Lupénka

Lupénka – nepříjemná kožní onemocnění, při kterém tělo je pokryto červenými pokročilým akné, a oni splývají ve skvrny. Člověk může obtěžovat svědění, které vám nedává usnout, a když se objeví komplikace v podobě artritidy mohou rušit silné bolesti v kloubech. Lupénka výrazně ovlivňuje kvalitu života. Studie ukazují, že nemocní se cítí tak špatně, jako ti lidé, kteří utrpěli srdeční infarkt, trpí srdečním selháním nebo těžkou hypertenzí.

Bohužel, lékaři stále ještě nenašli odpověď na otázku, jak vyléčit lupénky. Vše, co nabízí farmaceutický průmysl a lékařství – masti, krémy, ultrafialové, léky na imunitu – přináší jen dočasnou úlevu. Ostatní opatření – psychoterapie, příjem vitamínů, strava s psoriázou – není léčit, a pomáhají zlepšit stav.

lupénka na kůži hlavy

Onemocnění lupénkou

Psoriáza kůže

Psoriáza kůže – nepřenosné porážka kůže, kterou zrovna asi 4% populace. Důvody jeho definitivně není odhaleno, ale hlavní verze spočívá v genetickém porušení. Ne méně populární názor, že lupénka – autoimunitní onemocnění. Si zaslouží pozornost verze infekční původ onemocnění.

Ale ať byly příčiny onemocnění, lupénka, kůže přináší mnoho utrpení pacientům – je trápí silné svědění a neustále rostoucí kožní zánět, a časem se k nim mohou připojit bolesti kloubů, mluví o vývoji artritidy.

Léčba lupénky počáteční fázi provádějí pomocí prostředků, mezi něž jsou zahrnuty slabé hormony. Pokud nepomohou, a proces postupuje, je třeba přejít na silnější hormony. Navíc k nim pacienti přiřazen fyzikální terapie v podobě uv zářením, ultrazvukem, laserem a electrosleep.

Při ostření lze použít příjem hormonálních léků a sedativa léky dovnitř, očista těla od toxinů prostřednictvím sorbenty a plazmaferéza. V nepřítomnosti účinku nemocný požádal léčba na Immunopreparat.

Lupénka: příznaky

Příznaky psoriázy jsou tak charakteristické, že umožňují bez chyb a rychle stanovit diagnózu. Hlavním projevem onemocnění – červené šupinatá skvrny (plaky) na povrchu kůže, skládající se z papuly. Nemocné trápí silné svědění a známky zánětu v oblasti skvrny. Jedním z charakteristických rysů psoriázy – distribuce plakety tam, kde jsou poškození kůže – microtrauma, škrábance, praskliny. Favoritem lokalizace vyrážky na hlavě pod vlasy, na extensor povrchy kloubů, dolní části zad a sacrum, ve všech přirozených kožních záhybech. Někdy onemocnění postihuje může přírodní nehty desku, která se může stát tenčí nebo naopak silnější, pokrytý skvrnami, drážky a dutinky.

Psoriáza se liší takovým postupem, při kterém se období exacerbace spontánně mění remise. Mnoho pacientů na vědomí, že nelze vázat nějakou událost ve svém životě s začal zhoršení. V tomto období příznaky lupénky se projevuje nejvíce živě – loupání zesílí, zarudnutí skvrn se stává zřejmě jasný, v důsledku ubývání váhy kůže a zadání infekce je možný hnisání plakety.

V závislosti na tom, v jaké době eskaluje onemocnění, rozlišovat jeho tvar – zimní, letní, není spolehlivé kotvení z ročních období. Nejvíce pacientů trpí zimní formy, příznaky, které utichají pod vlivem letní slunění. Při letním formě onemocnění, jeho průběhu, naopak, zhoršuje kvůli přírodní uv zářením.

Fáze lupénky

fáze lupénky

Lupénka je v počáteční fázi,

Pro hodnocení závažnosti psoriázy a jeho fáze se používají různé stupnice, v nichž jsou obsaženy:

 • Velikost vyrážky
 • Stupeň závažnost onemocnění (zarudnutí, svědění, dostupnost pro edém a exsudátů, krvácení z povrchu)
 • Společné příznaky (emoční a celkový tělesný stav)
 • Vliv nemoci na způsob života a sociální funkce člověka
 • Hodnocení účinnosti předchozích pokusů terapie

Počáteční fáze lupénky – je fáze, kdy na povrchu kůže utrpěla ne více než 3%, není ovlivněna nehty a klouby. V této době lze dosáhnout nepřetržitým remise onemocnění.

Jak vyléčit lupénky v počáteční fázi? Seznam léků a postupů dává dermatolog, a to může zahrnovat:

 • Krémy a masti na bázi zinku, kyseliny salicylové, břízy dehtu, ale také ve složení, které je tuk.
 • Kosmetické prostředky.
 • Mírné použití hormonálních léků.
 • Fototerapie.

