Co je to lupénka

Lupénka – je chronické nepřenosné kožní onemocnění, které je doprovázeno vznikem červeno-růžové vyrážky a peeling kůže.

co je to lupénka

Termín lupénka znamená v překladu kůže, svědění. Právě tyto příznaky jsou nejvíce jasně charakterizují tuto nepřenosné problém kožní onemocnění. Při tomto dělení buněk, kůže se vyskytuje téměř třicetkrát rychleji. Protože nejsou schopni plně dozrát, mezibuněčné kontakty ztratil. To vede ke vzniku charakteristických váhy. V chorobný proces zapojen a imunitní systém těla: ochranné prvky jsou směrovány proti vlastních buněk, což způsobuje chronický zánět v ohništi porážky. Popíšeme podrobněji otázku o tom, co je psoriáza a jak ji léčit.

Druhy lupénky

Existuje velké množství klasifikací lupénky, na základě nichž leží tíže stavu, charakter vyrážky, lokalizace léze, atd. Nejčastěji vydávají následující typy onemocnění:

 1. Deska (vulgární) tvoří velkou část všech typů lupénky. To je charakterizováno vznikem tradiční plakety pokryté bílo-šedé váhy.
 2. Slza psoriáza se řadí na druhé místo v rozšířenosti a je diagnostikována u každého desátého pacienta. Při tom se objevují četné a poměrně malé vyrážky s váhy po celém povrchu těla.
 3. Pustulární varianta se vyznačuje tvorbou puchýřů.
 4. Při ladonna-plantární psoriázou prvky jsou umístěny na příslušných místech kožního krytu.
 5. Exsudativní varianta se liší tím, že vloček napouštějí nažloutlý tekutinou, která uniká z těla. Tím se slučují a mění barvu.
 6. Erytrodermie je závažná forma onemocnění, protože při tomto postižené téměř celý povrch kůže a vznikají systémové reakce (teplota, zvýšení lymfatických uzlin, poruchy složení krve).
 7. Psoriatická artritida je charakterizována porážkou kloubů.

Podle fáze vadného procesu vylučují progresivní, stabilní a zhoršující se lupénka.

Příznaky lupénky

Nejčastěji při vývoji psoriázy na povrchu kůže se objevují skvrny, na které se vztahuje šedivý nebo bílými váhy, které jsou snadno oddělit při doteku. Právě s tímto znakem souvisí jiný název pro onemocnění – lupénka.

Lokalizace vyrážky

Jako obvykle, změní se kůže, která se nachází na extensor povrchy (lokty, kolena) velkých kloubů. Oblíbený lokalizace je okrajový pokožce hlavy, a prostor, které jsou neustále vystaveny zranění nebo tření. Nicméně, tento znak nelze považovat za diagnostickým kritériem, protože při atypických formách vločka zbavuje ovlivněny a ostatní plochy kožního krytu.

psoriatické stravenky

Vlastnosti plakety

Rozměry vyrážky mohou být různé. Primární prvky považují za drobné papuly jasně červené nebo vínové barvy. S časem, jejich velikost se výrazně zvyšuje, také mají tendenci ke sloučení. V 90% případů se příznaky lupénky patří vzdělání standardních plaky, které se vyznačují jakýsi trojúhelník:

 1. Stearic skvrna se vyznačuje snadným odstraněním šedo-bílé váhy, připomínající ve vzhledu čokolády od svíčky.
 2. Pokud budete pokračovat skřípání povrch plátu, pak po odstranění všech váhy projeví tenký bílý film, který získal název terminálu.
 3. Příznak krevní rosný bod lze odhalit při odstraňování koncem filmu. Při poškození papily kůže by se vyskytnout žádné krvácení, a kap.

Existuje několik pojmenovávacích příznaků nemoci:

 1. Psoriatické vyrážky objeví v místech, které jsou náchylné k poranění (tření, poškrábání, atd.). To je typické pro progresivní fázi nemoci.
 2. Vzdělávání bledé rim kolem nově vznikající papuly, ještě nejsou pokryty váhy. Je to jakési cévní reakce organismu a znamená další progresi onemocnění.

Tyto příznaky lupénky často umožňují rozlišit nemoc z jiných dermatóza odpovídající proudu.

Další příznaky

Na rozdíl od kůže, s psoriázou trpí nehty, vlasy, ale i klouby a vnitřní orgány. Změny na nehty desky začínají od založení a jsou charakterizovány hyperkeratóza pod nehty. Později povrch získává rýhování, a na ní se tvoří vypeckování (příznak ne větší než náprstky). Psoriatická artritida začíná ničení malých kloubů, doprovázeno bolest pocity a zánětlivé zabezpečovací jevy.

