoriázy není zatím určeno. To souvisí do značné míry s tím, že zatím neexistuje obecně přijímaná teorie etiologie onemocnění. Takže léčba je hlavně symptomatická charakter.

To má dvě hlavní strategie – boj s tím, že proniká do kůže T-lymfocyty a boj s cytokiny a dalšími mediátory zánětu. Při léčbě herpes lupénky nejúčinnější uznané léčby, jejichž cílem je překlenout nedostatek vitaminu D v těle. Zejména, aplikace cholekalciferol (vitamin D3) je schopen přeložit patologie do fáze remise u 70% pacientů.

Léčba zahrnuje jak léky, tak a non-droga metod.

Hlavní metody léčby lupénky

Název metody léčby Princip Způsob použití při léčbě lupénky Fáze lupénky, při léčbě, která se používá metoda
Non-hormonální protizánětlivé prostředky boj se zánětem na kůži aplikován na kůži lehká, střední
Hydratační krém hydratují pokožku a přispívají k odstranění váhy aplikován na kůži lehká, střední
Kortikosteroidy boj se zánětem na kůži aplikován na kůži, jsou přijímána ústy střední, tvrdá
Imunosupresiva snižují aktivitu buněk imunitního systému do tkání kůže jsou přijímána ústy tvrdá
Cytostatika stabilizují buněčné dělení, kůže jsou přijímána ústy tvrdá
Antidepresiva, sedativa zlepšují stav emocionální jsou přijímána ústy střední, tvrdá
Uv záření léčba zánětu, zvýšení koncentrace vitaminu D v kůži distanční účinky na kůži lehká, střední

Prevence

S lupénkou mohou onemocnět každý člověk. Nicméně, přesné příčiny vzniku lupénky není nikdo nezná. Znamená to, že od něj se zabránilo nemožné? Samozřejmě, že ne. V první řadě, na nebezpečí je třeba věnovat pozornost těm, kteří jsou příbuzní, pacienti s lupénkou. Podobní lidé patří do skupiny rizika. Také v rizikové skupiny patří kuřáci, lidé trpící diabetem mají příliš suchou pokožku.

Prevence lupénky

Lidem, kteří jsou v rizikové skupiny, doporučuje se sledovat jejich zdravotní stav a stav pleti, vyhnout se zranění kůže nebo její poranění. Koneckonců, patologie se může vyvinout i po aplikaci tetování v tetovacího salonu. Je také důležité dodržovat zásady správné výživy, bojovat s infekcemi.

Sekundární prevence – je prevence relapsu. Tento druh prevence je nutná k minimalizaci opatření k léčbě exacerbací. Sekundární prevence zahrnuje péči o pleť, racionální strava, boj se stresem. V boji s úzkostnými stavy a depresí je doporučeno navštívit terapeuta.