Všechny události (s výjimkou fototerapie) umožňují vyléčit lupénky doma, aniž by se uchylovat k podmínkám pital.

Průměrná fáze lupénky

Střední fáze lupénky odpovídá porážka kůže o rozloze od 3 do 10% kožního krytu. Kromě finančních prostředků, používaných při lehké průběhu onemocnění, v tomto případě dermatologa rozšíří seznam událostí:

 • Hormonální masti nové generace
 • Léky na bázi retinoidů
 • Fyzikální terapie laserem, magnetem a ultrazvuku
 • Antihistaminika prostředky

Těžká fáze lupénky

Těžká fáze lupénky – je to porážka kožního krytu větší než 10%, nebo rozvoj psoriatické artritidy při každém náměstí vyrážky. Onemocnění v této fázi způsobuje pacientům značné nepohodlí a utrpení, protože artritida mohou být doprovázeny bolestí a velká velikost vyrážky doprovázen silným svěděním a nespavostí.

Jak vyléčit lupénky těžkého stupně? Zde je nutné použít celý komplex opatření:

 • Vytvoření hypoalergenní života a stravy.
 • Normalizace režimu dne, řešení zdrojů stresu.
 • Dodržování pravidel osobní hygieny.
 • Neustálé hydrataci a ošetření pleti lékárna prostředky péče.
 • Použití masti na bázi retinoidy a vitamin D, hormonální krémy nové generace.
 • Fyzioterapie různých směrů (elektrické pro uvolnění napětí, fototerapie, ultrazvuk a laser pro čištění pleti). V této fázi onemocnění je oprávněné označení PUVA-terapie, při níž ultrafialové doplněna příjmem léků, které účinek ozáření.
 • Postupy pro očistu krve – plazmaferéza, hemosorpce.
 • Imunosupresiva a kortikosteroidy pro příjem uvnitř – do jaké míry je to krajní opatření, ke kterému stojí za to se uchýlit, když ostatní možnosti léčby nepřinesly výsledek.
 • Při jistém uklidňující příznaků pacientům se doporučuje kompletní lázeňskou a klima léčba.

Pouze kombinace všech způsobů léčby může pomoci redukovat projevy lupénky těžkého stupně na minimum.

lupénka příčiny

Lupénka: příčiny

Příčiny lupénky až do teď až do konce identifikován. Samozřejmě, že věda pokročila v otázkách zkoumání nemoci, ale přesná odpověď na otázku, proč vzniká lupénka, dosud nebyl nalezen. Je známo, že dermatóza není nakažlivá, což znamená, že je důvod, s největší pravděpodobností, není v infekci. Vědci se přiklánějí k tomu, že nemoc má více přírodu – na vině a porušení v metabolismu, a problémy imunity.

Jaké jsou základní verze vzniku nemoci?

 • Někteří vědci se domnívají, že na vině je závada v imunitním systému. Autoimunitní posuny vedou k vytváření protilátek proti zdravé kůže – částice kůži začínají odmítnout, jako cizí. V důsledku stresu nebo infekce, které je vystaven organismus a imunita je oslabena, a spustit mechanismus nemoci. A poté ho již nelze léčit – je možné dosáhnout jen dočasné zlepšení. V rámci autoimunitní verze vývoje onemocnění najde své vysvětlení skutečnost, že lupénka postupem času se šíří na další orgány a části těla – vzniká psoriatická artritida postihuje nehty.
 • Některé studie věnované lupénka, ukázaly, že lymfatických uzlin u pacientů mají odchylky od normy. Oni zvýšit ve velikosti kvůli tomu, že reagují na kožní zánět v zóně, ze které v nich vyčerpaný lymfa. Než aktivní zánětlivý proces, tím více se stávají lymfatických uzlin. To posloužilo jako základ pro virové teorie o původu onemocnění – původci uznány předávaná v rodinách retroviry. Retrovirus – zvláštním druhem virů, které mohou měnit lidský genom a přispět k rozvoji onemocnění. Ale v teorii je "slabé místo". Krev, kterou nalil od dárce, pacienta s lupénkou, nikdy nebyly zdrojem šíření nemoci. A pokud by teorie byla zcela věrná, napadení příjemce, stalo by se tak nutně.
 • Ještě jedna verze – genetika. Je prokázáno, že přítomnost onemocnění u jednoho z rodičů zvyšuje riziko přenosu vadného genu dítě až 20%, a je-li lupénka je u obou rodičů, číslo se zvyšuje až na 60%.
 • Někdy příčinou lupénky tzv. selhání endokrinního systému. Předpokládá se, že zbytečně intenzivní vzdělávání kožních buněk říká o porušení hormonální regulace. Nicméně dosud není zjištěno, jaké hormony mají přímý vliv na vznik a rozvoj lupénky.
 • Změny v metabolických procesech, které jsou pozorovány ve všech případech onemocnění (zvýšené množství cholesterolu v krvi, nedostatek vitamínů a A) mohou být považovány za jeho příčinou, tak jako se snižují ochranné vlastnosti těla a kožního krytu.
 • Zastánci neurogenní teorie vzniku lupénky se domnívají, že na vině jsou nervy. Kontrakci stěn krevních cév, který se vyskytuje pod vlivem mediátorů stresu vede k narušení buněčné výživy v kůži a vzdělávání psoriatické plakety. Tato teorie je zdaleka nejméně ze všech podepřené důkazy. Na druhou stranu, je prokázáno, že lupénka je schopen stupňovat od zážitků, stresu a chronické únavy.