Také pro vločky zbavuje je typické svědění kůže. V důsledku čehož vznikají poškrábání, povrchní rozcházejí a sklon ke krvácení. V místech trauma se mohou množit patogenní bakterie, které způsobí, že sekundární infekce a rozvoji dermatitidy.

Příčiny lupénky

Nepřenosné povaha onemocnění byla stanovena ještě v 19 století. Od té doby neustále probíhají četné studie, ve kterých jsou studovány příčiny lupénky. Nicméně, stejně jako pro většinu systémových onemocnění, zjistit jednu jedinou příčinu zatím nelze. Existuje několik teorií, z nichž každá má vědecké potvrzení:

lupénka příčiny
 • Imunitní teorie, podle níž nemoc je důsledkem řady dysfunkcí na fungování imunitního systému. Předpokládá se rozvoj autoimunitní reakce, v důsledku které v tlustší kůže se hromadí velké množství T-lymfocytů. To vede k chronickému zánětu a ztluštění postižené oblasti. Potvrzuje teorie je skutečnost, že při biopsii psoriatické stravenky lze zjistit vysokou koncentraci imunitních buněk, a také tím, že na průběhu onemocnění do značné míry ovlivňuje využití imunitních léků.
 • Dědičný faktor je spojen s vrozenou patologie genetického materiálu. Vědci již nainstalovali několik úseků DNA, mutace, které jsou pozorovány u pacientů s šupinatá zbavit. Tyto geny jsou v podstatě odpovědné za zrání imunitních buněk (T-lymfocytů). Proto se při jejich rozbití pravděpodobnost lupénky výrazně stoupá. Pokud rodiče trpí tohoto onemocnění kůže, pak je riziko rozvoje dermatóza u dětí o 50% vyšší.
 • Genetická teorie je podobná dědičné, ale v tomto případě jsou považovány geny, mutace, v nichž se může objevit v každém věku.
 • Endokrinní faktor potvrzuje skutečnost, že u většiny pacientů s psoriázou jakékoliv změny ze strany endokrinní orgánů (hypofýza, slinivka a štítná žláza). Kromě toho, u této kategorie pacientů často je přítomna porucha syntézy a vylučování melatoninu. Také na průběhu onemocnění může mít hladinu pohlavních hormonů.
 • Stres a silný šok mohou vést k manifestace onemocnění nebo zhoršit jeho příznaky. Při tom tím, pohádali do krve hormony spouští sérii biochemických reakcí, které vedou ke vzniku šupinaté vyrážky na kůži.
 • Výměna teorie je základ, na tom, že vědci identifikovali zvýšenou hladinu lipidů u pacientů s psoriázou. Kromě toho, při zhoršení nemoci se mění oxid výměnu a zvyšuje celkovou úroveň toxinů v těle.

Ve skutečnosti, všechny příčiny lupénky lze kombinovat do dvou skupin:

 • porušení dělení buněk kožního krytu;
 • změna fungování imunitního systému.

Všechny vnější faktory (životní prostředí, stres, trauma), jen zhoršení průběhu onemocnění, ale mohou působit jako jediné příčiny.

Kvalita života u pacientů s psoriázou

Spolu s dalšími chronickými onemocněními, lupénka je schopen výrazně zhoršit kvalitu života pacientů, kteří mohou mít jak fyzické, tak i psychické nepohodlí. Často vznikají problémy s pracovní a sociální adaptací. Takže, vyjádřená svědění a někdy se střetává s normálním odpočinku a stravenky na rukou mohou omezit výkon.

Zvláště těžce nesl šupinaté vyrážky na pokožce hlavy. Souvisí to s tím, že tyto plaky vyvolávají u některých uvolnění, výsledkem je, že pacienti jsou stále rezervovaný, může dokonce nastat sociální úzkost.

Stres kvůli nespokojenosti s vlastní vzhled, konstantní bolest nebo svědění, stejně jako imunitní poruchy poměrně často vedou k rozvoji duševních odchylek (zvýšená úzkost, deprese, sociální izolace). Pouze čtvrtina pacientů s psoriázou není zažívá psychologické nepohodlí, u jiných pacientů toto onemocnění je vážnou překážkou pro normální život.

Mezi příznaky psoriázy, které zhoršují kvalitu života, na první místo řadí svědění kůže, na druhé pozici – kloubní bolest při psoriatické artritidy.

metody léčby lupénky

Metody léčby lupénky

Uvědomil si, že je to lupénka, lze lépe představit možné metody jeho léčby. Tak jak to je chronické onemocnění, to zcela vyléčit jej nelze. Nicméně, můžete výrazně zmírnit stav pacienta, snížení klinické projevy. Na základě komplexního přístupu k terapii šupinaté vyrážky leží použití léků a fyzioterapeutických metodik. Existují i lidové tipy, které pomohou vyrovnat se s problémem.

