Zda je možné se nakazit s lupénkou - co ji způsobuje a jak se přenáší

Anomálie kožního krytu, která patří k jedné z nejčastějších onemocnění – lupénka. Takový druh dermatóza bito asi 5-6% mužů a žen po celém světě. Jak se projevuje kožní onemocnění a nakolik je to nebezpečné?

lupénka na kůži

Co je to za nemoc lupénka

Kožní onemocnění lupénka (nebo lupénka) je chronické odchylka, pro kterou je typické nadměrné dělení buněk horní vrstvy kožního krytu, silný zánětlivý proces a porážka různých orgánů a vnitřních systémů člověka. Nepřenosné onemocnění postihuje kůži a jeho přídavky (nehty, vlasy). Hlavními příznaky psoriázy je považován za projev růžovo skvrny, které se časem začnou odlupovat, způsobují svědění. Onemocnění je charakterizováno střídáním exacerbace a remise.

Často opar se tvoří na loket kloubech, kolenou, na pokožce hlavy. Často postihuje ty části příkrovů, které se neustále zraněný nebo jsou vystaveny tření. V případě atypické formy lupénky onemocnění dotčena jiná místa na lidském těle. Lékaři vydávají tři etapy vývoje vyhladoví s peeling:

 1. Progresivní fáze. Pro něj je typické tvoření nových vyrážky, silné svědění.
 2. Stacionární fáze. Nové skvrny s peeling se objeví, a staré se postupně hojí.
 3. Neupadá. Nemoc je prakticky na ústupu, takže na těle silnou pigmentaci (na místech plakety kůže je více tmavá než na zdravých místech).

Přenáší zda lupénka od člověka k člověku

Mnoho lidí se často divil u lékaře-dermatologa, zda je možné se nakazit s lupénkou. Lupénka se nevztahuje na infekční onemocnění. Psoriatická cestu vyvíjí úplně jiné "zákony". S ohledem na tuto skutečnost, chronické onemocnění může být přenášena takto:

 1. Mnozí si myslí, že lupénka se přenáší při kontaktu. Přímý kontakt-spotřební způsob přenosu (vzduch-drip přenos, handshake, objetí, pomocí někoho jiného, ručníky a tak dále) je také vyloučen. Je nakažlivá, zda je lupénka? Samozřejmě, že ne.
 2. V procesu péče o nemocného, která má opar, taky žádné riziko nákazy. Výměna oblečení, mytí nádobí pacienta a podobné akce nemá dopad na zdravotní stav zdravého jedince. Psoriáza kůže pro okolí není nebezpečný.
 3. Lupénka a sex – to jsou dva pojmy, které nejsou propojeny. Sexuální vztah s mužem nebo ženou, kteří trpí vločka vyhladoví, je v bezpečí. Přenáší zda lupénka sexuálně? Odpověď na tuto otázku je: ne.
 4. Při krevní transfuzi opar taky není přenášena z nemocného. Dostupnost takové porušení nebude mít vliv na zdraví.
jak se přenáší lupénka

Jak se přenáší lupénka

Je třeba pochopit, jak onemocní psoriázou, proč vzniká tato kožní nemoc. K dnešnímu dni, dokud není odhalen absolutní důvody, které způsobují porážka těla. Existuje několik teorií, které jsou blízko k pravdě:

 1. Genetická predispozice. Dědičný faktor je považována za hlavní "viník" přenosu zánětlivé není nakažlivé onemocnění. Když jsou oba rodiče nemocní s lupénkou, pak šance porážky dítě tímto utrpením je 75%. Pokud opar diagnostikována pouze u maminky, nebo tatínka, pak rizika získat jeho dědictví se sníží o čtvrtinu.
 2. Alergická teorie. Často se při zhoršení lupénky je pozorován častější záchvaty alergie. V tomto případě, lékaři říkají, že lupénka je reakce na viry nebo potraviny-alergeny.
 3. Endokrinní faktor. Nemoc se objeví z důvodu poruchy fungování štítné žlázy a hormonální poruchy.
 4. Virová teorie. Předpokládá se, že lupénka může být přenášen za pomoci virů. Většina lidí se sklony k rozvoji nepřenosné vyrážky, ale onemocní pouze ti, jejichž tělo bylo ohromen virové organismy.
 5. Infekční faktor. Tato teorie, vysvětlení, jak je schopen se šířit opar, dávno existuje, ale zatím nemá moderní vědecké potvrzení. Lékaři opakovaně zaznamenali, že zhoršení nastává v období sezónních infekcí (chřipka, angína, bronchitida, atd.). Tyto nemoci výrazně potlačují imunitní systém, takže tělo více citlivé na lupénku.

Jak nebezpečné lupénka

Pokud nechcete léčit lupenku, pak kromě silné fyzické a psychické potíže, to může vést k velmi vážným negativním důsledkům. Nebezpečné je, zda je lupénka a čím konkrétně? Hlavními výsledky běžící zánětlivé onemocnění, jsou:

léčba lupénky
 1. Výskyt psoriatické artritidy. Tato obtíž se vyznačuje tím, že postižené onemocnění části těla se ocitnou výrazně hlouběji kůže a vedou k onemocnění kloubů. Poruchy v metabolických procesech ovlivňují nejen stratum corneum: jdou dovnitř těla, zranit chrupavkové tkáně. Psoriáza nehtů, vyrážky na rukou nebo nohou postihují klouby, což vede k omezení fyzické aktivity u člověka.
 2. Sliznice také může trpět vyhladoví. Ne-li zahájit léčbu, autoimunitní onemocnění včas, pak to přejde s Nadržený střely na slizký. V důsledku toho se lékaři diagnostikovat různé nemoci, které jsou přímo spojené se zánětem sliznice (poruchy zraku, zánět spojivek a další).
 3. Lupénka hlavy nebo jiných částí těla "vymaže" a na játra. Problémy v práci tohoto orgánu se objevují bez závislosti na lokalizaci plaku a ostatních vnějších příznaků nemoci.
 4. Při ostření vločka zbavuje trpí endokrinní systém, a to se stává příčinou zvětšení lymfatických uzlin.
 5. Na druhé fázi lupénky jsou pozorovány poruchy kardiovaskulární a centrální nervový systém.
 6. Další nebezpečnou komplikací – atrofie svalů. To se objeví v konečné fázi nemoci, kdy neexistence terapie, nebo když lupénka postihuje hlubší tkáně těla.