Svrab: léčba

Léčba psoriázy u dospělých

léčba lupénky

Jak k léčbě psoriázy? Medicína dosud dala vyčerpávající odpověď na tuto otázku, ale principy terapie vyraženo již dávno. Je možné je rozdělit na tři skupiny:

 • Řeší příčinu onemocnění.
 • Odstranění příznaky.
 • Posilování imunity.

Cílem všech druhů terapie – přenést nemoc do remise na jak dlouhou dobu.

Účinnost léčby v každém individuálním případu je jiný – bohužel, vyskytují pacienti, kterým nepomáhá žádná léčba a léky.

Největší část léků je určen k odstranění příznaků – to je všechny druhy masti a krémy, odstranění zánět a odstranění svědění, desinfekci povrchu a zabránit hnisání papuly a míst pokožky pod nimi. Používá prostředky na bázi hormonů, a bez nich. Non-hormonální vnější prostředky – je, především, masti na bázi kyseliny salicylové, tar, vápníku a vitaminu D.

Lokální léčba může být požitím požití antihistaminik prostředků a sorbenty. Antihistaminika se odstraňují svědění, a sorbenty uvolnění gastrointestinální trakt od toxinů a přispívají ke snížení alergických projevů. S cílem čistí krev od škodlivých látek se někdy používá plazmaferéza.

Pro zmírnění nervového napětí nemocným předepisuje sedativa ve formě speciálních přípravků a relaxační koupele.

Tak jako je lupénka je často připisována buňky imunitního systému postižené, pro jeho léčby může být použita systémové léky, působí na imunitu.

Kromě léků, v léčbě s úspěchem používané metody fyzikální terapie – fototerapie, laser, ultrazvuk, magnetoterapie, elektrické, x-ray ozařování.

Léčba lupénky u dětí

Lupénka u dětí vyvolává nepříjemné pocity a utrpení je často silnější, než u dospělých. Děti v platnost nezralé nervového systému a psychiky, nemůže stoicky snášet bolest a svědění, jim těžce prožíval postranní pohledy a zvědavost okolních zdravých dětí.

Léčba psoriázy v dětském věku je zaměřena na rychlé dosažení dlouhé remise, a zásadně se neliší od terapie pro dospělé:

léčba u dětí
 • Dodržování hypoalergenní dietu s běžným složením produktů: vyloučení smažené, slané, pálivé, obsahující konzervační látky, zeleniny a ovoce, které mohou způsobit alergie.
 • Tvoří domácnosti bez alergenů (plísni polštářů, staré zaprášené věci, atd.).
 • Následování rad na hygienu (správné mytí, stírání a hydrataci pleti s lézí).
 • Fyzioterapie. Se mohou vztahovat elektrické, fototerapie, magnetoterapie, ultrazvuk a laser. Aplikace fotochemoterapie, na základě potenciální škody, je doporučeno dětem ve věku od 15 let.
 • Lázeňská léčba s použitím minerální koupele a bahna.
 • Lokální léčba hormonální a ne hormonální masti a krémy, jmenován lékařem v závislosti na závažnosti onemocnění, intenzitou projevů na kůži a individuální reakcí.
 • Pokud lokální léčba nestačí, děti mohou ustanoveni systémové přípravky a postupy (fotochemoterapie UVA, léky pro působení na imunitu).

Lupénka – je chronické kožní onemocnění, plně která jim změnila život člověka. Diagnostikovat nemoc je obtížné, protože "značkové" psoriatické vyrážky jsou dobře známé každému lékaře-dermatologa. Příčiny léze kůže stále ještě nejsou přesně stanoveny, a nemyslím, že účinný prostředek, jak se zbavit toho: ani krém, ani příjem hormonů, ani mast na lupénku není zárukou úplné vyléčení. Ale není třeba propadat zoufalství! Vždy je třeba si uvědomit, že to není smrtelná nemoc, a při správné léčbě, dodržování diety, preventivní opatření, sanatorium léčbě lze dosáhnout nepřetržitým odpuštění.