Přípravky a prostředky pro psoriázy

Při tomto onemocnění nejvíce populární prostředky pro vnější použití. V jejich složení se může zahrnovat několik složek, které zabraňují nadměrné dělení buněk pokožky, ale také změkčit a snižují svědění kůže. Názvy léků jsou různé, ale nejčastěji obsahují následující látky:

 1. Glukokortikosteroid hormony, které snižují zánětlivé jevy a stiskněte reaktivity imunitního systému. Při aplikaci lokálně hormony mají méně vyjádřené jako systémový dopad.
 2. Vitamin D je součástí velkého množství přípravků pro místní použití. Největší jeho účinnost pro léčbu lupénky je indikována v kombinaci s ultrafialovým zářením.
 3. Dehet se používá zejména pro terapii stánkem, který se nachází v oblasti vlasové části hlavy.
 4. Aktivovaný zinek rychle odstraňuje zarudnutí a svědění kůže. Tato složka je prakticky neškodný pro tělo.

Mezi léky pro systémovou léčbu lupénky vylučují:

 • kortikosteroidy, protože regulují metabolismus a odstraňují ložiska zánětu, ale mají výrazný syndrom zrušení;
 • cytostatika stiskněte dělení buněk epidermis, ale spolu s tím oslabují imunitní systém a zpomalují regeneraci a jiných tkání;
 • imunomodulátory přispívají k normalizaci imunitní reakce, ale účinnost je až do konce nebyl studován;
 • nesteroidní protizánětlivé léky snižují pouze závažnost svědění a zánět, ale nemají vliv na primární změny.

Vitamíny a antialergické léky se používají navíc k primární terapii. Tak jako neexistuje skutečně účinné léky pro boj s psoriázou, to je předepsán společně s fyzioterapie postupy.

Fyzioterapie

Mezi nejčastěji používané postupy k léčbě systémových onemocnění, které je lupénka, vydávají uvedeny níže:

 1. Hirudotherapy, při níž se používají pijavice. To zlepšuje průtok krve a normalizuje imunitní reakce.
 2. Rybka-lékař, který se šíří do termálního zdroje, pomáhá pacientům čistí pokožku od vyrážky. Při této terapii se tyto rybky doslova sníst povrchové vrstvy plakety na kůži, ponořené do vody.
 3. Kryoterapie, při níž je pacient umístěn na několik minut do komory s teplotou vzduchu -1300 stupňů. Po zákroku výrazně snižuje svědění a eliminuje jev zánětu a otoku.
 4. PUVA-terapie spojuje v sobě fototerapie a chemoterapie. Po zavedení léku, který se hromadí v buňkách s vysokou schopností regenerace, pacienta ozářené světlem. Ten má určitou vlnovou délku a přispívá k revitalizaci photosensitizer. Tímto způsobem se podaří dosáhnout selektivity působení.

Někdy se při léčbě lupénky ukazuje efektivní použití homeopatických léků nebo lidových prostředků.

lidové léky na lupénku

Lidové léky léčbě lupénky

V lidové medicíně, existuje mnoho receptů finančních prostředků, jak pro místní použití, tak pro použití uvnitř.

Můžete vařit mast a aplikovat ji na vrcholu plakety. Nejvíce populární jsou následující recepty:

 1. Smíchejte vlaštovičník a vepřový tuk (1:5), vyjde účinný prostředek.
 2. Grind květiny Filipendula a smícháme s vazelínou (1:1). Poté ohřát na 900 stupňů a cool. Uloženy mast není dlouhá, takže je lepší vařit malé porce.
 3. Spojit vepřové sádlo, borovice SAP a včelí vosk, teplo je v ohni, za stálého míchání. Po tom, přidejte vitamin A z lékárny.
 4. Mast z oman pomáhá při prohlubování onemocnění.

Prostředky lidové medicíny pro požití obvykle navrženy tak, aby udržení imunity a snížení zánětu a svědění:

 1. Pivo z ovsa se připravují z 700 g obilí, tři litry vody a pět velkých lžic cukru. Všechno to by mělo trvat dva dny.
 2. Tinktura z koncových členů se užívají perorálně na 100 ml.
 3. Připravit tinktura z poupat Sophora, je třeba vzít 500 ml vodky a 50 g suchého surového materiálu, a pak dát na měsíc na tmavé místo. Vzít lžičku.
 4. Odvar ze semen kopru pomáhá odstranit akutní příznaky, a také má menší prášky na spaní a uklidňující účinky.

Pacienti, kteří trpí psoriázou, co to je za nemoc chápou ne hned. Ale na pozadí chronické proudu, častých exacerbací, neustálé svědění a velké množství vyrážky, často zažívají psychologický nepohodlí. To často končí s depresí a sociální fobie. Proto se při léčbě lupénky, takže je důležité věnovat pozornost nejen odstranění příznaků a normalizaci imunitního systému, ale i psychologického stavu pacienta.